שתף קטע נבחר

ראש השב"כ: הימין הקיצוני עלול לפגוע במנהיגים

בישיבת הממשלה, העוסקת בהפרת החוק בידי מתנחלים, אמר יובל דיסקין: "השב"כ מזהה בקרב הקבוצה שמדברים עליה בימין הקיצוני, נכונות להשתמש בנשק חם, כדי לעצור תהליכים מדיניים ולפגוע במנהיגים פוליטיים"

ערב יום השנה ה-13 לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, מזהיר ראש השב"כ מפני אפשרות שגורמים בימין הקיצוני ייפגעו במנהיגים.

 

בישיבת הממשלה, העוסקת בפריקת עול והפרת החוק על-ידי המתנחלים לאור האירועים האחרונים בחברון, אמר יובל דיסקין: "דווקא לקראת יום השנה לזכר רצח רבין, השב"כ מזהה בקרב הקבוצה שמדברים עליה בימין הקיצוני,

 נכונות להשתמש בנשק חם. זאת, כדי לעצור תהליכים מדיניים ולפגוע במנהיגים פוליטיים. השב"כ מאוד מוטרד מהעניין".

 

באותה ישיבה אמר השר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, כי חלה עלייה של יותר מ-10 אחוזים בהיקף האירועים האלימים ובחומרתם בהשוואה לשנת 2007. "יש עלייה במעורבות של קטינים, יש הכפלה במספר כתבי האישום ובכמות הנאשמים, כך למשל הבקשות למעצר עד תום ההליכים עלו פי חמש - מ-6 בשנה שעברה ל-30 השנה".

 

דיכטר הצביע דווקא על נכונות לפגיעה באנשי כוחות הביטחון מצד אנשי ימין קיצוני: "המשטרה מזהה נכונות גוברת של קיצונים לפעול נגד הצבא ונגד השוטרים". הוא הוסיף ש"יכולת המערכת להתמודד עם פורעים אלה, תשפיע גם על האלימות המופנית על-ידי המתנחלים נגד האוכלוסייה הפלסטינית והאלימות המפתיעה נגד ההנהגה של ההתיישבות ביהודה ושומרון". הוא ציין ש"נושאי המרדה והסתה קשים מאוד לאכיפה".

 

יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, אמרה בדיון: "תהליך האכיפה והענישה חייב להעשות ללא פשרות ומהר. המסר הזה חייב להיות ברור ומצד כולם - ללא קשר לעמדתו הפוליטית של אדם. מי מהפוליטיקאים שינסה לנצל את המשבר סביב אכיפת החוק להשגת רווחים פוליטיים, על ידי התקרבות לסקטור מסוים, יפגע ביכולת שלנו כמדינה להתמודד עם המשבר הזה".

 

תמיר: הקבוצה מאז, יכולה לפעול שוב

גם שרת החינוך, יולי תמיר, התייחסה לנושא. גם היא הזהירה מרצח פוליטי נוסף: "הקבוצה שהשתוללה וגרמה אז לרצח רבין עלולה לפעול בשנית". היא הוסיפה כי "במצב הנוכחי יכול להתבצע רצח נוסף על ידי אנשי הימין הקיצוני, כי מסתבר שחלק גדול מהאנשים שם הם חסידים שוטים. צריך להסיק מסקנות אופרטיביות, כי לא רק שעלול להיות רצח פוליטי, אלא עלול להיות רצח של קצין או חייל וזה כבר מעמיד את המדינה והחברה הישראלית במקום אחר".

 

השרה תמיר חוותה בעצמה פגיעה מצד אנשי ימין, לאחר הפיגוע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים - בו נרצחו שמונה תלמידים. תמיר הותקפה אז כשבאה לבקר בישיבה יום לאחר הפיגוע, ובין היתר, לדבריה כפי שהתפרסמו אז ב-ynet, ספגה בעיטה בגבה והוברחה משם בחסות מאבטחיה. תמיר אמרה: "יש שלושה צעדים שאפשר לנקוט מיד ולא לחכות עוד רגע לפני שיתרחש הרצח הבא: טיפול בגורמים הקיצוניים תוך איתורם, רישומם ומעצרם כדי שיידעו שיש דין ויש דיין, חיפוש אחר כלי נשק בבתיהם ורכושם כי יש לי חשש כבד שהם מחזיקים בכזה ועלולים לבצע בו את הרצח הבא. שלישית, מה שייקח יותר זמן, לשנות את החקיקה בנושא ההסתה".

 

באשר לאחריותה כשרת החינוך, אמרה תמיר: "אנו קרובים מאוד אל ה-4 בנובמבר, יום הרצח של ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל. הנושאים האלה נידונים בתוך מערכת החינוך בניסיון למצוא את המאחד בעם. אנו נמשיך להעלות את הנושאים האלה בכיתות".

 

קודם לכן בישיבת הממשלה, הודיע ראש הממשלה אהוד אולמרט על הקמת צוות מיוחד שיעסוק באכיפת החוק על ידי מערכת המשפט. "יש קבוצה לא קטנה של אנשים שפרקו כל עול, זה דבר בלתי נסבל שאיננו מתכוונים להשלים עימו", הוא אמר.

 

מי שהיה בוטה יותר, היה מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, שאמר ל-ynet: "המסיתים ומטיפי האלימות האלה

 הם תופעה חמורה שיכולה לפגוע באושיות החברה בישראל. השימוש שלהם בדת היהודית הוא חילול שם שמיים ברבים. הם לכל היותר נביאי שקר מהסוג המסוכן ביותר, שבעבר פגע בישראל פגיעות קשות ואני מקווה שהממשלה תקבל החלטות ברורות וחד משמעיות שיוציאו את המיעוט המטורף הזה אל מחוץ לגבול הלגיטימיות בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דיסקין. מזהיר
צילום: גיל יוחנן
דיכטר. עלייה באלימות
צילום: עידו בקר
תמיר. עשבים שוטים
מומלצים