שתף קטע נבחר

ברלין: נחשפו תוכניות מקוריות של אושוויץ

העיתון הגרמני "בילד" מדווח, כי בדירה בברלין נמצאו השרטוטים המקוריים של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. התוכניות מציגות את הקרימטוריום הראשון, מרתף הגוויות ושער הכניסה למחנה. כמה מהתוכניות חתומות על ידי מפקד הגסטאפו, היינריך הימלר

תוכניות מקוריות של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו נמצאו במהלך פינוי של דירה בברלין - כך דיווח היומון הגרמני "בילד". מדובר ב-28 תוכניות בקנה מידה של 1:100 שנעשו בין 1941 ל-1943 ועליהן חותמת של "ההנהלה הקבלנית של האס.אס. החמוש והמשטרה".

  

לפי הדיווח, חלק מהתוכניות אף חתומות בידי בכירים באס.אס ומופיעות עליהן

 חתימות בראשי תיבות של היינריך הימלר. בחלק מהתוכניות שפרסם העיתון מצוין כי הן הבסיס להקמת "מחנה אסירי מלחמה" באושוויץ. לעומת זאת, בתוכנית אחת מופיע בבירור חדר גז בגודל של 11.66 מטרים על 11.20 מטרים.

 

תוכנית זאת שורטטה בידי מי שזוהה כ"אסיר מספר 127" ב-8 בנובמבר 1941. במועד זה כבר החלו בניסויים בגז ציקלון בי. בתוכנית אחרת נראה מבנה הכניסה המפורסם למחנה, הניצב מול מסילת הרכבת שהובילה יהודים אל מותם.


הכניסה למחנה ההשמדה (צילום: איי פי)

 

תוכנית אחרת מציגה את הקרימטוריום הראשון. חמישה ריבועים לצדו מציינים את הקרימטוריומים העתידים לקום לידו. במסמך מופיע הכיתוב "L.Keller" שבא לציין את מרתף הגוויות, שאורכו לפי התכנון שמונה מטרים, אולם המתכננים השאירו מקום להרחיבו, "לפי הצורך".

 

אושוויץ הוא מחנה הריכוז וההשמדה הנאצי הגדול ביותר. הוא הוקם ב-27 באפריל 1940 ליד העיירה הפולנית אושוויינצ'ים שבשלזיה עילית.

ב-14 ביוני 1940 הובא לאושוויץ משלוח ראשון של אסירים פוליטיים פולנים. באוקטובר 1941 נוסף למחנה-האם מחנה נוסף, גדול הרבה יותר - בירקנאו, שתוכניותיו נחשפו כעת.

 

החל ממרס 1943 הפעילו הגרמנים ארבעה מתקני רצח משוכללים בבירקנאו - מתקן 2 ,3, 4, 5 (מתקן 1, שבמחנה האם המשיך לפעול עד ליולי 1943). לארבעה מתקנים קבועים אלה נוספו עוד מתקנים מאולתרים לצורך רציחתם של יהודים שהובאו במשלוחים גדולים ממדינות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התוכניות המקוריות נמצאו
מתוך האתר "בילד"
התוכניות של אוושיץ-בירקנאו
מתוך האתר "בילד"
צילום: איי פי
אזור הקרימטוריום
צילום: איי פי
מתוך האתר "בילד"
אחד השרטוטים
מתוך האתר "בילד"
מומלצים