שתף קטע נבחר

בקלפי המוקדמת בניו-יורק לא אותרו תומכי מקיין

ניו יורק ה"כחולה" לא הפתיעה - גם לא בהצבעה המוקדמת. מרבית המצביעים שנהרו לאולם ההצבעה בדרום מנהטן סירבו לחשוף את בחירתם - אך אלה שניאותו הצביעו לאובאמה. מחוץ לאולם לא אותרה תעמולת בחירות - אך בטיימס סקוור מכרו קונדומים עם פרצופי המועמדים

האנשים שנדחסו אמש (יום ב') למעלית ברחוב ווריק מספר 200 במנהטן לא הסכימו לספר למי הצביעו דקות ספורות לפני כן, כשהיו לבדם מול הקלפי האלקטרוני: ג'ון מקיין או ברק אובאמה. "זאת ניו יורק, תנחשי לבד למי הצבענו", מלמלה אחת הנשים במעלית.היום הגורלי - סיקור מקיף ב-ynet:

 

אלפים מתושבי העיר נהרו הלילה לקלפיות, רגע לפני מרבית אזרחי אמריקה, כדי לממש ראשונים את זכות ההצבעה שלהם ובכך חסכו לעצמם את התורים הארוכים הצפויים לאורך היום בקלפיות העיר העמוסה ממילא. השנה צפויים אחוזי ההשתתפות בבחירות להיות גבוהים מהרגיל, אולי אפילו הגבוהים בהיסטוריה של ארצות הברית. כתוצאה מכך צפויים גם תורים אינסופיים, המאיימים ליצור לחץ אדיר בקלפיות.

 

בין הזוכים להצביע בשקט היחסי בניו יורק נמנו אלה הצפויים להיעדר ביום הבחירות מאזור כתובתם הרשמי בניו-יורק, מטעמי עבודה או חופשה, מאסר צפוי, אשפוז מתוכנן בבית-חולים, או לחילופין מגבלות רפואיות אחרות שיקשו עליהם להגיע בכוחות עצמם לקלפי הסמוך למקום מגוריהם. בעלי מוגבלות פיזית קשה במיוחד גם קיבלו אישור להצביע באמצעות דואר אלקטרוני שיישלח מבתיהם לוועדת הבחירות, בכפוף לתנאים מחמירים ואישור מראש.


בוחרים ממתינים לממש את זכותם, אמש במנהטן (צילום: רלי כהן)

 

המצביעים שהגיעו לאולם הבחירות המוקדמות בניו יורק היו אמריקנים מכל המינים והסוגים - כמתבקש מתושבי העיר הקוסמופוליטית בעולם: אנשי עסקים מעונבים עם "בלאקבארי" ביד, צעירות תואמות קארי בראדשו בחצאיות קצרות על עקבים גבוהים, קשישות עם מקלות הליכה, סטודנטים עם מחשבים ניידים, יהודים אורתודוכסים, אפרו-אמריקניים, לבנים.

 

ההצבעה המוקדמת נערכה בשקט ובסדר מופתי. מרבית הנוכחים העדיפו שלא לחשוף את שמו של המועמד המועדף עליהם. "תדעי מחר", אמרו. אלה שהסכימו לשתף פלטו תשובה אחידה: בחרתי באובאמה. הניסיונות לאתר תומך מוצהר של ג'ון מקיין באזור הקלפי עלו בתוהו.

 

"מחר לא אהיה בעיר, אני טס מכאן לענייני עבודה ולכן אני מצביע היום", אמר צעיר שהמתין בתור לקלפי, וסירב למסור את שמו. "אבחר באובמה. אני מאמין שהוא יכול לעשות את זה". "הצבעתי לאובאמה כי המדיניות שלו נשמעת לי טובה יותר משל מקיין", אמרה מצביעה אחרת שהסכימה לגלות את בחירתה. "מקיין רק מתמקד בלתקן את וושינגטון, ואת זה כבר היה לנו. נכון שלאובאמה פחות ניסיון, כמו שמקיין אומר, אבל אני מאמינה שהוא מוקף באנשים מקצועיים ורציניים סביבו, מומחים שיודעים איך ומה לעשות - והם יעזרו לו. אובאמה יציב, יש לו רעיונות טובים. הוא חזק ואת זה אנחנו רוצים כי אמריקה כפי שהיא כיום פשוט מתפוררת לחתיכות".

 

תעמולת בחירות על קונדומים

בניו יורק הסואנת, הפוליטיקה האמריקנית מוצאת ביטוי גם באזור טיימס סקוור עתיר האורות הזוהרים - בדמות קונדומים צבעוניים שמנסים מוכרים נמרצים למכור לעוברים ושבים, שעליהם מתנוססים פרצופיהם של אובאמה, מקיין ושרה פיילין. "שלא תהיו לא מכוסים", מבהיר אחד המוכרים. למרות זאת, ברחובות הסמוכים לקלפי אין כל תעמולת בחירות סוערת, כפי שניתן היה אולי לצפות. השלט היחידי באזור הקלפיות הוא שלט הקורא לבוחרים לבוא ולממש את זכות הצבעתם.


"שלא תהיו מכוסים". קונדומים עם תמונות המועמדים (צילום: רלי כהן)

 

בכניסה לאולם ההמתנה לקלפי קיבל כל בוחר טופס בקשה צהוב להצהרה על היעדרות ביום הבחירות. כדי להצביע, עליו גם להציג את הזימון המקורי שקיבל ליום הבחירות. חדר המתנה מלא, והיושבים ממתינים לתורם. נציג ועדת הקלפי קורא את שמות אלה שנקראים להצביע, ואלה ניגשם לחדר צדדי קטן, שם הם תורמים את חלקם לדפי ההיסטוריה של ארה"ב.

 

ההצבעה במרבית הקלפיות השנה נעשית כמדי כל שנה, באמצעות מכונות מיושנות, למרות שהמפעל שמייצר אותן נסגר - ואין אפשרות להשיג חלקי חילוף במקרה של קלקולים. יחד עם זאת הטענה היא כי המכונות אמינות יותר ממסך מגע ו

אמצעים אלקטרוניים מתקדמים אחרים.

 

"אובאמה, מקיין, זה לא משנה". אומר עובד בבניין בו ממוקמת הקלפי, "אני לא מצביע לאף אחד. אני מצביע רק לעצמי. ככה היה מאז ומתמיד, וככה תמיד יהיה. רק אני יכול לעזור לעצמי, לא מקיין ולא אובאמה יביאו לי את השינוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולם ההצבעה במנהטן, אמש
צילום: רלי כהן
מומלצים