שתף קטע נבחר

האם מותר לעשות סידורים בטלפון של העבודה?

שאלה:

 

האם מותר לי לדבר מהטלפון של העבודה? הערות: אני עובדת שמונה וחצי שעות והרבה סידורים אפשר לעשות רק בבוקר. לא מדובר בשיחות של המון זמן עם חברות (רחל כהן, ראשון לציון)

 

תשובה:

 

שלום רחל,

 

בדיבור בטלפון בזמן העבודה, יש שתי בעיות; א. זמן העבודה המבוזבז, ב. שימוש בטלפון.

 

בגמרא (תלמוד בבלי מסכת תענית דף כג ) מסופר על חכם תלמודי בשם אבא חלקיה, שחכמים באו לבקרו במקום עבודתו, לבקש ממנו להתפלל על הגשמים. אבא חלקיה היה צדיק גדול, שתפילותיו נענו. הוא היה שכיר, ועבד בשדה. כאשר החכמים פנו אליו ואמרו לו "שלום", הוא לא ענה להם.

 

לאחר סיום יום העבודה, אבא חלקיה הסביר לחכמים, כי לא ענה להם, מכיוון שהוא שכיר, וכל זמנו משועבד למעבידו, אפילו הזמן של אמירת "שלום".

 

על פי זה כתב הרמח"ל בספרו מסילת ישרים (פרק יא): "הִנֵּה אַבָּא חִלְקִיָּה אֲפִלּוּ שָׁלוֹם לֹא הֵשִׁיב לְתַלְמִידֵי חֲכָמִים שֶׁנָּתְנוּ לוֹ שָׁלוֹם, שֶׁלּא לִבָּטֵל מִמְּלֶאכֶת רֵעֵהוּ. וְיַעֲקֹב אָבִינוּ עָלָיו הַשָּׁלוֹם מְבָאֵר בְּפִיו וְאוֹמֵר (בראשית לא), "הָיִיתִי בַיּוֹם אֲכָלַנִי חֹרֶב וְקֶרַח בַּלָּיְלָה וַתִּדַּד שְׁנָתִי מֵעֵינָי", מַה יַּעֲנוּ אֵפוֹא הָעוֹסְקִים בַּהֲנָאוֹתֵיהֶם בִּשְׁעַת מְלָאכָה וּבְטֵלִים מִמֶּנָּה? אוֹ כִּי יַעַסְקוּ בְחֶפְצֵיהֶם אִישׁ לְבִצְעוֹ?:

 

כְּלָלוֹ שֶׁל דָּבָר, הַשָּכוּר אֵצֶל חֲבֵרוֹ לְאֵיזֶה מְלָאכָה שֶׁתִּהְיֶה, הִנֵּה כָּל שְׁעוֹתָיו מְכוּרוֹת הֵן לוֹ לְיוֹמוֹ, כְּעִנְיָן שֶׁאָמְרוּ זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה, "שְׂכִירוּת מְכִירָה לְיוֹמֵיהּ", וְכָל מַה שֶּׁיִּקַּח מֵהֶן לַהֲנָאַת עַצְמוֹ בְּאֵיזֶה אֹפֶן שֶׁיִּהְיֶה אֵינוֹ אֶלָּא גֶּזֶל גָּמוּר, וְאִם לֹא מְחָלוֹ אֵינוּ מָחוּל"

 

נמצא, שאדם המקבל שכר לפי שעות, אינו רשאי לעסוק בענייניו הפרטיים בשעות שנשכר לעבוד בהן.

 

אפשר לפתור את הבעיה, בקבלת רשות מהמעביד, או לחילופין, לחשב את הזמן שהשתמשת

לצרכייך הפרטיים, ולהוסיפו בסוף שעות העבודה.

 

כך גם לגבי השימוש בטלפון, כיוון ש"דין פרוטה כדין מאה", אין היתר להשתמש ברכושו של המעביד לצרכיו הפרטיים של העובד, בין אם מדובר בלקיחת רכוש, או חפצים, ובין אם משתמשים בטלפון, אלא אם כן, קיבל העובד רשות לכך, או שזהו תנאי מתנאי העבודה.

 

בכל זה אין הבדל אם השיחות הן עם חברות, או שיחות לצורך סידורים. כל טוב. (משיב: הרב שמואל שפירא, כוכב יאיר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים