שתף קטע נבחר

יעקב העליון הורשע בבעילה אסורה של בת 14

בית המשפט השלום בתל-אביב הרשיע את העיתונאי לשעבר גם בביצוע מעשים מגונים באחותה של הנערה, צעירה בת 21. אמן של המתלוננות: העליון הוא שקרן פתולוגי ופדופיל

בית המשפט השלום בתל-אביב הרשיע הבוקר (יום ג') את העיתונאי לשעבר והסופר, יעקב העליון, בבעילה אסורה של נערה בת 14 ובביצוע מעשה מגונה באחותה, בת 21. משפטו של העליון התנהל במשך יותר משש שנים, כאשר לכל אורך הדרך ניסתה ההגנה שוב ושוב לדחות את המשפט, בין היתר בשל מצבו הגופני והנפשי של העליון, בן 71, שהינו נכה צה"ל אשר נפצע קשה במהלך מלחמת ששת הימים.

 

בהכרעת הדין, המתפרשת על פני 73 עמודים, קיבל השופט חנן אפרתי את כל סעיפי האישום ופסק כי העליון השחיר את אופיין של המתלוננות ואף כינה אחת מהן בהמה, בעוד הן סיפרו עד כמה אהבו והעריכו אותו. "מי הפיק את התועלת מביצוע המעשים? אין מניע הגיוני של המתלוננות לטפול אשמת שווא על הנאשם", הוסיף השופט אשר קיבל את כל טענות התובעת, עו"ד הדס פורר גפני.

 

בתום הדיון יצא יעקב העליון לעיתונאים ואמר: "לפני שש שנים נרצחה אשתי ומאז אני נלחם על חפותי. לעולם לא אודה במה שלא עשיתי. הגיעו אלי הצעות להסדר טיעון אך אני לעולם לא אודה. הציעו לי מאסר על-תנאי וזה היה לי נוח מאוד כי כבר היו שוכחים אותי מזמן. כשאשתי נרצחה לא ידעתי את שיעור העלילה ומאז אותו יום חדלתי לחיות, לא יצאתי מביתי אלא לבתי חולים ובתי משפט".

 

אמן של המתלוננות אמרה לאחר הכרעת הדין כי יעקב העליון הוא שקרן פתולוגי ופדופיל. "במשך שש שנים עברנו סיוט ארוך, הבנות שלי חיות את זה כבר שש שנים ועכשיו נצטרך להמשיך הלאה". בנוגע לדבריו של העליון לפיהם אשתו נרצחה כביכול, אמרה האם: "הוא זה שרצח את אשתו".

 

הרעיה שלא עמדה בגילוי הנורא

תחילת הפרשה באוקטובר 2002 עם מציאת גופתה של יעל העליון, רעייתו של יעקב ומנהלת בית הספר לאמנויות בתל-אביב, מתחת לחלון דירתה בתל-אביב. בני המשפחה טענו כי העליון מעדה בשל תרופות שנטלה נגד כאבי גב, אולם לאחר כשבוע הגיע מידע חדש לידי המשטרה, לפיו העליון שמעה 24 שעות לפני מותה, מידע רגיש על בעלה.


יעקב העליון, הבוקר בבית המשפט (צילום: דודו אזולאי) 

 

חקירת הפרשה הפכה כעבור כחודש לכתב אישום בו הואשם יעקב העליון בארבע עבירות של בעילה אסורה בנערה ועבירה אחת של מעשה מגונה באחותה. העליון שהה במעצר בית עד לאחר עדותה של הנערה ולאחר מכן שוחרר בטענה שהוא לא יכול להשפיע יותר על העדות.

 

מכתב האישום עלה כי במהלך שנת 2001 החל העליון להתכתב דרך האינטרנט עם הנערה, שהיתה לו היכרות עם הוריה ואחותה הגדולה. השניים שוחחו מדי יום, עד 30 התכתבויות ביום. לאורך כל תקופת היחסים ביניהם, דאג העליון כי קשריו עם הילדה יהיו חשאיים ונסתרים מעיני בני משפחתה. הוא אף שיכנע אותה לנעול את דלת חדרה כשהיא מתכתבת עמו באינטרנט.

 

העליון הואשם כי באחד המקרים פגש את הנערה וזו התלוותה אליו להצגה "גבירתי הנאווה". במהלך ההצגה החל העליון לגעת במקומות אינטימיים בגופה בחסות החשיכה. בדרכם הביתה מההצגה, הוא בעל אותה בניגוד לרצונה. לאחר מכן, במהלך המשך התקשרות ביניהם באינטרנט, אמר להעליון לנערה כי הוא רוצה להכיר כל חלק מגופה.

 

כאשר אמה של הנערה שוחחה עם העליון על כך, הוא שכנע אותה כי מדובר ב"תופעה רגילה"

לילדות בגילה וכי עליה לכבד את פרטיותה של הנערה. הוא אף העביר לנערה בדואר האלקטרוני מסרים מיניים רבים, ונהג לכתוב לה על עניינים הקשורים למין בכלל, יחסי המין שלו בפרט, ויחסיו עם נשים צעירות.

 

במהלך דיון בהארכת מעצרו כתב השופט, אורי שהם, כי "לא אהבה טהורה היא שהניעה, לכאורה, את יעקב העליון, אלא רצונו להגיע לסיפוק מיני תוך ניצול ציני, קר ומחושב של צעירה בגיל ההתבגרות, שנפלה לרשתו. הטענה בדבר התאהבות דו-צדדית של גבר מזדקן הבוגר ב-50 שנה מ'אהובתו', הינה טענה מקוממת שאין בה ולא כלום עם המציאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעקב העליון. ניצול ציני ומחושב
צילום: דודו אזולאי
הסיוט נגמר. אמן של המתלוננות
צילום: דודו אזולאי
מומלצים