שתף קטע נבחר

דו"ח נוסף באלסקה: פיילין לא הפרה כללי האתיקה

שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות בארה"ב החליטה מועצת מנהלי הסגל באלסקה לפרסם דו"ח, הפוטר את המושלת מכל אשמה בפרשת השוטר שהודח מתפקידו

ועדת המחוקקים במדינת אלסקה שבארצות הברית אמנם קבעה כי המושלת שרה פיילין, המתמודדת לתפקיד סגנית הנשיא, ניצלה לרעה את תפקידה ב"פרשת השוטר" - אך דו"ח נוסף שפורסם היום (ג') פוטר אותה מכל אשמה.

 

טימותי פטומנוס, יועץ עצמאי שמונה לחקור את הפרשה מטעם מועצת מנהלי הסגל של אלסקה, קבע כי "אין כל סיבה סבירה להאמין כי המושלת, או כל בכיר אחר במדינה, הפרו את תקנון האתיקה המנהלית כאשר פיטרו את השוטר".

 

הוועדה בדקה את מעורבותה של פיילין בפיטורי האחראי על בטיחות הציבור, וולטר מוניגאן, בעקבות סירובו לפטר מהמשטרה את גיסה לשעבר, שהיה מעורב בגירושים קשים מאחותה. דו"ח החקירה הקודם קבע כי הסכסוך המשפחתי לא היה הגורם היחיד שהביא לפיטוריו של מוניגאן, אך "סביר" כי היה זה אחד משיקוליה של המושלת.

 

פיילין עצמה היא שדרשה ממועצת הסגל - הנתונה למרותה - לחקור את הפרשה. תחילה הבטיחה לשתף פעולה עם החקירה, אולם לאחר שנבחרה כמועמדת לתפקיד סגנית נשיא ארה"ב, הסבירה כי החקירה הפכה חד-צדדית והתנערה מממצאיה העתידיים.

 

חקירות המועצה זוכות לרוב לחיסיון, אולם הפעם החליטו שלושת חבריה להתיר את הדו"ח לפרסום בטענה כי יש בו עניין לציבור. המועצה פרסמה את הדו"ח במסיבת עיתונאים, שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות הראשונות בבחירות לנשיאות ארה"ב.

 

בחודש שעבר פעלו הרפובליקנים מאחורי הקלעים בניסיון למנוע את פרסום דו"ח ועדת המחוקקים. במטה מקיין חששו שהדו"ח יטיל צל כבד על הצורה שבה פיילין מושלת באלסקה ועל מעורבות של בעלה טוד במהלכים בתוך הממשל שבו אין לו כל תפקיד או סמכות חוקית.

 

לפי שעה, לא ברור האם וכיצד ישפיעו ממצאי הדו"ח על החלטות הבוחרים. ממוצע כל הסקרים מעניק למועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, פער מבטיח של 7.4 אחוזים - ומקטין את הסיכויים של יריבו הרפובליקני, ג'ון מקיין, להיות הנשיא הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הפרה את הכללים. פיילין
צילום: AP
מומלצים