שתף קטע נבחר

סערה במליאה: 'ביום של אובאמה, הכנסת גזענית'

רגע לפני פיזורה, אישרה הכנסת הצעת חוק הנוגעת לביטול איחוד יישובים דרוזים ורגעים ספורים לאחר מכן דחתה הצעה זהה הנוגעת ליישובים ערבים. ח"כ נדיה חילו: "ירדו לי דמעות"

רגע לפני שהכנסת מתפזרת, התחוללה היום (ד') סערה במליאה. דקות לאחר שאישרו חברי הכנסת הצעת חוק לביטול איחוד המועצות המקומיות דלית אל כרמל ועוספיה, לא התקבלו שתי הצעות חוק זהות שביקשו לבטל את האיחוד של המועצות המקומיות באקה אל גרביה וג'ת, ואת ביטול איחוד המועצות מג'ד אל כרום, דיר אל אסר ובענה. מספר חברי כנסת טענו כי מדובר בגזענות כלפי המגזר הערבי.

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ (עבודה), מיוזמות הצעת החוק שאושרה במליאה, נאלצה לברך במליאת הכנסת על הצעת החוק שאושרה - ולבכות במקביל את הצעות החוק שנדחו. שתי הצעות החוק שנדחו זכו אמנם לרוב מכריע של 49 חברי כנסת מול מתנגד אחד ונמנע אחד, אולם מאחר שהמדובר בהצעות חוק תקציביות, נדרש רוב מיוחד של 50 חברי כנסת כדי לאשרן. משכך - הצעות החוק נדחו. הצעת החוק הראשונה זכתה לרוב של 55 חברי כנסת.

 

ח"כ נדיה חילו, שאף נצפתה מזילה דמעה במליאת הכנסת, אמרה: "עבדתי על החוקים האלה בדיוק באותה מידה. לא יכול להיות שיתנו מכה כל כך קשה ויפרידו בין דרוזים לערבים. בכיתי. ירדו לי דמעות. לא שלטתי ברגשות שלי. נפגעתי מכך שאין בשלות לשוויון אזרחי מלא".

 

"ביום בחירתו של אובמה לנשיאות ארה"ב מתגלה הכנסת במלוא כיעורה ושנאתה לערבים לרבות מוסלמים", אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בעקבות דחיית שתי הצעות החוק. "מדובר בכנסת גזענית. מפלגת קדימה שיתפה פעולה עם ישראל ביתנו באחד המעשים המכוערים ביותר בתולדות הכנסת, וההתנהלות של קדימה היא התנהלות בזויה, שפלה ברמה של ביב שופכין".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "מה שקרה במליאת הכנסת מאוד מאוד מצער. אנחנו מדברים על מצבים זהים לחלוטין, של תושבים שאיחדו אותם נגד רצונם והכנסת בעצם רוצה לתקן את העוול. כאשר היה מדובר במועצות של תושבים דרוזים הצעת החוק עברה ואילו דקה אחר כך כאשר עלו להצבעה הצעות חוק זהות במגזר הערבי - הן לא קיבלו את הרוב הנדרש".

 

לדבריו, "זה מסר מאוד בעייתי שהכנסת העבירה לאזרחים הערבים. אני מצטער עליו ואני קורא לכנסת לפעול כדי לתקן את העיוות הזה עוד לפני לפני היציאה לפגרת הבחירות". יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אופיר פינס (עבודה), אמר: "זהו אמבוש גזעני. מפלגות הימין התגלו במלוא כיעורן ועל חודו של קול הפילו את פירוק האיחוד במגזר הערבי, בעוד פירוק איחוד זהה במגזר הדרוזי אושר". 

 

גם במרצ זעמו. חברי הכנסת זהבה גלאון וחיים אורון אמרו, כי "קדימה הפילה את החוק על רקע של שיקולי פריימריז. קדימה הוכיחה שאין הבדל

בינה לבין ישראל ביתנו. מדובר בשתי מפלגות גזעניות. מדובר בהחלטה להפלות על רקע אתני. זו גזענות לשמה".

 

גורמים בקדימה דחו בביטול את "ההתלהמות המלאכותית" כנגד המפלגה. "מספר חברי כנסת החליטו לנהל את הפריימריז האישיים שלהם על חשבון קופת המדינה ועל חשבון הציבור. מדובר בניסיון לביצוע מחטף פוליטי אישי וצר - שכשל". יו"ר סיעת האיחוד-הלאומי מפד"ל, ח"כ אורי אריאל, אמר כי "עם הציבור הדרוזי יש לנו שותפות אמת, חובה על המדינה לסייע להם. לעומת זאת, הציבור הערבי מבקש להתנתק ממדינת ישראל, חותר תחתיה וונגד אופיה היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדיה חילו. הזילה דמעה
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
אחמד טיבי. "כנסת גזענית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים