שתף קטע נבחר

בליכוד: הסתייגויות מהעמדות שהציג מרידור

הרכש החדש של נתניהו תקף את קדימה והשר פרידמן - אך בליכוד דווקא תמכו ברוב הרפורמות שהוביל שר המשפטים. האם המפלגה בדרך לעימות פנימי?

האם דן מרידור יהיה שר המשפטים הבא אם בנימין נתניהו ירכיב את הממשלה? זו השאלה העיקרית שהעסיקה היום (א') את בכירי הליכוד, בעקבות הודעתו של מרידור על הצטרפותו המחודשת למפלגה והריצה לכנסת. עמדתו הנחרצת נגד קדימה והשר הנוכחי, דניאל פרידמן, מעוררת תהיות אצל כמה מבכירי המפלגה.

 

מרידור, שכבר היה שר המשפטים בעבר, תקף את קדימה במסיבת עיתונאים שקיים הבוקר: "ראיתי מה קרה בשנים הללו - ממשלת קדימה נכשלה שני כשלונות חמורים ביותר, שעל כל אחד מהם היתה צריכה ללכת הביתה. העניין הקשה ביותר היה ניהול מלחמת לבנון השנייה... הכשלון השני היה ההתקפה הפרועה על מערכת המשפט".

 

דבריו של מרידור גרמו להרמת גבה אצל כמה מחברי סיעת הליכוד - אשר תמכו במהלך הקדנציה האחרונה

בלא מעט מיוזמותיו השנויות במחלוקת של פרידמן. "הרפורמות שהוביל השר פרידמן היו מוצדקות וחשובות", אמר בשיחה עם ynet חבר הכנסת גלעד ארדן.

 

"יש צורך לבצע שיפורים ושינויים רבים במערכת המשפט, ואני כחבר אופוזיציה שיתפתי פעולה עם השר פרידמן בוועדה לבחירת שופטים, שבה הוא הוביל למינוי למעלה ממאה שופטים - דבר שמהווה הישג חסר תקדים - ובנוסף גם בהצבעות השונות בכנסת, מתוך הבנה שחסרה שקיפות ושוויוניות במערכת המשפט וקיימים עיוותים שראויים לתיקון", הוסיף ארדן.

 

לדבריו, "בית המשפט העליון בעשור האחרון נכנס לתחומים שלדעתי הם במסגרת סמכותה הבלעדית של הממשלה, דבר שבעבר בית המשפט לא הרשה לעצמו. צר לי שבגלל העימות האישי בין פרידמן לביניש לא מתייחסים עניינית לצורך ברפורמות החשובות במערכת המשפט".

 

לא לסגנון, כן לרפורמות

וארדן אינו לבד. לדעת ח"כ יולי אלדשטיין, "מערכת המשפט אכן זקוקה לשינויים ורפורמות - ובמה שמצאתי לנכון אכן תמכתי. עם זאת, סגנונו של פרידמן לא תמיד היה ראוי. את הסגנון עדיין צריך לשנות, אבל את הרפורמות צריך להמשיך".

 

ח"כ יובל שטייניץ "מברך על הצטרפותו של מרידור למפלגה", ועם זאת מדגיש: "לגבי השר פרידמן - הרגשות שלי בהחלט מעורבים. מצד אחד סגנונו הבוטה נגד השופטים ומערכת המשפט, שאינו תמיד במקום,

ומצד שני - ברמה הכללית והאידיאולוגית אני בהחלט רואה צורך להגביל את האקטיביזם השיפוטי. זו אחת הסיבות לכך שאני חושב שחלק מהרפורמות של פרידמן הן בהחלט נכונות".

 

חבר הכנסת מיכאל איתן סיכם, תוך רצון שלא להיגרר לעימות פנימי ערב בחירות: "אני חייב להודות שהליכוד תמך במרבית הצעדים של פרידמן, אבל אני מקבל את זכותו של מרידור לחשוב אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרידור. שינוי כיוון בליכוד?
צילום: ירון ברנר
ארדן. שיתפתי פעולה עם פרידמן
צילום: חיים צח
פרידמן. המחלוקת זזה ימינה
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים