שתף קטע נבחר

ציפייה לאחוז הצבעה גבוה, חשש לתורים בקלפיות

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייכנסו בשעות הקרובות להילוך גבוה. הרשויות מעריכות כי יש סיכוי גבוה לשיא של כל הזמנים באחוזי ההצבעה, וגובר החשש כי ההצבעה עלולה להיגרר אל מעבר לשעת נעילת הקלפיות. יום הבוחר באמריקה

ההצבעה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, אשר החלה הבוקר (יום ג') על פי המסורת האמריקנית בשני כפרים קטנים במדינת ניו-המפשייר, תעבור בשעות הקרובות להילוך גבוה. בשעה 5:00 בבוקר (12:00 בצהריים שעון ישראל) החלה ההצבעה במדינת ורמונט שבמזרח ארה"ב, ובשעות הקרובות ייפתחו הקלפיות במדינות מזרחיות נוספות. קולות המצביעים יתווספו לקולותיהם של 29 מיליון אזרחים אמריקנים שהצביעו בהצבעה מוקדמת.

 

גורמים רשמיים אמרו כי מנתונים שהצטברו בהצבעה המוקדמת ומסקרים עולה כי שיעור ההצבעה צפוי להיות גבוה ביותר וייתכן שאף ייקבע שיא חדש בהיקף ההשתתפות בבחירות. לדבריהם, קיים חשש כי בקלפיות רבות יווצרו תורים ארוכים וההצבעה תימשך אל מעבר לשעת נעילת הקלפיות.

 

היום הגורלי - סיקור מקיף ב-ynet:

כ-50 אחוז מאלה שיילכו לקלפיות יצביעו במערכת ממוחשבת חדשה המופעלת על ידי מגע בצג. השימוש במערכת מעורר חשש להטיית בוחרים בקרב אנשיהם של ברק אובאמה וג'ון מקיין ושני המחנות הציבו נציגים משפטיים ומשקיפים סמוך לקלפיות. בכמה מדינות, כמו אוהיו למשל, הוחלט כי רק ועדות הקלפי יהיו בעלות הסמכות לטפל בבעיות שיווצרו במהלך ההצבעה.

 

החשש מהיווצרות תורים אל מעבר לשעות ההצבעה שנקבעו עלול להיות משמעותי בעיקר בכל הנוגע למדינות המתנדנדות. בווירג'יניה דחה אמש בית המשפט עתירה להאריך את שעות הפעילות בקלפיות ולהוסיף מכונות הצבעה באזורים בהם קיים ריכוז של שחורים. עם זאת, קבע השופט כי אנשים אשר יהיו בקלפיות בשעה 19:00 (שעת הסגירה בארה"ב) יורשו להצביע.

 

סיבה נוספת לחשש מפני היווצרות תורים היא עלייה של 7.3 אחוז באחוז הנרשמים להצבעה מאז בחירות 2004. הדמוקרטים טוענים כי אחוז הרישום לשורות המפלגה גדל ב-12.2 אחוז ואילו הרפובליקנים דיווחו על עלייה של 1.7 ברישום אליהם.

 

"מערכת ההצבעה שלנו בנויה באופן מסורתי לאחוז הצבעה נמוך", אמרה טובה וונג מארגון הממשלתי "מטרה משותפת" המפקח על הבחירות. "יש לנו הרבה מאוד מצביעים חדשים אך אין לנו די משאבים. לוועדות הקלפי אין די כלים כדי לעבוד בצורה יעילה".

 

לפחות שליש מתוך 130 מיליון בעלי זכות ההצבעה כבר מימשו את זכות ההצבעה שלהם בהצבעה המוקדמת. הקלפיות הראשונות צפויות להיסגר בשעה 18:00 (01:00 שעון ישראל) בכמה אזורים באינדיאנה וקנטקי. שש שעות לאחר מכן תסתיים בהדרגה ההצבעה ב-48 המדינות הנוספות.


אובאמה בעצרת בחירות אחרונה אמש בווירג'יניה (צילום: AP) 

 

סקרים אחרונים: אובאמה מוביל בשתיים מהמתנדנדות

אמש סיימו שני המועמדים לנשיאות את קמפיין הבחירות שלהם. מקיין ערך מסע דילוגים מתיש בכמה מדינות שהיו בעבר רפובליקניות, אך במרוץ הנוכחי נוטות לטובת אובאמה כגון: פלורידה, וירג'יניה, אינדיאנה, ניו מכסיקו ונוואדה. הוא הוסיף לנסות ולעורר חששות בקרב המצביעים והציג את אובאמה כחריג ולא כאיש הזרם המרכזי בארה"ב. מקיין אף ניסה להרחיק את עצמו מהנשיא היוצא הבלתי-פופולארי, ג'ורג' בוש.

 

הוא טען כי למרות שהסקרים האחרונים מצביעים כי אובאמה מוביל עליו ביתרון גדול, יש לו עדיין סיכוי לבצע קאמבק מפתיע. "המומנטום הזה, ההתלהבות הזאת, משכנעים אותי שאנחנו עומדים לנצח", אמר מקיין בעצרת בחירות נלהבת בנוואדה. את יומו האחרון חתם בעצרת נוספת, שנערכה לאחר חצות, בעיר פרסקוט שבמדינתו אריזונה. "ידידיי, זה היה מסע ארוך-ארוך.

  

ברק אובאמה ערך אף הוא אתמול מסע דילוגים בשלוש מדינות מתנדנדות ובהן פלורידה ווירג'יניה. "אני נרגש ולהוט לקראת המשימה. ברגע המכריע הזה בהיסטוריה, וירג'יניה יכולה לתת לארצנו את השינוי שלו היא זקוקה", אמר אובאמה בעצרת בחירות לפני 100 אלף בני אדם.

  

סקר ארצי שפרסם הלילה מכון "גאלופ" מצביע על יתרון של 11 אחוזים לאובאמה על פני מקיין. סקרים אחרים העידו על פער מצומצם יותר, של 8 או 7 אחוזים לטובת אובאמה. סקרים שערכה אוניברסיטת קוויניפיאק הראו כי המועמד הדמוקרטי מוביל בשתי מדינות מתנדנדות חשובות - אוהיו ופנסילבניה, וכי הוא נמצא בתיקו עם מקיין בפלורידה. ניצחון של אובאמה באחת משלוש מדינות אלה יהיה מכה קשה למקיין ועשוי להכריע את הכף לטובת המועמד הדמוקרטי. 


פורסם לראשונה 04/11/2008 11:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרגש ולהוט. אובאמה
צילום: רויטרס
מקיין. אובאמה חריג
צילום: רויטרס
מומלצים