שתף קטע נבחר

יהודים מצביעים בכנסיה, נוצרים בבית הכנסת

רק באמריקה, רב בבית כנסת שהפך לקלפי המשרת בעיקר נוצרים, נדרש להצביע בכנסיה הסמוכה למקום מגוריו. אולי בגלל קדושת המקום, התורים ארוכים, אך הסדר מופתי

יהודים הולכים להצביע בכנסיה, ונוצרים הולכים להצביע בבית כנסת קונסרווטיבי. רק באמריקה, בייבי, רק באמריקה. במדינה שבה יש הפרדה בין דת ומדינה, משתמשים במקומות ציבור ובהם מקומות תפילה להצבת קלפיות.

 

נתקלנו בכך במהלך המעקב אחר הבחירות לנשיאות במדינת וירג'יניה, בחיפוש אחר סימני מהפך במדינה שהפכה לאחד מסמלי החדירה של ברק אובאמה לדרום השמרני. העיר אלכסנדריה שמדרום לוושינגטון, היא אחת מזירות המאבק הזה. כשהגענו לבית הכנסת "אגודת אחים", זה כבר היה אחרי תפילת שחרית, אבל בעיצומה של הצבעה עירנית.

 

הבחירות בארה"ב - סיקור מקיף ב-ynet:

 

מגרש החניה היה מפוצץ ובכניסה עדיין ניסו לשכנע מכרים להצביע נכון. הרב ג'ק מולין קם בבוקר להצביע בכנסיה הקתולית הסמוכה לביתו ובדרך לשם עבר בבית הכנסת ,"אגודת אחים" בוואלי דרייב, אותו הוא מנהיג 22 שנה.

 

זר לא יבין. "זה מצחיק אותי. גרתי בעבר מול הכנסיה ואני עדיין רשום להצביע שם. זה מאוד קרוב, ממש מעבר לכביש, אבל כבר אזור בחירה אחר. נכנסתי הבוקר לכנסיה, ופניתי לאולם הספורט ששם הצבעתי. לא היה כומר ולא ציוד תפילה נוצרי", אמר הרב מולין ל-ynet.

 

התור ארוך, הסדר מופתי

בכניסה לבית הכנסת "אגודת אחים" מופיעים שלטי מקיין-פיילין ואובאמה-ביידן ואלה של המתמודדים על משרות בסנאט ובבית הנבחרים. התור ארוך, אך הסדר מופתי. אולי בגלל קדושת המקום.

 

"כשאין מספיק מקומות ציבוריים לקיים בחירות, אפילו בית כנסת מתגייס למשימה. כל מחוז צריך לאתר מקומות להצביע. הבניין שלנו הוא הגדול ביותר באזור. הוא כולל לא רק מקום תפילה, שהוא מחוץ לתחום, אלא גם מבנה ללימודים ופעילות חברתית", הסביר הרב.

 

בתפילה של יום שבת דיבר הרב מולין עם המתפללים על ההצבעה. "הם יודעים שאני מראשי

הרבנים התומכים באובאמה, אבל לא ניסיתי לשכנע אותם במי לתמוך, אלא רק עודדתי אותם להשתתף בבחירות".

 

כיצד רב משכנע את המתפללים לבוא להצביע? הרב מולין: "אמרתי להם שבדרך כלל אחוזי ההצבעה שלנו היהודים הם גדולים משל כלל האוכלוסיה. הפעם אחוזי ההצבעה הכללים גדולים מאוד ואנחנו צריכים לבוא להצביע כדי לא לאבד את כוחנו והשפעתנו. הסברתי להם שהשתתפות שלהם בבחירות מחזקת את התמיכה שלנו בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ג'קר מולין. הצביע בכנסיה
צילום: יצחק בן חורין
תור ארוך מחוץ לקלפי במרילנד
צילום: AP
מומלצים