שתף קטע נבחר

ארה"ב: מורמונים מאשימים את ההומואים באיומים

הכנסייה המורמונית מאשימה את ארגוני הגייז כי שלחו למשרדיה מעטפות עם אבקה לבנה, בתגובה לתמיכתה ב"הצעה 8" בקליפורניה. ארגוני ההומואים: אנחנו מחוייבים לא מאבק לא-אלים

הצעה 8 אמנם קיבלה את אישור הבוחרים, אולם הרוחות בקליפורניה ממשיכות לסעור. חברי הכנסייה המורמונית בארצות הברית גינו אתמול (יום ו') את המתנגדים ל"הצעה 8" - הצעה שנועדה לעגן את ההצהרה כי נישואים נערכים רק בין גבר לאשה. לטענתם, תומכי זכויות הגאים במדינה שלחו מעטפות המכילות אבקה לבנה חשודה למשרדיהם.

 

חוקרי המשטרה טרם הציגו ראיות המצביעות על כך שהמכתבים קשורים לתמיכתה של הכנסייה המורמונית בהצעת החוק, אולם אחד הארגונים לזכויות הומוסקסואלים ביוטה כבר טרח להכחיש את הטענה כי תומכיו הם ששלחו את המעטפות.

 

המעטפות נשלחו שלשום למפקדות הכנסייה בסולט לייק סיטי שביוטה ולאחד ממבני הכנסייה בלוס אנג'לס. האבקה התפזרה על ידיו של פקיד הדואר ביוטה, שפתח את אחד המכתבים, אולם מבדיקה של הבולשת הפדרלית עולה כי היא אינה מסוכנת.


מפגינים למען זכויות גייז בקליפורניה (צילום ארכיון: AP)

 

שני המבנים עמדו לאחרונה במוקד ההפגנות נגד הצעת החוק. זאת, בשל תמיכתה של הכנסייה באיסור. בעקבות התקרית, הודיעה הכנסייה - ששמה הרשמי הוא "כנסיית ישו הנוצרי של קדושי אחרית הימים" – כי היא מגבירה את האבטחה במתקניה.

 

מנהיגי הכנסייה פרסמו שתי הודעות: בראשונה הביעו דאגה מכך שהכנסייה "מסומנת" כאילו נקטה עמדה בשאלת תיקון החוקה. בהודעה אחרת מתחו מנהיגיה ביקורת על ה"מתקפה", והאשימו את מתנגדי "הצעה 8" כי השחיתו רכוש של הכנסייה.

 

"אנו קוראים למי שמחזיקים בדעה מנוגדת לקרוא לקיצוניים ביניהם לנהוג באיפוק", אמר נשיא הכנסייה, תומס ס. מונסון בהודעה.

 

מכתבי האבקה - "תעלול"

מרכז הגאווה ביוטה, ארגון הנאבק למען זכויות הומוסקסואלים ולסביות, פרסם הודעה משלו ובה הגדיר את מעטפות האבקה הלבנה כ"תעלול" והביע צער על הוונדליזם. עם זאת, נכתב בהודעת הארגון כי "זו טעות להסיק שמפגינים גאים הם ששלחו את החבילות החשודות. תושבי יוטה הגאים ושכניהם הביעו את כאבם, תסכולם ומחויבותם להבטיח את זכויותיהם באמצעות הפגנות וצעדות לא אלימות".

 

גם קואליציית המתנגדים ל"הצעה 8" פרסמה הודעת גינוי מטעמה: "ההתנגדות להצעה 8 נועדה להגן על זכויות אדם ולשמור על שוויון בין כל תושבי קליפורניה. שבנו ואמרנו כי כנסיית המורמונים זכאית לכבוד כמו כל דת אחרת", אמר עלי באי, דובר ארגון "קליפורניה שוויונית" – הארגון הגדול במדינה לזכויות הגאים.


חתונת לסביות טרם אישור הצעה 8 בקליפורניה (צילום ארכיון: רויטרס)

 

בינתיים פתח ה-FBI בחקירת שני המקרים. דובר הבולשת, חואן ט. בקרה, אמר כי "גם אם מדובר במתיחה, עדיין מדובר בהפרה של החוק הפדרלי".

 

הבוחרים במדינת קליפורניה הצביעו לפני כעשרה ימים בעד ההצעה. זוהי הפעם הראשונה שהחלטה מסוג זה מתקבלת במדינה אמריקנית שבה נישואי הומואים ולסביות מותרים על פי חוק.

 

את ההחלטה להתיר נישואים של זוגות חד-מיניים קיבל בית המשפט העליון בקליפורניה בחודש מאי השנה. פעילי זכויות הגאים נחלו תבוסות גם באריזונה ופלורידה, שגם בהן אושרו תיקונים המגבילים את הנישואים לבין גבר ואשה בלבד. בארקנסו אושר צעד האוסר על זוגות לא נשואים מלשמש כהורים מאמצים ומשפחות אומנה. תומכי המהלך הבהירו כי הוא מכוון כלפי הומואים ולסביות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוגות חד-מיניים
צילום: רויטרס
כנסיית המורמונים בסולט לייק סיטי
צילום: איי פי
מומלצים