שתף קטע נבחר

ארה"ב: מדד המחירים לצרכן צנח ב-1% באוקטובר

מדובר בירידה החודשית החדה ביותר מאז החלו הרישומים ב-1947. בדיווח נפרד נמסר כי התחלות הבנייה במדינה צנחו ב-4.5% בחודש שעבר, ומספר היתרי הבנייה שהוענקו ירד ב-12%

מדד המחירים לצרכן בארה"ב ירד באוקטובר בקצב המהיר ביותר ברישומים, ובניית בתים חדשים רשמה שפל חדש. כך לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום (ד'), והדגישו את המשך ההיחלשות הכלכלית המהירה.

 

משרד העבודה האמריקני דיווח היום כי מדד המחירים לצרכן ירד ב-1% באוקטובר, הירידה החודשית החדה ביותר במדד מאז החלו הרישומים ב-1947. אנליסטים צפו ירידה של 0.8%.

 

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, ירד ב-0.1%, הירידה הראשונה מאז 1982 ולעומת תחזיות לעלייה של 0.1%. בחישוב שנתי עמד קצב האינפלציה באוקטובר על 3.7%, הנמוך ביותר מזה שנה.

 

אתמול דווח על צניחה חדה גם במדד המחירים ליצרן בארה"ב, שירד בחודש שעבר ב-2.8%, גם כן הירידה החודשית החדה ביותר מאז החלו הרישומים לפני יותר משישים שנה.

 

לדברי כלכלנים, החששות המוקדמים מסכנה להתפרצות אינפלציונית עלולים להתחלף בקרוב בחששות מפני דפלציה – ירידת מחירים – שגם היא שוחקת את הביצועים הכלכליים.

 

ממשרד העבודה נמסר כי מחירי האנרגיה ירדו ב-8.6% באוקטובר, בהמשך לירידה של 3.1% באוגוסט ושל 1.9% בספטמבר. הירידה במחירי האנרגיה באוקטובר היתה החדה ביותר מאז שהחלו הרישומים ב-1957. מחיר הדלק ירד ב-14.2% בחודש שעבר, וצפוי להמשיך ולרדת בנובמבר. עוד דווח כי מחירי המזון עלו ב-0.3% באוקטובר, בהמשך לעלייה של 0.6% בספטמבר.

 

שוק הדיור ממשיך להיחלש

בדיווח נפרד מסר משרד המסחר האמריקני היום כי בניית בתים חדשים צנחה ב-4.5% בחודש שעבר לקצב שנתי מתוקן עונתית של 791 אלף יחידות. מספר היתרי הבנייה שניתנו באוקטובר צנח ב-12% ל-708 אלף. נתון זה מציין את כוונות הבנייה העתידיות.

 

כלכלנים רבים סוברים כי כלכלת ארה"ב נמצאת כבר במיתון, למרות שטרם הוכרז מיתון באופן רשמי. משבר האשראי הגלובלי גרם גם לחלקים מאירופה וליפן לשקוע במיתון.

 

יו"ר הפדרל ריזרב בן ברננקי אמר לקונגרס אתמול כי שוקי האשראי מראים סימני התאוששות, אך הצניחה במחירי הבתים וההאטה הכלכלית צפויים להפעיל לחצים כבדים על הצרכנים ולפגוע בביקושים עוד זמן מה. הצריכה הפרטית אחראית על כשני שלישים מהפעילות הכלכלית האמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צניחה חדה במדד
צילום: index open
מומלצים