שתף קטע נבחר

לבני: ישראל היא לא מונופול של רבנים

בנאום בעצרת הכללית של הקהילות היהודית בארה"ב בירושלים, הוסיפה שרת החוץ: "מדינה יהודית זה הטבע, המסורת וההיסטוריה של עמנו - ללא קשר למה שאתם עושים בביתכם בשבתות ובחגים"

האם לבני "מחזירה" למפלגות החרדיות שלא הסכימו להצטרף לממשלתה? "ישראל היא לא מונופול של רבנים. ישראל היא מדינה יהודית, אך מדינה יהודית אינה מדינת דת אלא בעיקר מדינת לאום" - כך אמרה היום (ד') יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, בעצרת הכללית של הקהילות היהודית בארה"ב, שנערכה בבנייני האומה בירושלים.

 

לבני הסבירה את כוונתה: "אל לנו לשכוח את מטרת ישראל האולטימטיבית שישראל תהיה מדינה יהודית, דמוקרטית ושתחיה בביטחון מלא. מדינה יהודית זה הטבע, המסורת וההיסטוריה של עמנו - ללא קשר למה שאתם עושים בביתכם בשבתות ובחגים".

 

"לא עשינו ברור מספיק כשהגדרנו את הצבר החדש שאנו גאים בו", אמרה שרת החוץ והמועמדת לראשות הממשלה. "להיות ישראלי זה לא רק לדבר עברית רהוטה ולעשות שירות צבאי מלא - על אף שלעשות שירות צבאי מלא זה חשוב, אלא לשים דגש על החינוך היהודי, המסורת וההיסטוריה. זה מה שמקשר בין היהודים בישראל ובעולם".

 

לבני הוסיפה כי על היהודים לזכור את הזהות המשותפת ולהתמקד בבעיותינו כלפיי חוץ ולא רק כלפיי פנים: "עלינו להבין שלכולנו אותם הערכים והמסורת וכי אנו צריכים להתמודד יחד מול אותם האתגרים הניצבים בפנינו: נגד הקיצוניות העולמית ואיראן במיוחד. איראן מייצגת אסלאמיות קיצונית. היא לא נלחמת למען זכויות או פיתרון קונפליקטים, אלא מייצרת קונפליקטים בעצמה במטרה למנוע מאיתנו להתקיים כמדינה. המערכה נגד האנטישמיות המרימה את ראשה המכוער בעולם, לא פחות חשובה. האחריות על כך אינה מוטלת רק על הקהילות היהודיות, אלא על כל מנהיגי העולם. אירועים שכאלה מייצגים את החברה בה הם קורים".

 

הנושא של הכנס נקבע כ"תיקון עולם" ולבני ניצלה את נאומה כדי לקרוא למאות נציגי הקהילות היהודיות שנכחו באולם - וביניהם גם תורמים רבים - לעלות לארץ. "מה שנותר הוא לתרגם את החזון לתוכנית קונקרטית. דמיינו מה אנחנו יכולים לעשות יחד ואיך אנו יכולים לשנות את התפיסה העולמית לגביי ישראל".

 

"להמשיך בתהליך השלום ללא הפרעות"

בהקשר המדיני אמרה השרה לבני: "כשישראל מקדמת תהליכים מדיניים, כשם שעשינו באנאפוליס, היא יכולה לבוא לעולם ולומר לו - ההחלטות וההכרעות הן שלנו ושלנו בלבד. את התהליך נקדם בעצמנו, והעולם לא כופה על ישראל פתרונות וויתורים שלא טובים לה. רק אם תהיה כאן הנהגה ישראלית שתפעל כך - הממשל האמריקני החדש ימצא בה פרטנר וישתף איתה פעולה".

 

בהתייחסה לוועידת דרבן, אמרה: "הבהרתי בתחילת השנה שישראל לא תשתתף או תיתן לגיטימציה לוועידת דרבן, אלא אם יוכח שהיא לא תנוצל לבמה לפעילות אנטישמית ואנטי ישראלית. המסמכים שהוצגו לנו עד כה מבהירים כי הוועידה תהפוך פעם נוספת לטריבונל אנטי ישראלי - ללא קשר למטרה האמיתית של מאבק בגזענות. לכן, החלטתי שישראל לא תשתתף בוועידה ולא תספק לה לגיטמציה , ואנו קוראים לקהילה הבינלאומית שלא לקחת חלק באירוע שיקנה לגיטמציה לעוינות ולקיצוניות".

 

לבני הסבירה לקהל על המאמצים הישראלים להגיע לשלום עם שכניה, ומה תהיה המהות של הסכמים אלה. "האינטרס הישראלי הוא להביא לכך שיהיו שתי מדינות לשני עמים - ולא מדובר רק על שתי דמוקרטיות עצמאיות אלא על שתי מדינות לאום שונות. ישראל - יהודית והמדינה השנייה תהווה פיתרון מלא לכל הדרישות הערביות באשר הן, כולל זכות השיבה. לא תהיה שיבה לתוך ישראל", הבהירה לבני.

 

היא הוסיפה כי תהליך השלום צריך להיות ביוזמה ישראלית ולא כתוצאה מלחץ בינלאומי:

 "שלום הוא לא רק פיסת נייר. כשנעמוד בפני הקהילה הבינלאומית עלינו להבהיר שהאינטרס לישראל מוגנת ולביטחון מלא יישמר, לא רק על דפי ההסכם. לא נזרוק את המפתחות לצד השני ונגיד שלום. עלינו להבהיר כי ישראל מקדמת את השלום וכי סטגנציה היא איננה הפיתרון. נבהיר כי אנו עושים שלום - לא כי אומרים לנו, אלא כי זה אינטרס שלנו. עלינו להמשיך בתהליך ללא הפרעות, בהליך בילטראלי. זוהי אחריות של שני המנהיגים הרלוונטיים ולא של כל הקהילה הבינלאומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לתרגם את החזון: לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים