שתף קטע נבחר

הממשלה החליטה: תיפסק התמיכה במאחזים

השרים החליטו כי יש להגביר ככל הניתן את הצעדים הננקטים היום, לרבות תיגבור כוחות וכן תיעוד מוגבר של הפרות חוק, מעצר מפירי חוק והבאתם המהירה לדין - כולל שימוש בצווים מנהליים וצווי הרחקה

לאחר דיון ארוך בממשלה שבה הזהיר ראש השב"כ מרצח פוליטי נוסף, החליטו היום (א') השרים להפסיק לאלתר כל תמיכה, במימון ישיר או עקיף, במאחזים בלתי חוקיים ובתשתיות שלהם.

 

במהלך הישיבה השמיעו השרים את עמדתם נגד האלימות מצד מתנחלים נגד אנשי כוחות הביטחון, על רקע העימותים האלימים לאחר פינוי חוות פדרמן. הממשלה קבעה עוד כי אירועי הפרות הסדר שאירעו בתקופה האחרונה, מהווים איום על שלטון החוק והסדר בישראל.

 

הממשלה קבעה כי התמודדות עם הנושא, מחייבת היערכות מיוחדת ושיתוף פעולה של כלל מערכות המשפט, האכיפה והסדר הפעולות ביהודה ובשומרון. השרים החליטו כי יש להגביר ככל הניתן את הצעדים הננקטים היום, לרבות תיגבור כוחות וכן תיעוד מוגבר של הפרות חוק, מעצר מפרי חוק והבאתם המהירה לדין - כולל שימוש בצווים מנהליים וצווי הרחקה.

 

עוד הוחלט להמשיך את הטיפול בבנייה בלתי חוקית בכל האמצעים האפשריים, לצד מתן מענה ראוי ויעיל לתושבי יהודה ושומרון הפונים לקבלת אישורי בנייה כחוק. השרים קבעו כי מערכת המשפט תגבש דרכים שיובילו להחמרה בענישה של מפירי חוק.

 

בנוסף נקבע כי שר המשפטים, בשיתוף עם מערכת הביטחון, ייזמו תיקוני חקיקה בכל מקום שיימצא כי הכלים הקיימים אינם אפקטיביים ויפעלו להשלמת הליכי חקיקה שכבר החלו.

 על שר הביטחון הוטל  לרכז מאמץ לטיפול בנושא בשיתוף עם משרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, המשנה לראש הממשלה, צה"ל, משטרת ישראל, השב"כ והיועץ המשפטי לממשלה. על שר הביטחון הוטל גם להציג את סטטוס הטיפול בנושא והמלצותיו להתמודדות כוללת עם התופעה בתוך שבועיים. כמוכן תיבחן האפשרות שיינקטו צעדים נגד עובדי ציבור המעורבים בהסתה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נדרש לשאלת הקיצונים המוסכנים, ואמר: "צריך לומר שלאורך השנים היה מסר כפול, דאבל-טוק. היו הצהרות בשטח, אבל הייתה התעלמות, עצימת עיניים, ואפילו סיוע לגורמים בשטח בדרכים שונות".

 

מזוז התייחס גם לסלחנות שבה נוקטת המדינה כלפי עברייני ההתנתקות. "אנו מבלים השנה בדיונים ארוכים בכנסת, המגמה למחוק, לבטל, לתת חנינה לכל עברייני ההתנתקות. רבותיי, יש קו מחבר ישר בין הדברים, בלי הרבה זגזגים.

 אלה אותם המסרים, אותו ציבור, אותן עבירות. מערכת אכיפת החוק על כל דרגיה, הפגינה נחישות, שיטתיות ואכיפה יעילה בהתנתקות. אבל מאז, מערכת אכיפת החוק מנהלת דיונים בנושאי סגירת תיקים, חנינות. אף גורם במערכת הפוליטית לא נרתם לנושא הזה כשהמסר הוא שלא רק ממצים את הדין, אלא שגם לאלה שהורשעו צריך לתת חנינה. זה המסר".

 

בתגובה להחלטה אמרו במועצת יש"ע: "ההחלטה היא שערורייתית ודמגוגית של הממשלה בתקופת בחירות. אין כל קשר בין התופעות שנידונו היום בישיבת הממשלה לבין סוגיית המאחזים. ההחלטה היא בבחינת ענישה קולקטיבית ומניעת שירותים חיוניים לאזרחים נאמנים, שכל חטאם הוא שהם גרים ביישובים שמדינת ישראל בנתה, שיווקה בהם יחידות דיור, אך טרם השלימה את הליכי אישורם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רחמים מימון
העימותים בחוות פדרמן
צילום: רחמים מימון
מומלצים