שתף קטע נבחר

כל אנשי הנשיא: מי תהיה הנבחרת של אובאמה

עמנואל או דאשל לתפקיד ראש מטה הבית הלבן? ביל ריצ'רדסון או ריצ'רד הולברוק לתפקיד מזכיר המדינה? והאם שוב תיבחר אישה שחורה ששם משפחתה רייס לתפקיד היועצת לביטחון לאומי? הכירו את השמות של צוות החוץ המיועד של אובאמה

במשך שבועות עוסקים בוושינגטון בניחושים - מי יהיה בכוורת של הנשיא ברק אובאמה. דיפלומטים זרים מדווחים לבירותיהם בקול נרגש כיצד ייראה הקבינט של מנהיג העולם החופשי, וכתבים ובעלי טורים בעלי קשרים מנסים לחבר את הקצוות. בינתיים, התוצאה מאכזבת. רק מעטים נמצאים במעגל הפנימי של אובאמה, ואלה התגלו כיחידה מלוכדת ועמידת-הדלפות.

 

ברק אובאמה נהג בחכמה כשהחזיק עד היום את הקלפים קרוב מאוד לחזה, כדי לא להצטייר כמי שתופר חליפות בטרם עת, ואולי לא פחות חשוב - הוא רצה שהבכירים יעבדו בשבילו קשה בשטח. אילו היתה הרשימה נחשפת - הרי שמי שהיה נעדר ממנה לא היה מתומרץ לסייע לו.

 

בכירים בצוות החוץ של אובאמה - בהם גם המועמדים לתפקידי מזכיר המדינה והיועץ לביטחון לאומי - נלוו לאובאמה במהלך ביקורו האחרון במזרח התיכון ובאירופה. לכל אחת מפגישותיו של אובאמה - עם הנשיא פרס, ראש הממשלה אולמרט, שר הביטחון ברק, שרת החוץ לבני וראש האופוזיציה נתניהו - התלווה אחד מיועצי החוץ הבכירים. היחיד שנכח בכל הפגישות היה היועץ לענייני ישראל והמזרח התיכון דן שפירו. יש להניח שהוא מיועד לתפקיד הקשור לישראל במחלקת המדינה או במועצה לביטחון לאומי.

 

הבחירות בארה"ב - סיקור מקיף ב-ynet:

 

ראש מטה הבית הלבן

ארבעה תפקידים הם בעלי עניין מיוחד לישראל: מזכיר המדינה, מזכיר ההגנה, היועץ לביטחון לאומי ולא פחות חשוב - ראש מטה הבית הלבן, התפקיד הבכיר ורב-ההשפעה ביותר בבית הלבן. לתפקיד זה הוזכרו שלושה מועמדים - וייתכן שעוד היום יכריז אובאמה על בחירתו.

 

הראשון שבהם הוא רם עמנואל, בן למהגרים ישראלים, מבכירי הדמוקרטים בבית הנבחרים השואף להיות יושב ראש בית הנבחרים, התפקיד השלישי בסדר השלטון על פי החוקה האמריקנית. לפני שהתמודד על מושב בבית הנבחרים כנציג שיקגו, כיהן עמנואל כיועצו הפוליטי של הנשיא ביל קלינטון. כבעל ניסיון רב בבית הלבן ובקונגרס, עמנואל יכול להיות בחירה מבריקה של אובאמה.


רם עמנואל עם אובאמה. ראש המטה החדש? (צילום: AP)

 

השני הוא טום דאשל, מי שכיהן כמנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, שנמנה עם האנשים הקרובים ביותר לאובאמה עוד מתחילת המרוץ על מועמדות המפלגה לנשיאות. דאשל הוא מועמד נוח מאוד מבחינת ישראל, למרות שמקורו בדרום דקוטה, שם אין קהילה יהודית בעלת משקל. לסיכום, הוזכר לתפקיד גם ביל דיילי, שר לשעבר בממשל קלינטון ונצר למשפחת הפוליטיקאים המפורסמת משיקגו שהעמידה שני ראשי עיר.

 

בנושאי חוץ, ישנם שני אישים הלוחשים על אוזנו של ברק אובאמה: מארק ליפרט ודניס מקדונלד. השניים מלווים את אובאמה מאז בחירתו לסנאט, ונחשבים לאנשי אמונו מהמעגל הקרוב ביותר. יש להם מקום קבוע במטוסו, או בחדר שבו נכתב נאום בנושאי חוץ, כשצריך להגיב להתפתחות בגאורגיה או באיראן. לשניים קשר טוב עם דיפלומטים ישראלים במשרד החוץ בירושלים. ליפרט ומקדונלד יהיו ככל הנראה בבית הלבן, קרובים לאוזנו של הנשיא אובאמה, אך איש מהם לא ימונה לתפקיד מזכיר המדינה או היועץ לביטחון לאומי.

 

היועץ לביטחון לאומי

המועמדים לשמש כיועץ הנשיא לביטחון לאומי הם חמישה: סוזן רייס, ג'ים סטיינברג, גרג קריג, ריצ'רד דנציג ודניס רוס. אם אובאמה יבחר בסוזן רייס ליועצת שלו לביטחון לאומי היא תלך בעקבותיה של אשה שחורה אחרת בעלת אותו שם משפחה – קונדוליזה רייס. סוזן רייס - המייעצת לאובאמה כמעט מתחילת הדרך - היא אשה מבריקה, מומחית לאפריקה שמילאה תפקידים בכירים במשך שמונה שנות ממשל קלינטון, בהן ארבע שנים במועצה לביטחון לאומי ועוד ארבע כיועצת לענייני אפריקה של מזכירת המדינה מדלן אולברייט. בשנים האחרונות כיהנה כחוקרת בכירה במכון ברוקינס.

 

גרג קריג כיהן בצוות ההגנה על הנשיא ביל קלינטון בתקופת ניסיון ההדחה שלו בקונגרס בעקבות פרשת מוניקה לווינסקי. למרות הקשר עם קלינטון, הצטרף קריג למטה אובאמה בשלב מוקדם. כאשר התכונן אובאמה לעימותים, מילא קריג את תפקידו של יריבו ג'ון מקיין.

 

ג'ים סטיינברג גם הוא מבוגרי צוות הבית הלבן של הנשיא קלינטון, וכיהן כסגנו של היועץ לביטחון לאומי סנדי ברגר. סטיינברג, איש מבריק, מונה להיות אחראי על נושאי חוץ בצוות המעבר של אובאמה. מועמד אחר, ריצ'רד דנציג, הוא עורך דין ששרת כמזכיר הימייה בתקופת הנשיא קלינטון, וקודם לכן במשרד ההגנה בתקופתו של הנשיא ג'ימי קרטר. הוא מוכר היטב בישראל, ומקורות מעידים כי הוא מוערך על אובאמה.


גייטס בעיראק. יישאר כדי למנוע זעזועים בפנטגון? (צילום ארכיון: AP) 

 

לסיכום, הדמות המוכרת ביותר לישראלים ברשימה זו הוא דניס רוס, לאור עבודתו רבת השנים בממשלי בוש האב וקלינטון כמתווך במו"מ במזרח התיכון. הוא מוכר בעולם כמומחה לאזורנו, אך הוא מביא לשולחן גם מומחיות בנושא רוסיה. יש לו ניסיון רב בניהול משברים ומשא ומתן. אם לא ייבחר לתפקיד זה, הוא עשוי להתברג בתפקיד בכיר במחלקת המדינה.

 

בעיה ושמה מינוי מזכיר המדינה

בנושאי חוץ, זקוק אובאמה לאישיות בעלת שיעור קומה לצידו. אך הקושי בבחירת מועמד לתפקיד מזכיר המדינה נעוץ בעובדה שהסגן המיועד ג'ו ביידן, שכיהן כיושב הראש היוצא החוץ של הסנאט, נחשב למומחה בנושא ומצפה לנתח גדול בעוגת החוץ בממשל החדש. לא ברור אם אובאמה יעניק לו את מבוקשו. השמות שמוזכרים לתפקיד הם ריצ'רד לוגר, ג'ון קרי, ביל ריצ'רדסון, ריצ'רד הולברוק, צ'ק הייגל, ושוב, סוזן רייס.

 

הסנאטור ריצ'רד לוגר הוא רפובליקני מתון מאינדיאנה. אובאמה ירצה להכניס לממשל שלו רפובליקני, כדי להפגין רצון טוב ולשם ליכוד השורות. לוגר הוא חבר ועדת החוץ של הסנאט, ששיתף פעולה עם ביידן, אך יש לו נקודת תורפה רצינית: גילו המבוגר, 76, והעובדה שנוכחותו בסנאט חשובה לאובאמה כגשר בין המפלגות.

 

הסנאטור ג'ון קרי הפסיד בדוחק לג'ורג' בוש בבחירות לנשיאות לפני ארבע שנים. אחרי 23 שנים כסנאטור ממדינת מסצ'וסטס וגניזת חלום הנשיאות, קרי מעוניין מאוד להתמנות כמזכיר המדינה. לפני ארבע שנים, בחר קרי באובאמה האלמוני לשאת את הנאום המרכזי בוועידת המפלגה הדמוקרטית. זה היה הנאום שבו התגלה אובאמה – הנאום שסלל לו את הדרך לסנאט ולנשיאות.


אובאמה עם ג'ון קרי. מזכיר המדינה הבא? (צילום ארכיון: AP)

 

מושל מדינת ניו מכסיקו ביל ריצ'רדסון התמודד בעצמו על מועמדות הדמוקרטים לנשיאות, ואחרי שפרש עבד קשה למען אובאמה, בעיקר בגיוס תמיכת הקול ההיספאני. ריצ'רדסון כיהן כשגריר ארה"ב באו"ם וכשר האנרגיה בממשל קלינטון, וצבר ניסיון רב בניהול מו"מ עם צפון קוריאה.

 

ריצ'רד הולברוק כיהן אף הוא כשגריר ארה"ב באו"ם בעידן קלינטון, וידוע כאדריכל הסכם דייטון ששם קץ למלחמה בבוסניה. הולברוק נחשב לדיפלומט מוכשר וקשוח – אך היה מזוהה עם המחנה של הילארי קלינטון. לא ברור כיצד ישפיע הדבר על סיכויו להתמנות.

 

רפובליקני מתון נוסף שנמצא ברשימה הוא הסנאטור צ'ק הייגל ממדינת נברסקה, שבניגוד לרוב הרפובליקנים תמך ביציאה מעיראק, והכריז אשתקד כי לא יבקש להיבחר שוב לסנאט, אחרי שגם בדק את סיכוייו להתמודד לנשיאות כמועמד עצמאי.

 

ולסיכום, ייתכן שמינוי סוזן רייס לתפקיד יהיה שאפתני מדי, אבל רייס קרובה לאובאמה ונחשבת לאשת אמונו. ישנה אפשרות אחרת - שרייס תמונה לתפקיד שגרירת ארה"ב באו"ם. אשה אחרת המוזכרת לתפקיד השגרירה באו"ם היא קרוליין קנדי, בתו של הנשיא המנוח, שתמכה באובאמה מתחילת המרוץ והביאה עימה את דודה הסנאטור טד קנדי, בהודעת תמיכה שהעניקה לאובאמה רוח גבית חזקה מול הילארי קלינטון.

 

גייטס יישאר במשרד ההגנה

ומה באשר למשרת מזכיר ההגנה? רוברט גייטס, הממלא כרגע את התפקיד בממשל בוש, מוזכר כמועמד להישאר בתפקיד לפחות בשלב הראשון של כהונת אובאמה, וייתכן שישמש על תקן "הרפובליקני התורן" בממשלו. לאור ההערכות של גורמי מודיעין, הקובעות כי גורמי טרור ינסו לבחון את הנשיא החדש בתחילת כהונתו - כפי שבחנו את קודמיו

 - יש היגיון בניסיון למנוע זעזועים בפנטגון, לפחות בתקופה הראשונה של נשיאותו.

 

שמות נוספים המוזכרים: הסנאטור ג'ק ריד, ושני שמות שכבר הועלו קודם - הסנאטור צ'ק הייגל וריצ'רד דנציג. בינתיים, חברת בית הנבחרים מקליפורניה ג'יין הרמן, ותיקה בוועדת המודיעין וידידה גדולה של ישראל, הוזכרה כמועמדת לתפקיד ראש סוכנות הביון המרכזית (ה-CIA) או ראש המודיעין הלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עמנואל. ראש המטה בבית הלבן?
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
הולברוק. מזכיר המדינה?
צילום: איי פי
קנדי. שגרירה באו"ם?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הייגל. מזכיר המדינה או ההגנה?
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
רוס. היועץ לביטחון לאומי?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים