שתף קטע נבחר

האוצר לאקדמיה: נשמור על הקופה הציבורית

נציגי האוצר והאוניברסיטאות התקוטטו בוועדת הכספים, והאשימו זה את זה בסחבת שמונעת העברת התקציב. ראש אגף התקציבים: "אתם חושבים שאחתום על צ'ק של מיליונים אם אין אצלכם סדר?". בתום הדיון הסוער הגיעו להסכמה

חילופי דברים קשים נשמעו הבוקר (יום ב') בוועדת הכספים בכנסת בדיון שבו נכחו ראשי הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה וראש אגף התקציבים באוצר. הוויכוח נסוב על העיכוב בהעברת 515 מיליוני שקלים לאוניברסיטאות על פי תנאי ההסכם שהשיג ראש הממשלה בין הצדדים בפתח שנת הלימודים האקדמית לפני כשבוע. בתום הישיבה הצליחו להגיע להסכם על העברת שליש מהסכום, ועל היתר יימשך המשא ומתן.

 

בפגישה בלשכת אולמרט הוחלט כי התוספת התקציבית לאוניברסיטאות תעמוד על 465 מיליון שקל, ובנוסף יוקצה סכום של 50 מיליון שקלים לצורכי פיתוח, שתעביר המדינה. ועדת הכספים של הכנסת קיימה את הדיון לאור טענות האוניברסיטאות כי האוצר עדיין לא העביר את תקציבי ההבראה שעליהם הוסכם, וטענו כי איום השביתה עדיין מרחף מעל שנת הלימודים.

 

אבל באוצר מחו נגד התנהלות הפרופסורים, שמיהרו לדבר עם התקשורת במקום לשטוח את טענותיהם. ראש אגף התקציבים באוצר, רם בלינקוב: "אם יש לכם בעיה תבואו לממונה על התקציבים, אני לא אתן שהחגיגה הזאת תחזור".

 

מנגד, יושב ראש הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), הפרופ' שלמה גרוסמן, השיב כי נעשתה פנייה, אולם האשים את פקידי האוצר בסחבת. "פנינו אליך מיד לאחר הפגישה עם אולמרט, אבל היית עסוק. הפנת אותך לסגנך רביב סובל. פגישת התיאום ביננו נקבעה לסוף דצמבר והוקדמה לסוף החודש. ביקשתי שהצוותים הזוטרים ייפגשו לפחות כבר עכשיו, אבל נעניתי בשלילה", טען.

 

בלינקוב התפרץ לדבריו, והכחיש בתוקף את ההאשמות. "אני מכחיש את הדברים. אתה אומנם פנית אליי ואם יש למישהו טענה, שיפנה לראש אגף התקציבים ולא לתקשורת. החלטת ראש הממשלה תכובד, אבל אתם מתחרים אחד עם השני בהכפשת אגף התקציבים.

 

"אחד מאשים אותנו ברמאות והשני הגניבה. לא מקובלת עליי התרבות הזאת שאתם כאילו מדברים בתום לב ומטיפים לנו מוסר, ואנחנו חבורת רמאים. אנחנו נעמוד על משמר הקופה הציבורית, ואני האחראי גם אם דעותי לא נראות לכם".

 

לדבריו, הוועדה לתכנון ותקצוב לא עמדה בסיכומים שנעשו איתה לפני ארבע שנים על נושאי פנסיה, שיטות תקצוב ועוד. "קיצוץ בתקציבים איננו סיבה שלא לכבד הסכמים", אמר בלינקוב. "אתם חושבים שאני אחתום כל חודש על צ'ק של מאות מיליונים בלי שיהיה אצלכם סדר וניקיון?".

 

"תגיעו לפתרון - בלי משחקי כבוד"

בפגישה השתתף גם נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' צבי גליל, שהזהיר כי המצב הקיים אינו יכול להימשך. "אנחנו על סף קריסה", טען גליל, שביקש להפשיר 700 מיליון שקל למימוש הסכמי השכר.

 

יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת אבישי ברוורמן (עבודה), הפציר בצדדים לפתוח במשא ומתן מיידי, והציע לתווך ולסייע בפתרון המשבר. "במקום ההתכתשות הזאת תשבו מיד ותגמרו, ולא חשוב מי אמר מה למי ובלי משחקי הכבוד - אחרת כל החינוך האקדמי ייקלע למשבר, לא יבואו מרצים ולא יהיו סטודנטים. אבל עליכם לצאת מתוך הנחה שמה שהיה היה, וצריך לפתור את הבעיה ומיד", אמר.

 

גם חבר הכנסת חיים אורון (מרצ) הזהיר מפני משבר, אולם הביע פסימיות בנוגע למגעים. "הרבה דם רע נשפך במשבר הזה, אבל אני חושש על פי ניסיון העבר של מגעים דומים", אמר. 

 

בתום הדיון הסוער הסכימו הצדדים לשבת לשולחן המשא ומתן, והצליחו להגיע להסדר לפיו יקבלו האוניברסיטאות מיד כשליש מהסכום שהובטח על ידי ראש הממשלה - 170 מיליון שקלים, שמתוכם 120 מיליון יכסו את התייקרויות השכר ו-50 מיליון שקל יתווספו לתקציבי הפיתוח.

 

על יתרת הסכום, כ-340 מליון שקל, יימשך המשא ומתן, אולם ההסכמה היא שהסכום ישולם במנות תקופתיות דומות במהלך השנה.

 

יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם מגידור, הודה ליושב ראש ועדת הכספים חבר הכנסת אבישי ברוורמן (עבודה) על התערבותו, וציין שרק הודות לה הושגה התקדמות חיובית שבלעדיה היו האוניברסיטאות נידונות להמשך הסחבת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלניקוב. לא יתן לחגיגה לחזור
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
ברוורמן. הציע לסייע
צילום: ניב קלדרון
מומלצים