שתף קטע נבחר

פישר: נדרש שינוי הרגלים של המגזר החרדי

נגיד בנק ישראל קורא למגזר החרדי להרחיב את חלקו במעגל העבודה. להערכת פישר, צפויה התאוששות במצב הפיננסי העולמי במחצית השנייה של שנת 2009

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, צופה התאוששות במצב הפיננסי העולמי, במחצית השנייה של 2009. פישר אמר הבוקר, כי בנק ישראל ימשיך במדיניות הורדת הריבית בתנאי אינפלציה נמוכה שלא תחרוג מהיעד הממשלתי העומד על 1%-3%. פישר אמר את הדברים במושב הנעילה של הוועידה השנתית של הארגונים היהודיים בצפון אמריקה שהתקיימה בירושלים.

 

  • משבר בשווקים - סיקור מיוחד ב-ynet

 

פישר הוסיף, כי בנק ישראל ימשיך לשלוט במצב וישתדל להרגיע את השוק ככל שאפשר. "אנחנו מצפים לתמוך במערכת הבנקאית ונעשה הכל כדי לשמור על יציבות הבנקים", אמר.

 

הוא ציין, כי הכלכלה הפתוחה של ישראל לא יכולה לבודד את עצמה מהכלכלה הגלובלית ולכן אנחנו משלמים את מחיר המשבר כמו מדינות חזקות אחרות במערב. זאת, למרות שהמשבר תפס את ישראל במצב כלכלי טוב, עם מערכת בנקאית חזקה מאד שלא היתה חשופה מדי למשבר הסאב פריים, ועם מדיניות משכנתאות לא-הרפתקנית. "הציבור מעריך את מדיניות המשכנתאות השמרנית שלנו", אמר פישר.

 

פישר: הוצאות הביטחון עלולות לגדול בזמן שלום

הנגיד העריך, כי כלכלת ישראל תצטרך להתמודד בעתיד עם שלושה אתגרים מרכזיים: הורדת רמת העוני, שיפור מערכת החינוך והמשך ההצלחה של תעשיית ההיי-טק. באשר לממדי העוני ציין פישר, כי נדרש שינוי הרגלים של המגזר החרדי כדי להרחיב את חלקו במעגל העבודה, אשר כיום מספק רק כ-25% מתרומתו הפוטנציאלית למעגל העבודה.

 

עוד אמר פישר, כי היחס שבין הוצאות הביטחון של ישראל לבין התל"ג גבוה פי שלוש מהרמה הקיימת במדינות המערב, אבל ייתכן שההוצאות אף תהיינה גדולות יותר לאחר החתימה על הסכם השלום, במטרה לממן את ההוצאות שתידרשנה להגדלת הגבולות החדשים.

 

הוא הוסיף, כי תקציב המדינה ב-2009 הוא אומנם תקציב אחראי, אך כנראה לא יאושר בכנסת לפני אפריל-מאי 2009, לאחר הבחירות. לדבריו, השפעת הצעדים החדשים שמתכננת הממשלה בעקבות המשבר הכלכלי תתברר רק בעתיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השפעת צעדי האוצר תתברר רק בעתיד. פישר
צילום: רויטרס
מומלצים