שתף קטע נבחר

מזוז: הקמת הוועדה למפונים - חריגה מסמכות

היועץ המשפטי לממשלה: "נראה כי הפנייה להקים ועדת חקירה, יש בה משום חריגה מסמכותה של ועדת הביקורת"

חריגה מסמכות? היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קבע כי הוועדה לביקורת המדינה חרגה מסמכותה בסוגיית החלטתה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הטיפול במפוני גוש קטיף. כך נודע ל-ynet.

 

במכתב שהגיע היום (ב') ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ מיכאל איתן, עם העתקים ליושבת ראש הכנסת, מבקר המדינה, נשיאת בית המשפט העליון, כתב מזוז: "אני פונה אליך בעקבות ההחלטה לפנות לנשיאת בית המשפט העליון בעניין מינוי ועדת חקירה ממלכתית בנושא הטיפול במפוני גוש קטיף. לאחר שעיינתי בפנייה לנשיאה, המפרטת את נושא החקירה, אני סבור שדרושה בחינה נוספת של הסוגייה במליאת הוועדה לביקורת המדינה".

 

בהמשך מכתבו, כתב היועץ המשפטי לממשלה: "על פני הדברים נראה כי הפנייה לנשיאת בית המשפט העליון להקים ועדת חקירה על פי המנדט המוצע שהתגבש בוועדת הניסוח, שמונתה על ידי מליאת הוועדה, יש בה משום חריגה מסמכותה של הוועדה".

 

מזוז מפרט את חוות דעתו ואת הסמכויות של הוועדה וכותב בסיכום מכתבו: "הוועדה לביקורת המדינה החליטה על הקמת ועדת חקירה בתנאי שיתקיים הקשר המתחייב בין מנדט הוועדה ובין דו"ח המבקר. הוועדה לא בחנה בעצמה סוגייה זו. ועדת הניסוח - שאינה כמובן הגוף המוסמך להחליט על הקמת ועדת חקירה או על קביעת גדר סמכותה ותפקידה - החליטה כפי הנראה להרחיב את מנדט הוועדה מעבר לנושאים שנידונו בדו"ח המבקר".

 

הוא הוסיף: "בנסיבות אלה אני סבור כי קיים הכרח להחזיר את העניין לגוף המוסמך, מליאת הוועדה לביקורת המדינה - אשר תוכל לקבל החלטה אחרי קבלת ייעוץ משפטי בגדר הסמכות לפי סעיף 14 ב', בלי לחרוג מהעיקרון שנקבע בפסיקה כי ניתן להטיל על ועדת חקירה המוקמת לפי אותו סעיף לחקור בנושאים העולים מתוך דו"ח המבקר".

 

"היכן הפרדת הרשויות?"

חברי הוועדה לא אהבו את מכתבו של מזוז. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ מיכאל איתן, אמר: "הוועדה לביקורת למדינה תדון בעמדתו של מזוז בכל הכבוד הראוי, אבל ברצוני להזכיר שלא יעלה על הדעת שהגוף המבוקר - קרי הממשלה - יתערב בהחלטות הכנסת. שאלת החוקיות של פעילות הוועדה, שאני עומד בראשותה, אמורה להיקבע בכנסת ואם יש מחלוקת היא תוכרע בבית המשפט".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה לשעבר, ח"כ זבולון אורלב, אמר בתגובה: "צר לי שעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה נגועה בפוליטיזציה ומוסיפה חטא כבד על היחס הנפשע והמפוקר של הממשלה כלפי מפוני גוש קטיף. ועדת הניסוח שהורכבה מנציגי שלל המפלגות, נקבע כחוק על ידי הוועדה לביקורת המדינה, שאישרה את הקמת הוועדה ברוב עצום. כתב הניסוח אושר על ידי הלשכה המשפטית של הכנסת, שדחתה את טענות היועץ המשפטי לממשלה בדיונים מוקדמים. התערבותו של מזוז בעבודת הכנסת ובסמכותיה היא תופעה הראויה לכל גינוי ומהווה שיבוש של עקרון הפרדת הרשויות".  

 

בחודש יולי אישרה הוועדה לביקורת המדינה את הקמת ועדת החקירה. בעד הקמת ועדת החקירה הצביעו ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל), מיכאל איתן (ליכוד), משה שרוני (הגמלאים),

 עמירה דותן (קדימה), אברהם מיכאלי (ש"ס), לימור לבנת (ליכוד), יעקב ליצמן (יהדות התורה), מיכאל נולדמן (קדימה) ודוד רותם (ישראל ביתנו). נגד ההצעה הצביעו: אבשלום וילן (מרצ), חנא סוייד (חד"ש) ויוחנן פלסנר (קדימה). חברי העבודה בוועדה, שלי יחימוביץ ושכיב שנאן נמנעו.

 

מבקר המדינה הסביר באותו דיון כי ייתכן שהוועדה היא הפתרון הראוי לבדיקת מצבם של המפונים: "יש אנשים נבחרים מהקצה אל הקצה שרואים את הבעיה החמורה כפי שהיא משתקפת, ואנחנו צריכים למצוא לה פתרון. ייתכן שהפתרון הראוי הוא בדרך של הקמת ועדת חקירה. יש לכם את תמיכתו של מבקר המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז. חרגו מסמכות
צילום: גיל יוחנן
קראווילות בניצן
צילום: ינון קדרי
מומלצים