שתף קטע נבחר

הצעה לעוטף עזה: קחו משכנתא ותמגנו בעצמכם

שאלת המיגון ממשיכה להעסיק את הממשלה, שתדון הבוקר בסוגייה. השר יעקב אדרי מציע פתרון יצירתי: תושבי עוטף עזה יקבלו משכנתאות מוזלות ויבנו בעצמם חדרי ביטחון בבתיהם. בינתיים סגן השר וילנאי מחפש דרכים להגן על הטרקטורים

תושבים יקרים - רוצים מיגון? תשלמו. הממשלה צפויה לדון מחר (יום א') בשאלת מיגון היישובים בעוטף עזה, בצל חידוש ירי הקסאם בימים האחרונים. בהיעדר תקציבים ממשלתיים להרחבת המיגון ולקראת הדיון - מציע השר לפיתוח הנגב והגליל, יעקב אדרי, שתושבי האזור יקבלו סיוע במשכנתאות מוזלות, כדי שיוכלו לבנות חדרי ביטחון בבתיהם.

 

הצעתו של אדרי עולה לאחר שראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר האוצר, רוני בר-און, הביעו התנגדות נחרצת לבקשתם של שר הביטחון וסגנו להקצות עוד כחצי מיליארד שקלים להשלמת בניית חדרי הביטחון בכ-8,000 יחידות דיור בעוטף עזה.

  

ירי של כ-50 רקטות קסאם ופצצות מרגמה בימים רביעי וחמישי לעבר מערב הנגב ואשקלון, עורר מחדש את פולמוס המיגון, והפנה אצבע מאשימה כלפי הממשלה. מצד אחד, ראשי מערכת הביטחון וצה"ל תובעים לעמוד בהתחייבות הממשלה למגן את בתי התושבים, בטווח שמתחת ל-4.7 ק"מ מגבול הרצועה. טווח זה לא יהיה מוגן על ידי מערכת "כיפת ברזל", אם וכאשר תוצב באזור. רק חלק מהכסף הועבר על ידי משרד השיכון לקבלנים הבונים את חדרי הביטחון, בצפון ובצפון-מזרח רצועת עזה.

 

מאידך, השר בר-און, בתמיכתו של ראש הממשלה אולמרט, מוסיפים להחזיק בתפיסה "שלא נמגן את עצמנו לדעת". באוצר טוענים שאין ברשותם סכום שכזה, ובוודאי לא אחרי העברת 515 מיליוני שקלים למערכת ההשכלה הגבוהה. כמו כן נטען, שבמצב הפוליטי הנוכחי, כשאין כל וודאות שתקציב 2009 יאושר במועדו, אין אפשרות כלשהי להכניס סכום זה למסגרת תקציבית. "בשלב זה", אומרים באוצר, "לא נראה שנוכל למצוא תקציב שכזה בקרוב".

 

"המציאות יכולה להשתנות מחר"

בדיון שיערך הבוקר בממשלה צפויה מערכת הביטחון לעדכן על התקדמות המיגון וההרתעה בעוטף עזה, וכן על ההתקדמות בפרויקט "כיפת ברזל". סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, המנהל את הכנת העורף לחירום, ידווח כי השבוע תוצב המגונית ה-400 בעוטף עזה, מספר שאמור לעלות ל-500 עד סוף השנה.

 

במשרד הביטחון אומרים כי בתקופת הרגיעה הושקעו מיליוני שקלים לייצור אמצעי מיגון מגוונים, שרובם הוצבו באזור. לקראת פתיחת שנת הלימודים הוצבו 21 מגוניות גדולות, היכולות להכיל עד 70 תלמידים. המתקן, המכונה "טרמינל", הוא פיתוח מיוחד של מערכת הביטחון שמיועד לתת מענה לתלמידים בתחנות הסעה.

 

במהלך הדיון יציג וילנאי מיזם ייחודי לחקלאים בעוטף עזה - 80 מגוניות המיועדות לשטחים חקלאיים ואשר יכולות להכיל עד שמונה בני אדם. המגוניות יוצבו בבתי אריזה, חממות, לולים ורפתות, וישמשו כמקום מקלט לחקלאים במקרה של ירי רקטות.

 

החלטה נוספת שצפויה לעלות היא הענקת מימון משותף מטעם משרדי הביטחון והחקלאות לטרקטורים ממוגנים. וילנאי אישר תקציב למיגון של כ-20 טרקטורים בקיבוצים ומושבים בעוטף עזה. בשלב הראשון מתבצעת תוכנית ניסוי שבמהלכה ימוגנו ארבעה טרקטורים. העלות המשוערת למיגון טרקטור - 150 אלף שקלים.

  

וילנאי אמר לקראת הדיון הבוקר בממשלה: "אני מקווה שהשקט ימשיך להישמר בעוטף עזה. עם זאת הרגיעה שבירה, ואנחנו מתנהלים כאילו מחר בבוקר המציאות יכולה להשתנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תן וקח. אדרי
צילום: יצחק אלהרר סקופ 80
צילום: גיל יוחנן
מיגון לטרקטורים. וילנאי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים