שתף קטע נבחר

אכן, חמורים

ש"ס לוטשת עיניים אל משרד החינוך, אך מה יש לה להציע בענייני השכלה? אסף וול מברר את העניין לעומק וסבור כי מי שצריך להתנצל בפני ציבור המורים היא דווקא השרה תמיר

הרב עובדיה יוסף כינה במוצ"ש שוב את ציבור המורים בתואר "חמורים". לצערי אני נאלץ להסכים עימו. אין תואר הולם יותר למי שמוכן לעסוק במקצוע כפוי הטובה, התובעני והטובעני הזה עבור תמורה נמוכה כל כך. השכר הזעום, העמידה מול תלמידים מחוצפים וגרוע מכך מול הוריהם, חוסר הגיבוי של המערכת – כל אלה כבר נטחנו עד דק בעבר. אלא שעולה בי חשד שלא לכך התכוון מרן.

 

פרט אחר מדאיג אותי בעניין זה. המטרה החדשה שהציבה לעצמה ש"ס בדמות משרד החינוך. לאור הצלחת החינוך החרדי, כך הם טוענים, יש להנחיל את האור הגדול גם ליתר העם היושב בציון. אין לי מושג על איזו הצלחה מדברים אלי ישי וחבריו. נדמה לי כי גאוותם נסמכת בעיקר על חינוך שלטענתם אין בו דקירות וסמים. אגב, התקשורת מוכיחה מדי יום את ההפך. ניחא. אך מה לגבי השכלה?

 

"השכלה". מדובר במילה טעונה מאוד עבור הציבור החרדי. למעט "חזיר" אין מילה גסה יותר עבור הש"סניקים וחבריהם לדרך, והם יודעים היטב מדוע. ההשכלה מהווה איום מוחשי ביותר על מאגר המצביעים הפוטנציאלי שלהם. הרי טרם חזיתי בהמוני הפרופסורים הנדחקים לעמדת ההתפקדות לתנועת ש"ס. בכלל, איזה אינטרס יש לתנועה זו לקדם את ההשכלה בישראל? מבחינתם מדובר בירייה ברגל.

 

לכן, קודם יש לבדוק במה בדיוק יכולים עסקני ש"ס לתרום להשכלה אפילו אם ירצו בכך. האם בפרסום מאמרים בסגנון "ההומוסקסואליות והשפעתה על תנודות בסולם ריכטר", שייצגו את ישראל בכתבי עת לגיאולוגיה? ומה בתחום החינוך? האם המפלגה שפקדה את המספר הרב ביותר של נבחריה לרשימת שירות בתי הסוהר, הזו תרביץ תורה בילדינו?

 

ללא שמץ של ציניות, אודה כי אני חש הערכה רבה, ואף למעלה מכך, לרב עובדיה יוסף חריף השכל. לצערי, אין אני יכול לומר את אותו הדבר על עסקניו, שחלקם עמי ארצות גמורים לתפארת החינוך החרדי. אחד מהם, רק היום, קשר בין עיתוני אירופה של שנות ה-30 לבין יועצי התקשורת של תנועת קדימה. ייתכן שאם היה לומד היסטוריה מאיזה "חמור", היה מבין את חומרת דבריו.

 

עם כל זאת, חשוב לזכור כי מצב החינוך הרעוע במדינתנו כלל אינו אשמת ש"ס. רבים אמנם קפצו על דברי הרב כמוצאי שלל רב, אך רק כדי להרחיק את האחריות מעליהם. ציפי לבני למשל, הכריזה, מן הסתם בעצת אחשדרפניה, כי "מי שרוצה שהחינוך יהיה בידיים של ש"ס, שלא יבחר בי". לשרת החינוך תמיר, זו שהאמירה החינוכית "חתיכת חרא" יוחסה לה על ידי מנ"כלית משרדה לשעבר, גם לה יש מה לומר. המסכנה נעלבה מאוד בשם המורים ומיד דרשה התנצלות בשמם מהרב יוסף.

 

אלא שההתנצלות, פרופ' תמיר, צריכה להגיע דווקא ממך. אני אפילו בטוח שזה יבוא לך באופן טבעי אחרי שתציצי ל"חמורים" הכפופים לך בתלוש השכר. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. מה עם העסקנים?
צילום: גיל יוחנן
תמיר. נא להציץ בתלוש
צילום: ירון ברנר
מומלצים