שתף קטע נבחר

לראשונה: אש"ף פונה במודעות לציבור הישראלי

ערב הבחירות בישראל, תפרסם הרשות הפלסטינית מודעות בעיתונים, ובה מפורטת יוזמת השלום הסעודית. גורם פלסטיני אמר ל-ynet: "זו התוכנית הטובה ביותר שישראל יכולה לחלום עליה ולכן ראינו חשיבות לפנות לישראלים"

ברשות הפלסטינית ינסו להשפיע על דעת הקהל בישראל - ערב הבחירות: ל-ynet נודע כי מיום חמישי יתפרסמו בשלושת העיתונים הגדולים מודעה של הרשות הפלסטינית, בה יפורטו עיקרי היוזמה הסעודית - שהוצעה במקורה על-ידי עבדאללה, מלך סעודיה. זו הפעם הראשונה בה הרשות מפרסמת מודעה בעיתונים בישראל.

 

מסמך: מיוזמת השלום הסעודית ליוזמה הערבית

 

ההחלטה לפרסם את המודעה התקבלה בתום התייעצויות בקרב בכירים ברשות הפלסטינית, שבהן השתתף גם יו"ר סיעת רע"מ-תע"ל, ח"כ אחמד טיבי. ח"כ טיבי נבחר להוציא לפועל את הפרויקט מול התקשורת הישראלית בגלל תפיסתו ברשות כמומחה הגדול לתקשורת בישראל.

 

 "זו הפעם הראשונה שנעשה דבר כזה. הרשות אומרת באמצעות המודעות לציבור בישראל - נא קראו היטב את יוזמת השלום הערבית, זו הזדמנות שאסור לפספס", אמר היום (ג') ח"כ טיבי.

 

במודעה, עליה חתומה "מחלקת המשא מתן באש"ף", מבקשים ראש המחלקה סאאב עריקאת והנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, לעניין את הישראלים בעיקרי יוזמת השלום. טיבי: "אבו מאזן מאמין שיוזמה זו היא המכניזם הטוב ביותר לפתרון הסכסוך והוא סבור שלא ניתנה הזדמנות לציבור הישראלי ולמערכת הפוליטית להכיר היטב את פרטי היוזמה, ועל כן חשב שיהיה זה נכון לפנות ישירות לציבור בישראל".

 

בין היתר נכתב במודעה: "לאחר הקשבה להצהרתו של הנסיך עבדאללה, יורש העצר של ערב הסעודית, שבה הציג את יוזמתו הקוראת לנסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים הערבים שנכבשו ביוני 1967 תוך יישום של החלטת מועצת הביטחון 242 ו-338 שאושרו מחדש בוועידת מדריד ב-1991 ולהסכמתה של ישראל למדינה פלסטינית עצמאית עם מזרח ירושלים כבירתה בתמורה לכינון יחסים נורמליים בהקשר של שלום כולל עם ישראל. מתוך שכנוע של מדינות ערב כי פיתרון צבאי לסכסוך לא יביא לשלום, לא יספק ביטחן לצדדים".

 

טיבי פנה למשרד הפרסום "אקטיב מרקטינג ויליג'" והוא שהעביר את המודעה לשלושת העיתונים הגדולים. במודעה שמסגרתה מוקפת בדגלי 57 מדינות מוסלמיות שהסכימו ליוזמה, מסבירים ראשי הרשות הפלסטינית את עיקריה.

 

בקרוב גם מודעות בארה"ב

היוזמה הסעודית התקבלה בפסגה הערבית בביירות ב-2003 ומאז היא מוכרת כיוזמת השלום הערבית. על פי ההצעה, ייכון שלום מלא מלא כולל קשרים דיפלומטיים מלאים בין מדינת ישראל לכלל מדינות העולם הערבי והאיסלאמי - תמורת סיום הכיבוש. "המודעה מוגשת כחומר למחשבה. יש יותר ויותר תחושה שישראל כשלה בהבנת יוזמת השלום הערבית. מדובר ביוזמה היסטורית ואני מקווה שיהיו לה שותפים והקשבה בצד הישראלי", אמר טיבי.

 

בעקבות עמדותיו של נשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובאמה, צפויים ברשות לפרסם מודעות דומות גם בעיתונות האמריקנית ובעיתונים מובילים באירופה. "זו מתקפת שלום והסברה של הפלסטינים. פעם ראשונה שנעשה דבר כזה".

 

מקור פלסטיני סיפר ל-ynet כי ברשות רואים חשיבות עליונה בפנייה לציבור הישראלי. לדבריו, המטרה היא להסיר את החששות מליבם של הישראלים ולהבהיר כי הפלסטינים הם שותף לתוכנית שמבטיחה את ביטחונה של ישראל, אך מבטיחה גם את זכויות הפלסטינים ואת היציבות באזור. "זו התוכנית הטובה ביותר שישראל יכולה לחלום עליה וראינו חשיבות לפנות לישראלים, שכן מדברי בהנהגה הישראלית על היוזמה הערבית והמטרה היא להבהיר שהיוזמה היא ערבית בשמה, אך היא טומנת בחובה אינטרסים לצדדים באזור כולו, ובכלל זה ישראל".

 

לדברי המקור, אין לעיתוי הפרסום שום קשר למערכת הבחירות בישראל: "הבחירות עדיין רחוקות ורצינו לוודא שהישראלים בטרם הם קובעים עמדה, שיידעו במה מדובר".

 

בראש המחלקה, שאחראית לפרסום המסמך, עומד ד"ר סאאב עריקאת. המחלקה מפרסמת דפי עמדה והודעות לעיתונים, ובעיקר עוסקת בניירות עבודה שאמורים לשמש את צוותי המשא ומתן הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעה של הרשות
אבו-מאזן. מסר לישראל
צילום: רויטרס
צילום: AFP
עריקאת. ראש המחלקה
צילום: AFP
צילום: רונן בוידק
ח"כ טיבי. אסור לפספס
צילום: רונן בוידק
מומלצים