שתף קטע נבחר

אחרי הכשלון בי-ם: החרדים מחפשים את דרכם

ח"כ אברהם רביץ אמר ל-ynet כי יש מחשבות על פיצול בין אגודת ישראל החסידית לדגל התורה הליטאית. "אני לא אומר שזה לא עלול לקרות", הוא אמר. ביום שני צפויה ישיבה מתוחה

האם מפלגת יהדות התורה על סף פיצול? המשבר שנתגלע במפלגה החרדית בבחירות בירושלים מגיע גם למשכן הכנסת. חבר הכנסת אברהם רביץ אמר הערב (יום ה') ל-ynet כי יש מחשבות על פיצול בין אגודת ישראל החסידית לדגל התורה הליטאית, המרכיבות את יהדות התורה. ביום שני תתקיים ישיבת הנהלה מתוחה בנושא.

 

"אני לא אומר שזה לא עלול לקרות", אמר ח"כ רביץ. "אבל עדיין לא דובר על זה אצלנו. צריכים לדבר על מה שקרה, אלו הם דברים מאוד לא פשוטים אצלנו".

 

בבחירות לראשות העיר ירושלים יצאה חסידות גור, המיוצגת בכנסת על-ידי ח"כ יעקב ליצמן, בקריאה ברורה שלא לתמוך בח"כ מאיר פרוש לראשות העיר. חלקם העדיף לשים בקלפי פתק לבן, אחרים אף נתנו קולם למועמד החילוני ניר ברקת.

 

הפסדו של פרוש בבחירות הביא לרעידת אדמה גדולה במחנה. מהצד החסידי צריך לאחות את השברים שהביאו לפיצול. מהצד הליטאי, לא יסלחו לפרוש על כך שמנע מראש העיר היוצא אורי לופוליאנסקי, אשר נחשב לאהוד בעיר, להתמודד שוב בבחירות.

 

בעקבות הסכם רוטציה שנערך לפני הבחירות הקודמות בירושלים, נאלץ לופוליאנסקי לוותר על מקומו לטובת נציג אגודת ישראל מאיר פרוש. על אף לחצים רבים, לא הסכים פרוש לוותר על התמודדותו, אף-על-פי שהסקרים ניבאו לו הפסדים והיטיבו עם לופוליאנסקי.

 

עתה, משאיבדו החרדים את השליטה בבירת ישראל, הגיע זמן הוויכוחים והמדון. תקדים לפיצול מפלגת "יהדות התורה" היה כבר לפני ארבע שנים, אז התפצלו חברי הכנסת אברהם רביץ ומשה גפני לסיעה נפרדת - "דגל התורה",

 בעקבות סכסוך פנימי עם ח"כ ליצמן (אגודת ישראל), אשר סירב להיפרד מתפקידו כיו"ר ועדת הכספים, למרות דרישתו של הרב אלישיב.

 

במקביל, רמז האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, כי ייתכן שפרוש יסיים את תפקידו באגודת ישראל. לדבריו, מי שעצמאי לא יהיה באגודת ישראל. מדובר בדברים חריפים מאוד של האדמו"ר נגד המועמד החרדי שהפסיד בבחירות לראשות עיריית ירושלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ רביץ. ייתכן פיצול
צילום: גיל יוחנן
ח"כ פרוש. בדרך חוצה?
צילום: AP
מומלצים