שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הסדרת משק החלב בחוק תידחה לכנסת הבאה
  החוק הממשלתי אמור לעגן את מחירי החלב. בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת נתגלעו חילוקי דעות בין שרי האוצר והחקלאות. הרפתנים: זכויותינו מקופחות
  הסדרת משק החלב בחוק ממשלתי שיעגן את מחירי החלב תידחה לכנסת הבאה, עקב מחלוקת שהתגלתה היום (ב') בוועדת הכלכלה בין שר החקלאות לשר האוצר. נוסף על כך, נשמעה התנגדות תקיפה של הרפתנים למספר סעיפי מפתח בחוק אשר מקפחים את זכויותיהם.

   

  נציגת האוצר, דניאלה גרה, ביקשה להקפיא את הליכי החקיקה בגלל אי-הסכמה בין השרים על מספר שינויים בתוכן החוק לקראת הגשתו לקריאה שנייה ושלישית. יו"ר הוועדה, ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) דחה את הבקשה. בד בבד הרגיע את מזכיר התאחדות מגדלי הבקר לחלב, יעקב בכר, כאשר הפריך את החשש שהעלה כאילו הוועדה חותרת לאשר את החוק במחטף ללא דיון יסודי.

   

  בקצב הזה אפסו הסיכויים שהחקיקה תושלם לפני הבחירות, מאחר שהוועדה רק החלה היום לדון לגופם של סעיפי הצעת החוק. הוועדה הספיקה לאשר רק תיקון אחד במטרות החוק שהבטיח תנאים נאותים ושווים לרפתנים ולמחלבות.

   

  ח"כ אמנון כהן (ש"ס) הציע את התיקון עקב תלונת המחלבות, שהעלה רוני קוברובסקי מהתאחדות התעשיינים, שהצעת הממשלה המקורית מקפחת את המגזר ומבטיחה את המחירים והתנאים הנאותים רק לרפתנים. הוא ציין כי במסגרת הפיקוח על משק החלב, רק לרפתנים אושרו עליות במחיר החלב הגולמי, ובהיעדר פיצוי תואם למחיר שיגבו המחלבות, הן נאלצו לספוג הפסדים בהיקף של מיליוני שקלים.

   

  הבטחת עתידו של הענף

  מועצת החלב שמסדירה עד כה את הענף בהסכמות בין הגורמים, איננה גוף סטטוטורי. הצעת החוק מעניקה מעמד חוקי למועצה שקובעת את מכסות הייצור בד בבד עם מועצות ייצור אחרות במשק החקלאי. התנגדות הגורמים בענף, בעיקר הרפתנים, היא בעיקר להצעת הממשלה להוציא אותם מהמועצה בהיותם "בעלי עניין", מחשש ל"ניגוד עניינים".

   

  יו"ר שדולת החקלאים, ח"כ אבשלום וילן (מרצ), חיזק את התנגדותם והזהיר כי משמעות ההצעה להשאיר את הסמכות לחלוקת מכסות הייצור בידי שרים ופקידים הכפופים להם, ואסור לחזור על התקדים שבו שר הפקיע לעצמו את הסמכות ואישר מכסות לרפתנים שהם מקורביו הפוליטיים.

   

  הרפתנים ווילן גם התריעו נגד כוונת הממשלה להגביל בחוק את משטר מכסות הייצור למשך שש שנים בלי לקבוע מראש את החלופה הראויה, ובכך לגרום לקריסת הענף. וילן ציין כי משק החלב מנוהל מגבוה על בסיס מכסות ייצור במדינות אירופה ורבות מהמדינות בארה"ב, ובלעדיו לא ניתן להבטיח את עתיד הענף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הסדרת משק החלב בחוק תידחה לכנסת הבאה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים