שתף קטע נבחר

נתניהו: הלקח - על ההנהגה לצאת נגד ההסתה

יו"ר האופוזיציה, שהואשם לפני רצח רבין כמי ששתק מול ההסתה, אמר בישיבת הכנסת לזכר רבין: "ילדים לא צריכים לשמוע את הגיגיו ההזויים של הרוצח". רה"מ אולמרט: "הסכמי אוסלו הגדירו כיוון - והכיוון היה בלתי נמנע". לדבריו, "נצטרך לקרוע חלקי מולדת ברמת הגולן"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, נאם הערב (יום ב') בישיבת אבל מיוחדת שנערכה בכנסת, לציון 13 שנה לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין, ואמר כי "שום שיקולים זרים לא הנחו את רבין". בהתייחסו לראיונות שהתקיימו עם רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר, אמר נתניהו כי הילדים שנולדו לפני 13, אלה שגדלו ללא יצחק רבין, "לא צריכים לשמוע את הגיגיו ההזויים של הרוצח".

 

נתניהו, שחודש לפני רצח רבין השתתף בכיכר ציון בירושלים בהפגנת הימין נגד הסכמי אוסלו, במהלכה נשמעו קריאות הסתה, נשמע מעל דוכן הכנסת אחרת לגמרי. "איננו יכולים לסבול את הקריאות שנשמעות היום לפגוע בראש ממשלת ישראל או בחיילי צה"ל", אמר, "הלקח של כולנו הוא שמנהיגות אחראית צריכה לצאת בזמן נגד דברי הסתה. לא נאפשר התרסה פרועה ואלימה כלפי אוכפי החוק".

 

לפניו נאם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שאמר: "אינני מנסה להצדיק רטרואקטיבית את הסכמי אוסלו שחלקתי עליהם. אבל הם הגדירו כיוון - והכיוון היה בלתי נמנע". אולמרט אמר, כי "אחרי שלמדנו לחיות עם רגשי האשמה והכאב על מחירו של הסכם אוסלו, המשך הטרור והאכזבה מהקיפאון המדיני, חזרנו ללבו של הוויכוח. רק שעכשיו, רגעי ההכרעה הולכים ומתקרבים והיננו עומדים על סיפם".

 

"נצטרך לקרוע חלקי מולדת ברמת הגולן"

לדבריו, "כל ממשלה, תצטרך לומר את האמת, והאמת הזו, לצערי, תחייב אותנו לקרוע חלקי מולדת רבים, ביהודה, שומרון, ירושלים ורמת הגולן". אולמרט הדגיש, כי "מי שחושב שאפשר יהיה להתחמק מהכרעה וגם להמשיך לבנות מערכת מסועפת של קשרים עם מדינות ערביות ומוסלמיות כפי שאנו עושים היום - חי בחלום".

 

לדברי ראש הממשלה, 13 שנה לאחר רצח רבין, "ההסתה לא פחתה, לבוי היצרים לא קטן, השנאה לא התפוגגה. אזרחים ישראלים מכים באלימות אכזרית פלסטינים הרוצים למסוק את הזיתים כפי שעשו במשך מאות שנים במקומות שהיו ביתם האישי והמשפחתי - ואין מכלה. צעירים ישראלים,

 הלוּמִים בחלומות משיחיים שאין להם בסיס במציאות הריאלית של חיינו - מכים חיילים שלנו, שוברים את עצמותיהם, מאיימים על חייהם - ואין עוצר".

 

יו"ר הכנסת, דליה איציק, היתה הראשונה לנאום. היא הזכירה את נוער הנרות ואמרה, כי "רבין סימל עבור הנוער, ולא רק עבורו, חתירה אמיצה לשלום ורצון אדיר להשיגו". לדבריה, "המרקם החברתי זועזע עד היסוד. לפתע התברר לנו כי הדמוקרטיה הישראלית שבירה הרבה יותר ממה שחשבנו, והיא עדיין כזאת".

 

יו"ר מפלגת העבודה, השר אהוד ברק, אמר במליאה כי "כל ראש ממשלה המחויב לדרך השלום יידרש להישיר מבט אל העם ולומר לו את האמת. אנחנו כולנו נישפט בעיני הדורות הבאים במה שעשינו ובמה שלא עשינו". הוא התייחס להתבטאויות הקיצוניות שנשמעו לאחרונה ואמר: "טוב לראות את כל הבית מתלכד, אך עלינו להתעשת. אין זה בלתי אפשרי שגם רצח נוסף יתרחש חלילה. אסור לנו לטמון את הראש בחול".

 

מוקדם יותר התקיים טקס האזכרה הממלכתי לזכר רבין ורעייתו, לאה, בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים. בטקס השתתפו כל בכירי המדינה - נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת. בנם, יובל רבין, קרא קדיש. כאז, כן עתה, קיים מיעוט קטן, שלוח-רסן ופורק-עול, מתריס בחוצפה נגד סמכות המדינה.

 

הנשיא שמעון פרס הזכיר כי גם היום יש מי שמסיתים ופוגעים:

"שומה על המדינה למצות את הדין ללא מורא. את המיעוט האלים והמסוכן יש להוקיע ולבודד, ואין להחריש לשמע דברי הסתה ונאצה שלהם".

 

ראש הממשלה אולמרט קרא גם שם: "אם אנחנו נחושים לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית, עלינו לוותר על חלקי מולדת עליהם חלמנו במשך דורות ותפילות, וגם על שכונות ערביות בירושלים ולחזור למדינת ישראל בשנת 67' עם תיקונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "הגיגי הרוצח הזויים"
צילום: ערוץ הכנסת
אולמרט. "ההסתה לא פחתה"
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים