שתף קטע נבחר

אמריקן אקספרס תקבל סיוע מהממשל האמריקני

חברת כרטיסי האשראי קיבלה אישור להפוך לחברת אחזקות בנקאית, צעד שיחשוף אותה לפיקוח רב יותר, אך יאפשר לה נתח מתוכנית הסיוע של הממשל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בארה"ב, אמריקן אקספרס, הודיעה היום (ג') כי קיבלה את אישור הפדרל ריזרב להפוך לחברת אחזקות בנקאית, שינוי שיעניק לה תמיכה ממשלתית במקרה של עלייה בהפסדים, ביניהם הלוואות מסובסדות מכספי הפד ואפשרות להלאמה המקרה של קריסה.

 

 

אמריקן אקספרס מנהלת שתי חטיבות בנקאיות - סנטוריון ואמריקן אקספרס בנק. עם השינוי המבני שהיא תעבור, תהפוך סנטוריון, אשר פעלה כחברת הלוואות מסחריות תחת פיקוח הפד, להיות בנק במחיר של כפיפות רבה לרגולציה בענף הבנקאות.

 

הממשל האמריקני מסייע

 

"בעקבות תנודתיות גבוהה בשווקים הפיננסים, אנו רוצים שואפים לשפר את העמדות שלנו בשוק ולהפיק תועלת מתוכנית הסיוע של הפד", הסביר קנת שנו, ומנכ"ל אמריקן אקספרס. אנליסטים רבים תמכו במהלך מאחר שכעת לחברה תהיה גישה חופשית יותר לכספי הסיוע - 700 מיליארד דולר, אשר הקצה הקונגרס האמריקני לתמיכה בבנקים, חברות ביטוח וגופים פיננסיים אחרים.

 

הפיכתה של חברת האשראי לחברה בנקאית נעשתה בהליך מזורז, זאת בעקבות הסערה בשווקים הפיננסיים. בפדרל רזרב ויתרו על הליך ממושך האורך 30 יום לפחות בטרם מאושרות בקשות לשינוי המעמד. בכך מצטרפת אמריקן אקספרס לגולדמן זאקס ומורגן סטנלי, אשר נקטו בצעד דומה וויתרו על מעמדם כבנקי השקעות ומידת החופש מרגולאטורים למיניהם, למען מעמד של חברות בנקאיות שזכאיות לסיוע ממשלתי במידת הצורך.

 

לאמריקן אקספרס נכסים בשווי של כ-127 מיליארד דולר, אך מתחילת השנה ירד שווי שוק של ענק האשראי האמריקני ב-55% וחברה נקלעה לקשיים בערבות גידול משמעותי בשמיטת החובות על רקע עליה משבר האשראי, זינוק באבטלה בארה"ב והאטה בכלכלה המקומית.

 

באוקטובר דיווחה החברה על שחיקה של 24% ברווחיה ברבעון השלישי של השנה והודיעה כי תיאלץ לפטר 10% מעובדיה - כ-7000 איש בעקבות הקשיים הפיננסיים שהביא עמו המשבר הגלובלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תהפוך לחברת אחזקות בנקאית
מומלצים