שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אהרון הכהן
  אהרון איפלה, ותיק השחקנים הישראלים בהוליווד, מככב על מסכי הקולנוע בארצות הברית כבר למעלה מארבעה עשורים. "המזל שלי היה שעבדתי כל הזמן", הוא טוען ומספר על צעדיו הראשונים בתחום, ועל הרצון לעבוד גם בישראל

  ב"גוף השקרים", דרמת הפעולה של רידלי סקוט שעלתה השבוע לאקרנים בישראל, מככב אלון אבוטבול בדמות טרוריסט העל, אל-סאלים. בכך, אבוטבול מצטרף לרשימה ארוכה של שחקנים ישראלים המלוהקים לגלם טרוריסטים בפרט ודמויות ממוצא ערבי בכלל בסרטים אמריקניים.

   

  אך האם מדובר בצירופי מקרים אירוניים או מדיניות ליהוק הוליוודית מוצהרת כלפי שחקנים ישראלים? "זו לא מדיניות הוליוודית", טוען אהרון איפלה, ותיק השחקנים הישראלים בהוליווד, שמככב על מסכי הקולנוע בארצות הברית כבר למעלה מארבעה עשורים. "זה בוודאי לא נכון לגבי", הוא מוסיף.


  איפלה ב"המומיה". לא משחק רק ערבים

   

  אותו איפלה, אגב, גילם בשנה שעברה שר הגנה מצרי בדרמה "מלחמתו של צ'רלי ווילסון". לפני כן, הוא דילג לעבר הרחוק כפרעה בצמד סרטי "המומיה" ובמחזמר "עשרת הדיברות", ולא פסח על תפקידי קצינים ומנהיגים ערביים אחרים. עם זאת, ברזומה העשיר שלו אפשר גם למצוא ליהוק לא שגרתי לתפקיד לורד אנגלי.

   

  אולי המקרה שלך הוא שונה, אבל עושה רושם שדמות הטרוריסט או הערבי היא סטריאוטיפ די בולט בכל מה שנוגע לשחקנים ישראלים בהוליווד.

   

  "אולי בעבר זה היה נכון, אבל היום כבר לא. השתתפתי עם אקי אבני וסנדי בר בסדרת הטלוויזיה 'היחידה' וגילמנו ישראלים. היא היתה חיילת, הוא היה קצין ואני פרופסור ומומחה למלחמה בטרור".

   

  הם כבר יבואו אליו

  איפלה בן ה-67 הוא גבר מוצק ונראה צעיר מגילו, מעין שילוב בין יול ברינר ופלייבוי הוליוודי בסנדלים. בהוליווד הוא מוכר כשחקן אופי מיומן שימלא כל תפקיד. הרזומה שלו גדוש בעשרות קרדיטים מאז תחילת שנות ה-60, לצידם של כמה מהשמות הגדולים בהוליווד - ביניהם ברט לנקסטר, דסטין הופמן, וורן ביטי וברנדון פרייזר. בנוסף, איפלה זכה להופיע גם בתיאטרון הבריטי, בדרמות של ה-BBC ואפילו בישראל, ב"גשר צר מאוד" שביים ניסים דיין ב-1985.

   

  איפלה הוא עוף מוזר במונחים הוליוודיים. הוא מספר שרבים בענף כלל אינם יודעים את שמו הפרטי ומכירים אותו רק בשם משפחתו. המקור לשם אגב, נעוץ בקושי של פקיד עלייה לבטא את שם משפחתו שעלתה ממרוקו בשנות ה-50 והתהדרה בשם "יפלח".

   

  שלא כמו עמיתיו בענף, הוא שונא קידום עצמי, התחככות עם כוכבים או אזכור שמות גדולים שאיתם עבד לצורך השגת תפקידים. הוא לא יתחנף ולא יתחנן בפני במאים ומפיקים ומעיד שכששואלים אותו לגבי עיסוקו, במקרים רבים הוא יספר שהוא משקיע בנדל"ן.


  איפלה. לא מאמין בקידום עצמי, כן מאמין בכישרון

   

  איפלה מעדיף להמתין בסבלנות להצעות עבודה, שלמזלו לא בוששו להגיע לאורך השנים, גם אם לא הזניקו אותו למעמד של כוכב על. "אני מאמין בכישרון שלי", הוא מצהיר. "אם רוצים לקחת אותי לתפקיד, יגיעו אלי. אף אחד לא לקח אותי תחת כנפיו וטיפח אותי, אולי משום שאני יוצר את הרושם שאני יכול לעשות הכל בכוחות עצמי".

   

  אתה עדיין נדרש לעבור אודישנים?

   

  "לפני מספר שנים הפסקתי לעשות אודישנים, אבל בשנים האחרונות שוב דורשים אודישנים ופגישה עם הבמאי. אם התפקיד טוב, אין לי בעיה עם זה".

   

  עושה רושם שמרבית השחקנים הישראלים שניסו את מזלם בהוליווד התייאשו וחזרו לארץ לאחר שנים ספורות.

   

  "זה קשה. המרחק מהמשפחה לא עוזר ובכלל, איך אתה יכול לשרוד אם אתה לא עובד במשך חצי שנה? הישראלים שמתייאשים הם לא היחידים. ידידה שלי אמרה לי בתחילת הקריירה שלי, 'אתה חייב להבין דבר אחד: כששחקן מקבל תפקיד - זה נס'. כאן אתה מתחרה עם כל העולם ובארץ אולי לא תמיד מעריכים את זה".

   

  רגע של ציונות

  כיום, איפלה נערך למעבר אפשרי גם אל מאחורי הקלעים ורכש זכויות לשני תסריטים אותם הוא מקווה להפיק. במקביל הוא בוחן גם את האפשרות לחזור לישראל. אך למרות שהוא מיוצג בישראל על-ידי הסוכנת זוהר יעקובסון, איפלה מודה כי הוא לא משקיע מאמץ רב בהשגת תפקידים בישראל. "אני מבין שיש בארץ מין סטיגמה לגבי - 'הוא מהוליווד, הוא בטח ירצה הרבה כסף'".

   

  וזה לא נכון?

   

  "לא. אני בהחלט מעוניין לעבוד בארץ ולא מסיבה כספית. אני מבין את מגבלות התקציב והייתי רוצה להיות מעורב ולעזור, בכל זאת יש לי לא מעט ניסיון. באחד הביקורים שלי העברתי סמינר משחק בסטודיו של ניסן נתיב ולפני מספר שנים לימדתי משחק באוניברסיטת UCLA. אשמח ללמד משחק גם בישראל".

   

  האהבה למשחק הותעוררה באיפלה לאחר שירותו הצבאי, כשיצא לטיול באירופה עם חברים. "ראינו בלונדון את 'חופי הכרך' עם מרלון ברנדו", הוא נזכר. "הוא היה אז בשיאו וכולם התלהבו ממנו. אני טענתי שגם אני יכול לעשות את מה שהוא עושה, למרות שלא דיברתי אנגלית. אז לקחתי מורה, למדתי שייקספיר והכנתי את אנטיגונה למבחן כניסה לבתי הספר למשחק בלונדון".

   

  הנחישות עזרה וארבע שנים מאוחר יותר, איפלה סיים את לימודיו באקדמיה למשחק בלונדון והחל להופיע בתיאטראות ווסט אנד. בהמשך זכה בתפקיד ראשי במופע תיאטרון שצולם עבור ה-BBC והחל להופיע בקביעות בסדרות טלוויזיה בריטיות. אחד משיאי הקריירה שלו היה "The Shooting party", דרמה בריטית בכיכובם של ג'ון גילגוד, ג'ימס מייסון, אדוארד פוקס ורוברט הארדי. איפלה גילם שם את דמותו של הלורד הבריטי סיר רובן הרגשהיימר, ואת הג'וב הזה, לדבריו, הוא לא ישכח לעולם. "מי היה מאמין", הוא פורץ בצחוק, "המרוקאי מהמעברה כלורד אנגלי".

   

  בתחילת הצילומים הוא לא החליף מילה עם ג'ון גילגוד הנערץ מתוך יראת כבוד, עד שיום אחד, השחקן ההמהולל שבר בעצמו את הקרח ופתח את הדלת לשחקן הצעיר. "נערי הטוב, איך זה שאתה אף פעם לא מדבר איתי?" הוא שאל את איפלה, במבטא בריטי אצילי שאיפלה מחקה בהצלחה לא מבוטלת.

   

  אמריקה קרובה

  להוליווד הגיע איפלה בפעם הראשונה בעקבות מסע יחסי הציבור של "משה", מיני סדרה בה כיכב לצידו של ברט לנקסטר האגדי. הוא השתקע סופית בארצות הברית בתחילת שנות ה-80 ולא התקשה לזכות בתפקידי אורח בלהיטי טלוויזיה רבים, מ"הוואי 5-0" ו"מקגייוור" ועד "שושלת" ו"מיאמי וייס". לאורך שנותיו בהוליווד, הוא ראה כיצד טובי השחקנים הישראלים מתחילים לנהור להוליווד לטבילת אש רק בשביל לזכות במספר תפקידים משניים ולחזור למולדת.


  "הבטלנים מאישתר".  הסרט נכשל, אבל לאיפלה הוא דווקא עזר

   

  "הרבה באים והולכים", הוא מסכם. "המזל שלי היה שעבדתי כל הזמן, לא רק בהוליווד אלא גם בלונדון". את רווחתו הכלכלית הוא חייב דווקא לאחד הכשלונות הקופתיים הבולטים בתולדות הוליווד, הקומדיה המדברית "הבטלנים מאישתר" ("Ishtar"), בה השתתף לצידם של צמד ענקים הוליוודיים, וורן בייטי ודסטין הופמן.

   

  הסרט כמעט מוטט את הקריירה של השניים, אך הופמן לא שכח לאיפלה את הופעתו בסרט. "פגשתי אותו לאחרונה והוא אמר לי שהייתי הדבר הטוב ביותר בסרט", הוא מספר. "'אם היו נותנים לך יותר זמן מסך', הוא אמר לי, 'אולי הסרט היה מצליח יותר'".

   

  שכרו בסרט מימן רכישת בית בשכונת היוקרה בברלי הילס, ולמרות המיתון הנוכחי, מדובר ברכוש ששווה היום מיליוני דולרים. בחודש הבא הוא סוף סוף עובר להתגורר בו, לאחר שבמשך שנים התגורר בדירה בלוס אנג'לס והשכיר את הבית בבברלי הילס.

   

  "הבטלנים מאישתר" אחראי בעקיפין גם להשתתפותו ב"מלחמתו של צ'רלי ווילסון" לצידו של טום הנקס. הוא זומן לפגישה עם במאי הסרט, מייק ניקולס, שהיה מיודד עם איליין מיי, במאית ותסריטאית "אישתר". "החלטתי שלא להזכיר את הקשר

  לבמאי, אבל כשהגעתי לאודישן הוא קם מהשולחן, לחץ את ידי ואמר לי 'סיפרתי לאיליין אני פוגש אותך והיא ביקשה למסור לך דרישת שלום חמה'".

   

  ניקולס התלהב מהרעיון שאיפלה הוא יליד מרוקו והפגישה התארכה ליותר משעה עד שמנהלת הליהוק נאלצה להזכיר לניקולס ששחקנים אחרים ממתינים לו. בסופו של דבר איפלה לא קיבל את תפקיד סוכן המוסד, מאחר שניקולס החליט לשנות את הדמות ליהודי גלותי עם חזות אירופית יותר. אך הבמאי לא שכח את איפלה, וביקש שייקח על עצמו את תפקיד שר הההגנה המצרי ויגיע לשבוע צילומים במרוקו. זו אגב היתה הפעם החמישית שהישראלי יליד מרוקו מצלם סרט הוליוודי במולדתו.

   

  אין לך לפעמים תחושה של החמצה, שאולי יכולת להוביל סרט מצליח ולהפוך לסטאר ולא רק לשחקן הוליוודי?

   

  "לפעמים אני מביט על שחקנים גדולים בסרטים מצליחים ואומר לעצמי שגם אני יכולתי לעשות את זה. ברור לי שהצלחה קופתית גדולה אחת תשנה הכל. אם זה יקרה - נהדר, אבל אני לא מחכה לזה. אני אוהב לחיות את החיים שלי ולהנות מהרגע. מה שבאמת חשוב לי כרגע הוא השבט, המשפחה שלי בארץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים