שתף קטע נבחר

האוניברסיטאות: הכסף לא הועבר, נפסיק ללמד

לרגע היה נראה כי המכשול התקציבי לפתיחת שנת הלימודים הוסר עם ההסכם שנחתם בין האוצר ונשיאי האוניברסיטאות, אלא שכעת מתברר שהכספים טרם הועברו. "הסכנה של הפסקת הלימודים וסגירת האוניברסיטה עדיין מרחפת על ראשינו", כתב נשיא האוניברסיטה העברית לאנשי הסגל הבכיר

הסכמה וקוץ בה? שנת הלימודים האקדמית נפתחה באווירה חגיגית, לאחר שבהתערבותו של ראש הממשלה אולמרט הושג הסכם בין האוצר והמועצה להשכלה גבוהה. אלא שממכתב רשמי ששוגר היום (א') לחברי הסגל הבכיר, ושעליו חתום נשיא ועד ראשי האוניברסיטאות פרופ' מנחם מגידור, עולה כי האוצר עדיין לא העביר את תקציבי ההבראה שעליהם הוסכם.

 

בפגישה בלשכת אולמרט לפני כשבוע וחצי הוחלט כי התוספת התקציבית לאוניברסיטאות תעמוד על 465 מיליון שקל, ובנוסף בנוסף יוקצה סכום של 50 מיליון שקלים לצורכי פיתוח, שתעביר המדינה. 

 

 

במכתב מאיים מגידור, יחד עם רקטור האוניברסיטה העברית, כי שנת הלימודים בכל האוניברסיטאות תושבת - היה והתקציב לא יועבר בהקדם. "צר לנו להיות משביתי שמחות, אבל הסכנה של הפסקת הלימודים וסגירת האוניברסיטה עדיין

מרחפת על ראשינו, ובצורה ממשית ומיידית", נכתב. "פתחנו את שנת הלימודים כסידרה, ולמרות הזהירות והאיפוק שעליהם שמרנו בהודעה על כך, אי אפשר שלא היה להרגיש השבוע בקמפוסים את השמחה של הכל על עצם פתיחת השנה. אך מבחינה תקציבית ומבחינת יכולת תפקודית, השבועיים שחלפו רק הרעו את מצבנו".

 

בהמשך המכתב הופך משרד האוצר כמושא עיקרי למתקפה: "למרות הבטחתו של ראש הממשלה, הכספים שיאפשרו הוראה ברמה ראויה אינם נראים באופק. האוצר מעכב את העברתם, ואף משדר בדרכים שונות שאין בכוונתו להעבירם. גם תקציבים קודמים שעליהם כבר התחייב האוצר בעבר, לא הגיעו אלינו, ועם כל יום שחולף, אנו מתקרבים למצב שהאוניברסיטה לא תוכל להמשיך ולפעול".

 

לקראת סוף המכתב, מסכמים השניים: "האוצר כנראה סומך על עייפותנו ועל עייפות הציבור.

למרות העייפות, אין לנו ברירה אחרת".

 

יו"ר הוועדה לתיכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה, פרופ' שלמה גרוסמן, אישר בפני ynet את הדברים: "בשבוע וחצי האחרונים אנו מנסים לתאם פגישה מול אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר כדי ליישם את הסיכומים שהושגו בהתערבות ראש הממשלה ושהביאו לפתיחת השנה. לצערנו הרב, אגף התקציבים באוצר מתנהל בנושא זה בעצלתיים ועולה החשש שהוא מנסה להתנער מהאחריות שלו ליישם אותם. הוועדה מודעת למשבר החריף במוסדות השונים ואנו מתכוונים לפעול על-מנת שלא נגיע למצב שבו אוניברסיטה או מכללה יאלצו לסגור את שעריה".

 

הוועדה דורשת ממשרד האוצר, כי כבר בשבוע הקרוב יעביר את התקציבים הבאים: 720 מיליון שקלים - תקציב שהוקפא לפני מספר חודשים והיה אמור כבר להיות מועבר. עוד דורשים בוועדה את התקציב שנועד למימוש הסכמי השכר עם הסגל הבכיר והזוטר.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אמרנו אז ואנו אומרים גם היום - נפעל בהתאם להסכם של ראש הממשלה ונכבד את כל תנאי הסיכום עימו".

 

יושב ראש ועדת הכספים של הכנסת אבישי ברוורמן, התייחס בשיחה עם גולשי ynet למצב המערכת האקדמית. "התשתית המדעית הולכת ומידרדרת", אמר ברוורמן, "לא רק אישור התקציב המיידי הוא הכרח, אלא תקציב מרחיב ל-5 השנים הבאות. מי שלא מבין שההבדל בין חמור מקרטע לסוס אביר הוא קצת תבן, ומתנהל ביחס לאוניברסיטאות כאילו הן רק חנות מכולת, פוגע אסטרטגית בעתיד מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
מגידור. לא מוותר
צילום: פייר תורג'מן
סטודנטים מפגינים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים