שתף קטע נבחר

מתכוננים לבחירות: הח"כים נלחמים על הרשימות

ח"כים ותיקים בליכוד חוששים כי הכוכבים החדשים ידחקו אותם מהרשימה. בינתיים בקדימה ממתינים להחלטת מופז, ומבטיחים - גם לנו יהיו בקרוב הפתעות

רק הכריז הנשיא על הקדמת הבחירות, וכבר מתחילות המפלגות במלאכת הרכבת הרשימות. מסע הרכש של בנימין נתניהו לרשימת הליכוד מטריד את הח"כים הוותיקים במפלגה. אלו שכיהנו בשלוש השנים האחרונות באופוזיציה עם נתניהו הביעו אתמול (יום ב') מורת רוח מצירופם של "הכוכבים החדשים" לתנועה. חששם העיקרי הוא שהכוכבים החדשים ידחקו את הח"כים הוותיקים אחורה ברשימה.

 

אחד הבכירים בליכוד אף הביע חשש כי לשניים או שלושה מהח"כים המכהנים קיימת סכנה להיזרק לחלוטין מן הרשימה. לדבריו "מסע הרכש הזה עובר את גבול הטעם הטוב". ח"כ אחר בליכוד אמר "פתאום נהיה קרב בין הכוכבים ובין הנאמנים, שהיו כל שלוש השנים האלה בתנועה בימים הכי קשים".

 

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, הבטיח בישיבת הסיעה בכנסת כי לתנועה יצטרפו גורמים חדשים נוספים שירעננו את רשימת הליכוד לכנסת. היום צפוי נתניהו לקיים מסיבת עיתונאים רשמית עם בני בגין לנוכח החלטתו לשוב לשורות הליכוד. במפלגה מעריכים כי בתקופה הקרובה יצטרפו עוד כמה דמויות חדשות.

 

קדימה מחכה למופז

בינתיים ממתינים בקדימה להחלטתו של שאול מופז בעניין ההצעה שהגישה לו יו"ר המפלגה, ציפי לבני, בשבוע שעבר להתמנות ליו"ר מטה הבחירות של המפלגה. לפי שעה עדיין לא ברור מה תהיה תשובתו של מופז, אם כי בימים האחרונים  ציינו מקורביו כי הוא נוטה לסרב להצעה.

 

סיעת קדימה אישרה בישיבתה האחרונה את הצעתו של השר יעקב אדרי לאפשר למופז להתמודד לבדו ובנפרד על המקום השני ברשימת המפלגה. חברי הכנסת של קדימה והשרים נוטים להסכים להצעה, והיא תובא לאישור מועצת המפלגה ביום חמישי הקרוב.

 

יש המעריכים במפלגה כי מופז ממתין לראות אם המועצה תאשר את ההצעה, ורק לאחר מכן להשיב להצעתה של לבני. אם מופז לא ירצה בתפקיד, כפי שצופים מקורביו, יהיו יו"ר הכנסת דליה איציק ושר הפנים מאיר שטרית שני המועמדים הבולטים לתפקיד - שניהם פוליטיקאים מנוסים במערכות בחירות.

 

בקרוב: כוכבים גם אצל לבני

וכמו בליכוד, גם בקדימה מבטיחים כי בעתיד הקרוב יצטרפו דמויות חדשות לתנועה ויתמודדו על מקום ברשימה בכנסת. במפלגה מתכוננים גם לקמפיין הבחירות, שלבני כבר סימנה את הכיוון אליו הוא יחתור בישיבת הסיעה כאשר תקפה את צירופם של אנשי ימין מובהקים לליכוד. לבני הדגישה כי הקרב הוא לא רק בין שני יושבי ראש המפלגות - נתניהו ועצמה - אלא גם בין שתי דרכים שונות.

 

בכירים בקדימה המקורבים ללבני אמרו כי בימים הקרובים תעביר לבני מסרים כדי להבהיר לציבור שקדימה היא לא מפלגת שמאל-מרכז אלא מפלגת מרכז. במפלגה חוששים כי המתקפה החריפה של הליכוד על נכונותה של לבני לנהל משא ומתן עם הפלסטינים תפגע במאמצים לנצח בבחירות.

 

בעבודה - שריון לפואד?

ומה במפלגת העבודה? שם, כרגיל, בזמן שקדימה והליכוד משדרים אווירה של התחדשות ואופטימיות, נמשכים המאבקים הפנימיים - בעיקר סביב חוסר הוודאות הנוגע לדרך הרכבת הרשימה.

 

בכירים בעבודה העריכו כי יו"ר המפלגה, אהוד ברק, יביא ביום חמישי לאישור ועידת המפלגה הצעה לשריין את מקומו של השר בנימין בן-אליעזר ברשימה לכנסת הבאה. כמה מן השרים הבכירים כבר הביעו את תמיכתם במהלך. בעבודה נפוצו שמועות כי ברק מתכוון לשריין גם את נציג מחוז המושבים, מקורבו - השר שלום שמחון, אולם לכך אין אישור לפי שעה.

 

מתנגדי המהלך כבר החלו להחתים חברי וועידה בבקשה לקיים הצבעה חשאית - להערכתם, הצבעה כזו תקשה על שיריון מקומו של בן-אליעזר ברשימת המפלגה.

 

הערבים לא מרוצים

בינתיים, גם נציגי מחוזות המיעוטים, הצעירים ונציגי השכונות כועסים ודורשים להעלות את דירוגם ברשימה לעשירייה הראשונה. נציג המחוז הערבי, השר ראלב מג'אדלה העביר אתמול מסר מאיים כאשר אמר, בכנס של פעילים במגזר הערבי, כי מפלגת העבודה צריכה להחליט כיצד היא נוהגת עם נציגי המגזר ואיך היא מתייחסת אליהם.

 

בכנס הועלתה האפשרות להקים מפלגה ערבית חדשה שתאגד גם פורשים אפשריים ממפלגת העבודה וממפלגות אחרות. גם ח"כ שכיב שאנן אמר כי הוא שוקל האם להמשיך במפלגת העבודה, אולם הביע ספקות לגביי רצינותה של רשימה ערבית חדשה ויכולותיה להצליח בבחירות.

 

גם במרצ לא כולם רגועים. בכירים במפלגה המכהנים בכנסת הביעו חשש בשל סעיף בחוקת המפלגה, הקובע כי ח"כים מכהנים חייבים לזכות בלפחות 60 אחוזים מהקולות בפריימריז כדי להשתתף ברשימה. גורמים במפלגה ציינו עם זאת כי אם הח"כים יפעלו כגוש אחד, אזי יצליחו לעמוד בתנאים שמציבה החוקה. במרצ מעריכים כי לא ייעשה שינוי בחוקה כדי להקל על הח"כים המכהנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
מבטיח לרענן את הרשימה. ביבי
צילום: ערוץ 2
מחכה להחלטת המועצה. מופז
צילום: ירון ברנר
יקבל שריון? פואד וברק
צילום: ניב קלדרון
מומלצים