שתף קטע נבחר

בוש עוד יכול להכריז מלחמה

העברת השרביט - יחד עם ה"מזוודה" הגרעינית - תחכה להשבעה. עד ל-20 בינואר אובאמה יתייעץ, יגבש צוות וייחשף לסודות מדינה. בוושינגטון כבר מתחילה הנדידה הגדולה

ברק אובאמה גרף את כל הקופה - אבל רק ב-20 בינואר יקבל הבית הלבן את פני הנשיא השחור הראשון.

 

עד ליום ההשבעה, יעבור הסנאטור הדמוקרטי חפיפה מסודרת על התפקיד המורכב והרגיש, אותו הוא אמור למלא בארבע השנים הקרובות. במסגרת זו יאייש את סגל השרים והיועצים הקרובים, וייחשף לסודות מדינה כמוסים.  

 

לפי שעה, יחזור אובאמה למשכנו הפרטי. משם יקיים התייעצויות עם מנהיגי הקונגרס, כדי לבחון כיצד לקדם חוקים שיוציאו לפועל את תוכניותיו ביחס למשק, למדיניות הפנים והחוץ ועוד. במקביל יקבל סקירות מודיעיניות מפורטות.

 

בז'רגון האמריקני מוכרת התקופה הקרובה גם כ"נדידה הגדולה" - כאשר המוני אנשי ממשל ועובדים נוטשים את וושינגטון על משפחותיהם ומטלטליהם, ואחרים תופסים את מקומם.  

 

בתקופת המעבר, מוגדר ג'ורג' בוש - שהזדרז והבטיח הלילה ליורשו מעבר חלק - כ"נשיא היוצא". בפרק זמן זה, בשם עיקרון הרצף, הוא מחזיק עדיין במלוא הסמכויות - כולל בתואר "המפקד העליון". עם זאת, מקובל שבפרק זמן זה הוא מעדכן את יורשו המיועד ומתייעץ עמו בסוגיות הרגישות והשנויות במחלוקת.

 

"למרות שהוא 'ברווז צולע', הוא הנשיא בכל מובן

המילה עד להשבעה", מסביר פרופ' שלמה סלונים מהחוג ללימודים אמריקניים באוניברסיטה העברית. "תיאורטית, הוא חופשי לעשות כרצונו, אף שמקובל להתייעץ על מהלכים משמעותיים שאינם סובלים דיחוי". בינתיים, מזכיר פרופ' סלונים, לאובאמה אין שום סמכות רשמית. "בוש הוא הנשיא בפועל, ונהוג שנשיא נבחר לא מתערב בהחלטותיו של נשיא יוצא, עד להשבעה".

 

ב-20 בינואר יושלם אירוע היסטורי בתולדות אמריקה והעולם, כאשר ברק אובאמה יושבע רשמית לנשיא ה-44 של ארצות-הברית. לאחר ההשבעה בוושינגטון, יגיע לבית הלבן - מעונו הרשמי בארבע השנים הקרובות - יפשיל שרוולים ויתחיל לעבוד. הוא יודע היטב שיש לו מעצמה במשבר על הראש, וכפי שהכריז כבר בנאום הניצחון: ספק אם שנה - או כהונה שלמה - יספיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים