שתף קטע נבחר

שטרית מזהיר: התוצאות בירושלים יהיו מעוותות

בערים הגדולות, רק כשליש מימשו את זכות הבחירה עד שעות הערב. שר הפנים מתריע: "אם בירושלים המגזר החרדי מתייצב במלואו, ברור שתוצאות הבחירות תהיינה מעוותות לעומת גודל המגזר באוכלוסייה"

שר הפנים, מאיר שטרית, חוזה תוצאות מעוותות בבחירות המקומיות שלא ישקפו את רצון העם. כל זאת משום שאזרחים פשוט לא באו להצביע. "אם אנשים לא מצבעים - הם במו ידיהם גורמים לכך שיעלו גורמים שהם לא רוצים", אמר שטרית הערב(ים ג') בחדר המצב של משרד הפנים בירושלים, כשעה וחצי לפני סגירת הקלפיות.

 

בחירות מקומיות 2008 - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

שיעור ההצבעה הממוצע נמוך מאוד, בעיקר בערים הגדולות. בירושלים - 36%, בתל-אביב - 30.3, בחיפה - 23 ובבאר שבע 33.8. שטרית נתן כדוגמא את ההתמודדות המסקרנת ביותר, בירושלים, ואמר: "אם בירושלים המגזר החרדי מתייצב להצבעה במלואו, ברור שתוצאות הבחירות לעיריית ירושלים תהיינה מעוותות לחלוטין בהשוואה לגודלם באוכלוסיה.

 

"תושבי ירושלים צריכים לחשוש לגורל ירושלים, לא אני. אני עובד פה אבל לא גר בירושלים. צריך ליצור מצב שבו תושבי עיר, אם אכפת להם ממה שקורה, צריכים לתת את הדעת ולצאת להצביע. כנ"ל בחיפה וכנ"ל בכל מקום אחר".

 

שטרית הוסיף: "המשמעות של הצבעה נמוכה היא שקבוצות קטנות שמאורגנות יותר טוב ובאות להצביע במלואן מקבלות כוח שהוא פי שניים ופי שלושה מכוחן האמיתי בציבור. בעיני זה עיוות מוחלט של הדמוקרטיה".

 

אחוזי ההצבעה הארצי עומד על 40 אחוזים, ונכון לשעה 20:00, לפי חדר המצב, הנתונים בישובים השונים הם: אבו גוש 90%, זכרון יעקב 51%, הוד השרון 49%, דימונה 55%, חורפיש 74%, טבריה 45%, כפר קאסם 90%, להבים 48%, מודיעין/מכבים-רעות 40%, נצרת 62%, מעלה אדומים 46%, סביון 53%, פתח תקווה 29%, קריית אונו 35%, קריית גת 55%, קריית שמונה 60%, ראשון לציון 35%, רהט 81%, רמת השרון 35%, שדרות 59.8%.

 

"סנקציות נגד מי שלא מצביע"

שר הפנים סיפר כי מערכת הבחירות מתנהלת כתקנה, וכמעט שלא היו אירועים בעייתים. מספר האירועים שבהם היה צורך בהתערבות המשטרה היה מזערי. הוא המשיך בזעם בנושא האדישות: "צריך להצטער על אחוזי ההצבעה הנמוכים במגזר היהודי. גם היום עוד לא מאוחר - ואני קורא לכל המצביעים ללכת להצביע.

  

"זה רחוק מאוד מהיעד והמטרה", אמר שטרית. "זה פשוט חוסר אחריות, אם אנשים לא ממלאים את חובתם להצביע. אני קורא לאנשים: לכו להצביע. לכו להצביע. אני לא מסוגל להבין מי שלא מסוגל לתת מזמנו רבע שעה כדי להחליט מי ינהל את חייו מחר בבוקר. אני רואה בכל השנים אחוזי הצבעה הולכים ויורדים. זו אדישות מסוכנת, ויכול להיות שהגיע הזמן לחשוב על נקיטת סנקציות נגד מי שלא יצביע. צריך לחשוב על כך שמי שלא יצביע יקבל קנס.

 

"המדינה מעמידה לרשות האזרחים מערכת משומנת עם אלפי אנשים שמקבלים שכר ואנשים לא מנצלים את הזכות האלמנרטית להצביע. זה עיוות של הדקמורטיה".

 

למרות דבריו של השר שטרית, לא מעט אירועים חריגים נרשמו - כשהמוקד בירושלים - שם נפצעו קל שוטר ומאבטח - וביישובים הבדואים בנגב. מאוחר יותר, בעכו ניסו שני אלמונים לגנוב תיבת קלפי בשכונת גבעת התמרים בעיר, שם מתגורר ראש העיר שמעון לנקרי. עדי ראייה סיפרו, כי השניים התחזו לבוחרים וחטפו את התיבה, אך מאבטחים ובוחרים במקום מנעו מהם לעזוב עמה. הם נמלטו, והמשטרה מחפשת אחריהם.

 

באחת הקלפיות בסכנין, החליט שר הפנים להאריך בשעה וחצי את ההצבעה. זאת, בעקבות מהומות שגרמו לעיכוב בהצבעה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שטרית. מודאג
צילום: גיל יוחנן
ירושלמי שהצביע
צילום: רויטרס
פרוש מצביע
צילום: גיל יוחנן
ברקת מצביע
צילום: גיל יוחנן
גאידמק חרש את העיר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים