שתף קטע נבחר

פרס, על איזו גזענות אתה מדבר?

האם נשיא המדינה לא הבחין בכך שבעודו מייחל לקץ הגזענות, נמשכה העדפתם של יהודים בכל תחום בישראל?

בחירת הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב של אמריקה חשפה את מצעד הצביעות של המנהיגים הישראלים, ובראשם כבוד נשיא המדינה מר שמעון פרס.

 

איני נמנה עם החוגים הפוליטיים והתקשורתיים בעולם ערבי שפיללו לניצחונו ברק אובאמה בבחירות לנשיאות ארה"ב, ואני מאמין באמונה שלמה שהנשיא הנבחר לא ישנה כהוא זה את מדיניות המעצמה הגדולה בעולם בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. אולי יהיו פה ושם שינויים קוסמטיים, אבל העמדה האמריקנית המסורתית תישאר על כנה.

 

אך פרס, כמנהגו בקודש, חיבר הודעה מרנינה לעיתונות בתגובה לבחירת אובאמה: "בשבילי כאדם, העובדה שנבחר נשיא שחור שמה קץ במידה מסוימת לגזענות בעולם". ד"ר מוסטפא ברגותי, מנהיג היוזמה הלאומית, קבע בראיון עיתונאי לפני שבועיים, כי פרס הוא הפוליטיקאי הישראלי המסוכן ביותר שידעה מדינת היהודים מאז הקמתה.

 

השאלה המהדהדת היא לאיזו גזענות מתכוון פרס? מן הראוי להתפלמס עם נשיא מדינת היהודים בנושא.

 

קודם כל, אדוני הנשיא, ישראל היא מדינה גזענית כלפי המיעוט הערבי הפלסטיני החי בתוכה, אותו מיעוט שנולד בה, שאיננו אורח במולדתו ובוודאי איננו עובר אורח בה, הוא הבעלים האמיתיים של האדמה הזאת. כיצד מר פרס נלחם בגזענות כששנאת הערבים הפכה לספורט לאומי בקרב הישראלים, ספורט מקצועני שמכסה על הכישלונות המתמשכים של הספורטאים בנסיונותיהם לזכות במדליות בתחרויות בינלאומיות, כמו האולימפיאדה? דוגמא קיצונית ליחס מפלה התקבלה אך אתמול, כששופט מחוזי גזר שנת מאסר אחת בלבד לשוטר שהרג בנשקו עציר פלסטיני. 

 

באותו יום בו אובאמה לשיטתו של הנשיא עשה היסטוריה, החלה ממשלת ישראל בהליך גירוש של אלף אזרחים ערבים, בדואים, מכפרם הבלתי מוכר אום עותייר בנגב. זאת הפעם השלישית בתולדותיהם ששלטונות ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מטרנספרים אותם.

 

כבוד הנשיא, היית השר לפיתוח הנגב והגליל, שם כיסוי לייהוד שני האזורים הללו. זו תוצאת התוכניות ההיסטוריות שמשרדך התווה לרווחת התושבים הערבים? תחי הגזענות. תושבי הכפר לא הגיעו לישראל. הם נולדו כאן. ישראל הגיעה אליהם.

 

איננו רוצים להיות ראשי ממשלה בישראל, הרי זה בלתי אפשרי. ישראל אינה אמריקה. לדידנו, עצם העובדה שהאוניברסיטאות בישראל מקבלות מספר סטודנטים ערבים ללימודי רפואה בזכות ולא בחסד, היא הישג היסטורי נוכח השתלטות הגזענות כמעט על כל חלקה טובה במדינה. אגב כך, מעניין לדעת מה מסתתר מאחורי ההחלטה של אוניברסיטת תל אביב להגביל את גיל המועמדים ללימודי רפואה ולהעמידו על 20? האם לא ניתן להריח את הגזענות נגד הערבים שאינם משרתים בצה"ל?

 

כך גם כשראש השב"כ יובל דיסקין מבטיח לרדוף כל ערבי שמעז לסרב להגדרת המדינה כיהודית ודמוקרטית, שלא מקובלת עלינו.

 

כידוע לך מר פרס, אתם מאלצים אותנו ללמוד את התנ"ך ופרקי אבות בבתי הספר התיכוניים, ואוסרים עלינו ללמוד את ההיסטוריה של בני עמנו הערבי הפלסטיני. אתם מאשימים אותנו בבדלנות ובקיצוניות כל אימת שאנחנו מבקשים אוטונומיה תרבותית. לימדו אותנו שבתנ"ך מופיע המשפט "ואהבת לרעך כמוך". כיצד אתם מיישמים את העיקרון הזה, מר פרס, במדינה שהקמתם ב-1948?

 

אדוני הנשיא, אולי תסביר לי כאינטלקטואל, מה הקשר בין עבודה בחנות בגדים לבין ביטחון המדינה? אני נתקל במודעות דרושים לחנויות בגדים: "דרושה עובדת לאחר שירות צבאי". על הבידוק הביטחוני בנמל התעופה לא צריך להכביר מלים, הרי עורכים סלקציה בין היהודים לבין הערבים, למרות שמינוח הזה מעלה קונוטציות שליליות ביותר בנוגע ליהודים שעברו את השואה. חברת החשמל שמעסיקה כ-14 אלף עובדים, ורק חמישה מהם לא יהודים, פרסמה בעיתונות כי דרושים לה מוקדנים ומוקדניות אחרי שירות צבאי. למה? אולי השאלה רטורית.

 

אבל הפעם לשם שינוי, אני רוצה ברוב אדיבותך להתייחס לנקודה קרדינלית שאיננה נוגעת במישרין לערבים: כיצד אוכל להסביר לעצמי ולאחרים שמאז קום המדינה העברית לפני 60 שנה לא הצליח אף יהודי ממוצא מזרחי להגיע לתפקיד החשוב ביותר: ראש הממשלה בישראל? מדוע ראשי הממשלות לדורותיהם היו ממוצא אירופאי? מה בנוגע בני עדות המזרח שמשוררכם הלאומי חיים נחמן ביאליק, אמר שהוא שונא אותם משום שהם דומים לערבים?

 

האם מקרי הדבר ששלושת המועמדים לראשות הממשלה: ציפי לבני, בנימין נתניהו ואהוד ברק שייכים לאליטה האשכנזית?

 

זוהיר אנדראוס, מנכ"ל העיתון הערבי-הישראלי "מע-אלחדת'"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים