שתף קטע נבחר

נכס או נטל? סקר חדש על תרומתה של פיילין

לפי סקר חדש של רשת סי-אן-אן, קרוב ל-60 אחוז מהבוחרים האמריקנים סבורים שמושלת אלסקה נעדרת כישורים, הדרושים לה כדי להיכנס לנעלי הנשיא במידת הצורך. בהתמודדות תיאורטית מול ג'ו ביידן, היא מפסידה בפער של 12 אחוז

בחירתה של מושלת אלסקה שרה פיילין כמועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא נחשבת להימור הגדול ביותר של ג'ון מקיין. את התשובה הסופית לשאלה "האם ההימור השתלם?" נדע רק מחר בלילה, אך סקר לאומי חדש שפורסם הלילה (ב') ברשת סי-אן-אן, מרמז כי התשובה תהיה שלילית.

 

לפי הסקר, 57 אחוז מהנשאלים הצפויים להצביע סבורים כי אין לשרה פיילין את המעלות הנדרשות מנשיא. מדובר בעלייה של שמונה אחוזים לעומת סקר מקביל שנערך בספטמבר. אחד מכל שלושה נשאלים ציין כי שותפתו של מקיין למרוץ, ומי שתהיה במרחק של פעימת לב מהמשרד הסגלגל אם ייבחר, עולה לו באחוזי תמיכה חשובים בקרב על הבית הלבן.

 

"זמן קצר אחרי הוועידה הרפובליקנית בתחילת ספטמבר, 53 אחוז אמרו כי יעדיפו להצביע לפיילין על פני ג'ו ביידן אם ההצבעה לסגני הנשיא הייתה נפרדת. כעת, ביידן היה מנצח את פיילין ב-12 אחוז אם כך הייתה פועלת השיטה", אמר הסוקר הכללי של סי-אן-אן, קיטינג הולנד. הוא ציין כי אם ניתן היה להפריד בין הבחירה לנשיא לסגן, הפער בין אובאמה למקיין היה מצטמצם ב-2 אחוזים.


כבשה את לב השמרנים, אך לא את הציבור (צילום: AFP)

 

"ג'ון מקיין היה מלכתחילה בגדר חשוד בקרב השמרנים, בסיס התמיכה במפלגה הרפובליקנית, והם מעולם לא היו נלהבים מהמועמדות שלו", אמר ביל שניידר, הפרשן הפוליטי הבכיר של רשת הטלוויזיה. "פיילין הייתה בחירה יוצאת דופן. היא הייתה מוכרת היטב בקרב חוגים שמרנים, אך לא מוכרת בחוץ. כשהיא נבחרה, היה פרץ של התלהבות בקרב שמרנים וכולם התרשמו מהבחירה היוצאת דופן והלא צפויה של מקיין".

 

עם זאת, "ככל שהאמריקנים למדו על פיילין יותר, כך הם אהבו אותה פחות", ציין שניידר. עוד עולה מהסקר שאובאמה הצליח לשכנע את רוב האמריקנים שמקיין הוא ממשיך דרכו של ג'ורג' בוש, חרף ניסיונותיו של הסנאטור מאריזונה להציג עצמו כעצמאי בדעותיו. 53 אחוז מהנשאלים סבורים שמקיין ימשיך להוציא אל הפועל את המדיניות של בוש, ו-45 אחוז אמרו שלא יעשה כן. רק 28 אחוז מהנשאלים תומכים בתפקודו של בוש כנשיא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרה פיילין באוהיו, הלילה
צילום: AP
מומלצים