שתף קטע נבחר

ארה"ב: אחוזי ההצבעה הצפויים גבוהים מהרגיל

לפי אחת הסברות, אחוז ההצבעה יעמוד על 64 אחוזים - הנתון הגבוה ביותר לאחר מלחמת העולם השניה

אחוזי ההצבעה בבחירות לארצות הברית צפויים להיות הגבוהים מזה כמה עשורים, כך חזו הלילה (שבת) מומחים בתחום. למען האמת, הנקודה היחידה בה חלוקים המומחים בדעתם היא עד כמה גבוהים יהיו אחוזים אלה. האם מדובר באחוז ההצבעה הגבוה ביותר מאז 1968? 1960? או אולי כפי שחוזה מומחה אחר, הגבוה ביותר במאה האחרונה?  נתוני ההצבעה המוקדמת מצביעים על אחוזי הצבעה גבוהים, אבל ייתכן גם שמדובר באותם מצביעים, שהעדיפו להצביע מוקדם, ויתקזזו עם המצביעים שיגיעו לקלפי ביום הבחירות. הנתונים עליהם מסתכלים המומחים הם מה משמעות נתוני ההצבעה המוקדמת, וכמה אחוזים של צעירים והיספאנים לקחו בה חלק. נתונים אלה יכולים, מעריכים מומחים, לשקף את אחוזי ההצבעה ביום הבחירות.

 

מייקל מקדונלד, מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון, אופטימי כל-כך, עד שהוא חוזה את אחוזי ההצבעה הגבוהים מזה מאה שנה. "אנחנו הולכים לנצח את אחוזי ההצבעה של 2004, השאלה היא רק בכמה", אמר. "יש לנו סיכוי לנצח גם את אחוזי ההצבעה של 1960. אלה לא בחירות של דור, אלא של דורות. ברבים", הדגיש.

 

מקדונלד לא לבד. המומחה מס' 1 לחיזוי אחוזי הצבעה, קרטיס גנץ, אמר לפני שבוע כי אחוזי ההצבעה צפויים להיות דומים לאלה שהתקבלו בשנת 2004, אך כעת טוען כי ייתכן ומדובר באחוז הגבוה ביותר מאז 1960. "90 אחוזים מהאמריקנים סבורים שהמדינה צועדת בכיוון הלא נכון", אמר גנץ אמש. לדבריו, "השאלה היחידה היא כמה רפובליקנים לא יצביעו ביום הבחירות".

 

אדם ברינסקי, מומחה למדעי המדינה מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, חזה כי אחוז ההצבעה יהיה הגבוה ביותר מאז 1968. לטענתו מדובר בכל זאת בנתון מרשים, משום שהסקרים מראים שהמרוץ אינו צמוד, והמצביעים בדרך כלל מדרבנים עצמם להצביע דווקא במקרה ההפוך.

 

מטה מקיין פרסם מזכר אסטרטגיה מוקדם יותר השבוע, בו טען כי "אחוזי ההצבעה הולכים לגעת בתקרה", וחזה כי מעל ל-130 מליון בני אדם יצביעו. מנהל מטה אובאמה, דיוויד פלופה, אמר אמש כי הוא "סבור שמספר המצביעים יהיה גבוה מזה", אך לא ציין מספר מדויק. בבחירות הקודמות הגיעו לקלפיות 122.3 מליון בני אדם.

 

לטענת מקדונלד, אחוזי ההצבעה השנה יגיעו ל-64%. זאת, לעומת 60.1% בשנת 2004, ומעט יותר מאחוז ההצבעה בשנת 1960, 63.8, שמהווה את הנתון הגבוה ביותר לאחר מלחמת העולם השנייה. האחוז הגבוה ביותר במאה ה-20 התקבל ב-1908, כאשר וויליאם הווארד טאפט ניצח את וויליאם ג'נינגס בריאן, ועמד על 65.7 אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ינצח? אובאמה
צילום: רויטרס
יבצע מהפך? מקיין
צילום: רויטרס
מומלצים