שתף קטע נבחר

חמאס: המתכונת הנוכחית של הרגיעה קרסה

ירי הרקטות לנגב המערבי הוא איתות ברור של חמאס להמשך. גורם בתנועה אמר ל-ynet: "גם אם הרגיעה לא תקרוס, דבר אחד בטוח - לא נקבל את המתווה הקיים, ונדרוש פתיחת מעברים". בג'יהאד האיסלאמי מאיימים לחדש את פיגועי ההתאבדות

חמאס משגר רקטות וגם מסר לירושלים: גם אם הרגיעה לא תקרוס סופית בעקבות ירי הרקטות אל אשקלון ואל שדרות - מה שבטוח הוא שהתנאים לחידושה ישתנו באופן מהותי - כך אמר בצהריים (יום ו') ל-ynet גורם בתנועה. ששת חודשי הרגיעה ייגמרו ב-19 בדצמבר, ולקראת חידושה, ידרשו בחמאס לשפר את התנאים. לפי שעה, הם לא יסכימו להאריך אותה לתקופה נוספת.  

 

"אם וכאשר יתנהלו דיונים על הארכתה של הרגיעה, נדרוש בראש ובראשונה את פתיחת כל המעברים לפני או במקביל להמשך הפסקת האש. נדרוש להפסיק את ההתעללות של הישראלים וההפרות לרגיעה בדמות סגירת המעברים והקצבת הסחורות וכן נדרוש להרחיב את הרגיעה לגדה המערבית".  

 

יום של אש בדרום:  

 

לדברי הגורם, לא ברור עדיין אם הרגיעה מתה, "היא נראית בדרך לסוף, אבל גם אם לא תקרוס בימים הקרובים כתוצאה מהמשך ההפרות הישראליות - דבר אחד בטוח, לא נקבל את המתווה הקיים לשם הארכת הרגיעה. נדרוש ערבויות. נסכים לתקופה נוספת של הפסקת אש, רק אחרי פתיחת המעברים וכניסת כל הסחורות והתחייבות כי הרגיעה תכלול את הגדה".

 

בכיר חמאס ברצועה, ד"ר חליל אל-חייה, קרא לאנשי הזרוע הצבאית של התנועה להמשיך את ירי הרקטות, "על ההתנחלויות הישראליות מסביב לרצועה". אל חייה דיבר בעצרת שארגנה החמאס נגד מעצר פעילי התנועה בגדה המערבית על ידי אנשיו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן.

  

הארגונים הפלסטינים המעורבים ברגיעה קיימו בימים האחרונים שורת התייעצויות במסגרת ארגון הגג של ארגוני האופוזיציה הפלסטינים, והסכימו שהמתכונת הנוכחית של הרגיעה כשלה ואין להאריכה. גורם בפלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי, אמר ל-ynet כי להערכתו - כל הארגונים הפלסטינים מבינים שהרגיעה קרסה וכי יש להיערך לסיבוב נוסף קשה וממושך של עימות עם הישראלים.

 

"לא רק הישראלים מאיימים ולא רק להם יש אמצעים לפגוע בפלסטינים, אנו נערכים להציג את החידושים שעמלנו עליהם בחודשים האחרונים כולל ירי מסיבי יותר של רקטות מדוייקות יותר וארוכות טווח", אמר הגורם בג'יהאד. הדובר איים לחדש את פיגועי ההתאבדות. "החודשים האחרונים גרמו לישראלים לשכוח את פיגועי ההתאבדות ואם הם חושבים שהגדר ברצועה או בגדה תמנע את הפיגועים, אנו מבטיחים שיש לנו דרכים להזכיר לישראלים כי הפיגועים יחזרו ללב ישראל וכי ההרג לא יהיה רק ברצועה".

  

בג'יהאד נערכים גם לפגיעה בכוחות צה"ל שייכנסו לעזה. "אנו נערכים לפעולה ישראלית רחבה והתגובה מצידנו תהיה בהתאם. הרגיעה אינה רלבנטית עוד". גם בוועדות ההתנגדות העממית מסכימים. אתמול אמר ל-ynet דובר הוועדות, אבו מוג'אהד, כי ארגונו קיבל החלטה לא להסכים להארכת הרגיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה יהיו התנאים לרגיעה? הנייה
צילום: AP
בינתיים יורים על אשקלון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים