שתף קטע נבחר

איראן: "המרגל הישראלי" אשתרי הוצא להורג

עלי אשתרי, שהורשע לפני כחצי שנה בריגול למען ישראל, הוצא להורג באיראן. הוא הודה שנפגש עם שלושה סוכני מוסד שנתנו לו כסף וציוד אלקטרוניקה להפצה באיראן - ונידון למוות. במודיעין האיראני הוסיפו כי נעצרו ארבעה חשודים שחצו את הגבול מעיראק עם כלי נשק "מהמשטר הציוני"

משרד המודיעין האיראני הודיע כי עלי אשתרי, איראני שהורשע בריגול למען ישראל, הוצא להורג. כך דיווחה הבוקר (שבת) סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א. לא נמסרו פרטים היכן הוא הוצא להורג.

 

אשתרי, בן 43, מטהרן, הורשע בחודש יוני בריגול למען ישראל בתמורה לכסף ונידון למוות. לפי הדיווח, הוא הודה שנפגש בחו"ל עם שלושה סוכני מוסד שנתנו לו כסף וציוד אלקטרוניקה להפצה באיראן.

 מנכ"ל המחלקה לריגול נגדי במשרד המודיעין האיראני אמר במסיבת עיתונאים כי אשתרי הוצא להורג השבוע וגופתו הועברה למשפחתו.

 

עוד נמסר ממשרד המודיעין האיראני כי "אשמתו בריגול הוכחה, עד כי בשום שלב של המשפט אף ערכאה לא הצליחה להקל לגביו". הוא הוסיף כי אשתרי "ריגל במשך 3 שנים למען המוסד".

 

בנוסף אמר איש המודיעין כי אנשיו "עצרו בגבול עם כורדיסטן העיראקית ארבעה טרוריסטים שהחזיקו ברשותם כלי נשק מתוצרת המשטר הציוני". לדבריו, "הם התכוונו להתנקש בכמה אנשים בתוך איראן".

 

אשתרי עצמו הודה בעבר כי ריגל למען ישראל, והסביר: "משום שחוץ מייבוא עסקתי גם בתכנון וייעוץ, ישראל שאלו אותי על תקנות התקשורת באיראן". לדבריו, "המטרה של אנשי המוסד היתה למכור באמצעותי את הסחורה המסומנת לארגוני המודיעין האיראניים". בנוסף, הוא סיפר כי אנשי המוסד הלוו לו עשרות אלפי דולרים לעסקיו ואף חשב תחילה כי ימנו לו טיפול רפואי בשווייץ. הוא הביע חרטה על מעשיו.

 

בראיון לטלוויזיה האיראנית, שהעניק לפני כמה חודשים, הוא פירט את דרישותיו של מפעילו מהמוסד, שלדבריו ניצל את היותו סוחר מחשבים שעם לקוחותיו נמנים בכירים בצבא האיראני.

 לדבריו, "קיבלתי מחשב נייד כדי שאוכל לתקשר איתו ולהתכתב איתו בדואר אלקטרוני בצורה מקודדת ומוצפנת הוא נתן לי שני מכשירי קשר מוצפנים מסוג תוראיה כדי שאתן אותם ללקוחות לבדיקה". אשתרי סיפר כי הוא נתבקש על ידי מפעיליו להשתיל ציוד האזנה בתוך מכשור התקשורת שסיפק ללקוחותיו.

 

אשתרי טען כי עם לקוחותיו נמנו בין היתר גם אנשי רכש צבאי של משרד ההגנה האיראני, וכפי הנראה, מפעיליו ציפו שישיג מהם מידע על תוכנית הטילים של איראן.

 לדבריו, "בנוגע לשלושה מומחי רכש צבאי שהיו לקוחות שלי והיו בקשר איתי, הם ביקשו ממני להביא אותם לחו"ל בכל נימוק אפשרי: תיירות, סמינר מיוחד או תצוגה כלשהי. הם ביקשו שאני אבצע את העבודה הזאת".

 

איראן מעוניינת להראות כי במלחמת המודיעין הנמשכת כל העת מאחורי הקלעים בינה לבין המערב, ידה על העליונה והיא מצליחה לסכל את ניסיונותיהם של שירותי הביון המערביים לחדור ולהשיג מידע איכותי אודות תוכנית הטילים ותוכנית הגרעין שלה.

 

כמו כן, על פי דיווחים לא רשמיים בשבוע שעבר נעצר בלוגר איראני מפורסם, חסין דרחש'אן, שהודה, לטענת האיראנים, בריגול למען ישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשתרי. הוצא להורג
צילום: רויטרס
הציוד שנמצא, לטענת האיראנים, אצל אשתרי
צילום: AP
מומלצים