שתף קטע נבחר

הערבים נהרו לקלפיות: "רק כאן יש לנו השפעה"

הבחירות המקומיות הוציאו את המוני ערביי ישראל לממש את זכותם הדמוקרטית. ההסברים: שליטת החמולות, "והעובדה שערבי יכול להיות אישיות חשובה רק כראש עיר". בשלוש ערים גדולות מתנהל קרב צמוד

הערבים ממש לא אדישים: ביישובים הערביים נרשמו כבר בשעות הערב המוקדמות (יום ג') אחוזי הצבעה גבוהים יחסית בבחירות המקומיות, שעברו את חמישים האחוזים. עד סגירת הקלפיות, לפי הערכות, כ-80 אחוזים יממשו את זכותם הדמוקרטית. בשלוש ערים מרכזיות - נצרת, סכנין ושפרעם - כוססים ציפורניים.

 

במפלגות השונות מסבירים את אחוזי ההצבעה הגבוהים בתחושת השייכות לרשות המקומית, בניגוד לחוסר תחושת השייכות למדינה, ובנוסף מודים כי מסורת החמולות עוד לא הגיעה לקיצה. "אנשים מבקשים להוכיח כי המועמד שלהם שולט בכפר ולכן יוצאים להצביע בהמוניהם", אמר מזכיר תנועת חד"ש, איימן עודה.

 

ההתמודדות הצמודה בין ראמז ג'רייסי, ראש העיר נצרת, המכהן מטעם תנועת חד"ש, למועמד התנועה האיסלאמית אחמד זועבי, מובילה לדריכות רבה בשני הצדדים. "תלוי איפה מסתובבים - יש שכונות שאתה בטוח שראמז מנצח ניצחון גורף, ואז עוברים שכונה והמצב מתהפך", אמר אחד מתושבי העיר. "אנחנו משוכנעים שעל אף הקרב הצמוד ראמז בסוף ינצח".

 

בשפרעם המצב דומה: המאבק בין ראש העיר אורסאן יאסין, שמתמודד ברשימה עצמאית, לאמין ענבתאוי - אף הוא מועמד עצמאי, הזוכה לתמיכת בל"ד ובני הכפר.

 

מקבוצת הכדורגל לראשות העיר?

קרב צמוד נוסף מתנהל בסכנין. מאזן גנאיים (חבר בל"ד), שהתפרסם בזכות ההצלחה הספורטיבית לה הוביל בתפקידו כיו"ר קבוצת הכדורגל בני סכנין, מתמודד ברשימה עצמאית מול ראש העיר המכהן, מוחמד בשיר מחד"ש. בחד"ש מקווים כי גם כאן יירשם ניצחון - אולי בהפרש זעום - ובכל מקרה הם מהמרים כי יזכו לפחות בעשר רשויות.

 

בבל"ד מצפים להגדיל הערב את מספר חברי המועצה מטעמם ברשויות השונות. בערים תל אביב-יפו ונצרת עילית, הוצגה רשימה משותפת עם חד"ש.

 

בעכו, שם מתמודד אחמד עודה מטעם חד"ש על ראשות העיר, מקווים כי יצליח לגרוף גם מספיק פתקים לבנים שישאירו אותו כחבר מועצה לקדנציה נוספת. "אני מעריך שעד לסוף הערב ירשמו במגזר הערבי 80% הצבעה לפחות. המצב הכלכלי הקשה והעובדה שהרשות היא המעסיקה הגדולה ביותר, תחושת השייכות לרשות והעובדה שערבי אינו יכול להיות אישיות חשובה באף מקום, אלא רק כראש עיר - מושכים אלפי מצביעים לקלפי", אמר עודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים