שתף קטע נבחר

ברק: אני כבר הייתי מרכיב ממשלה

שר הביטחון הבהיר: "הקמתי ממשלה כשהיה נגדי רוב בכנסת". הוא התייחס לסוגיית שליט ואמר כי ישראל תידרש להחלטות קשות: "כשתתפרסם רשימת האסירים יהיו פרפרים בבטן"

יושב ראש העבודה, אהוד ברק, לגלג הבוקר (שבת) על אי-יכולתה של יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, לכונן ממשלה חדשה, וטען כי לו היה הדבר בידיו - היה מצליח להרכיב ממשלה.

 

במהלך "שבתרבות" בצוותא תל-אביב, אמר ברק כי "אדם כמו פרס היה מקים ממשלה תוך שלושה ימים, ואני תוך שלושה שבועות. הקמתי כבר ממשלה כשהיה נגדי רוב בכנסת, לא כמו שהיה לציפי רוב של שבעים בעדה. לבני היא אדם ישר וענייני, אך אין בזה די להובלת המדינה".

 

באותה הנשימה, התייחס ברק גם ליכולותיו של נתניהו להנהיג את המדינה, ואמר כי נתניהו היה אומנם חייל תחת פיקודו שנים רבות, אולם לצורך ההתמודדות עם המשברים העומדים בפני המדינה בחזיתות השונות, ישראל זקוקה להנהגתה של מפלגת העבודה, "שפעלה כל השנים כמבוגר האחראי".

 

ברק התייחס גם לנושא החייל החטוף, גלעד שליט, ואמר כי "ממשלת מעבר לא צריכה להפסיק הטיפול בגלעד שליט, ואנחנו נדחוף לזה".

 

לדברי ברק, "כמי שהוביל לוחמים ונתן להם פקודות, אני מבין את עומק האחריות להחזיר את גלעד שליט הביתה, חי. אין יום שבו אני לא עוסק בזה.

 אני מציע לא להיקלע למצב לא בוגר שבו אומרים שצריך להחזיר אותו מחר. כל פעם שהחמאס מקבל רמז על חשיבותו לנו זה גם מדרבן וגם מעכב". 

 

"אנחנו נידרש להחלטות קשות מאוד", הסביר ברק, "ולחלק מהציבור יהיו פרפרים בבטן כשתיחשף רשימת האסירים שנצטרך לשחרר. אני לא נרתע, כפי שלא נרתעתי כשהחזרנו את אודי ואלדד. נמשיך ונעשה כל מה שאפשר כדי להביא אותו הביתה, אבל זה לא יהיה קל". 

 

ברק התייחס גם למצב הרגיעה ברצועת עזה, ואמר כי צה"ל יתנפל על החמאס אם יגיע הרגע לכך, אבל אין סיבה לרוץ למלחמות לא הכרחיות. "באמצע פעולה בעזה אין סיכוי למשא ומתן לשחרור גלעד שליט", הסביר.

 

בהתייחסו למשא ומתן עם סוריה אמר ברק כי "דחפנו את אולמרט למגעים עם סוריה אבל היום אנחנו יושבים מול הסורים בדרג מאוד נמוך. אני מניח שהבקעה של ממש תהיה רק לאחר שיהיה ממשל חדש בארצות הברית".

 

לדבריו, סדר העדיפויות הסורי הוא המשך המשטר הנוכחי, הפסקת החקירה של רצח חרירי, מעורבות בלבנון ויחסים מיוחדים עם ארצות הברית כפי שנתנו למצרים.  

 

בנוגע לפרשה שהסעירה את סוף השבוע, ריאיונות הטלוויזיה שנגנזו עם רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר, אמר ברק כי הוא "משוכנע שהאדם המעוות והבזוי הזה צריך להנמק בכלא. הבטן שלי התהפכה כששמעתי על הכוונה לשדר את הראיון. אסור שיהיה לו סיג ושיח כלשהו עם העולם החיצוני".

 

גלעד שליט נמצא בשבי 860 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לשחרר את שליט". ברק
צילום: גיל יוחנן
"לא יכולה להוביל". לבני
צילום: רויטרס
מומלצים