שתף קטע נבחר

דיון במשרד החינוך: מה לעשות מול בובליל?

מנהלת השירות הפסיכולוגי יזמה דיון מיוחד בשל השלכות תוכניות ריאליטי על ילדים ונוער. בפעם הקודמת, שידור "המורדים" הוביל לפיתוח תוכנית העשרה מיוחדת

הילדים שלכם צופים בריאליטי? במשרד החינוך מתגייסים לטפל בתופעה. מנהלת השירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך, חנה שדמי, אמרה אמש (יום ג') ל-ynet כי המשרד מתכוון לבחון בדיון מיוחד את ההשפעות שיש לתוכניות ריאליטי על ילדים ובני נוער, ולגבש החלטות בנושא.

 

הדיון המיוחד, שיתקיים עוד השבוע, יהיה הפעם הראשונה שמשרד החינוך לוקח אחריות להשפעות תוכניות "מציאות", כגון האח הגדול והישרדות, על התלמידים. לאחרונה התעורר דיון סוער סביב התבטאותו של אחד המשתתפים באח הגדול, יוסי בובליל, שאסיפר בגאווה על כך שהתערב עם חבריו וניסה לכפות על צעירה לקיים יחסי מין למרות סירובה.

 

בין ההחלטות שעשויות להתקבל בדיון שיזמה מנהלת השירות הפסיכולוגי-ייעוצי, אפשר למנות שיחות בכיתות, צפייה מודרכת ואף תוכניות לימוד מפורטות.

 זאת, בשל החשש להשפעות שליליות של סדרות הריאליטי, בהן במקרים רבים דווקא ה"תחמן" או "האיש הרע" מנצח.

 

לפני מספר שנים, בתקופת שרת החינוך לימור לבנת והמנכ"לית רונית תירוש, דן המשרד בהשפעות "טלנובלות הנוער" בסגנון הסדרה "המורדים". אז הוחלט לפעול למען שותפות בפיקוח על התכנים, ואף הופצה תוכנית העשרה שנקראה "הבחנה בין מציאות ודמיון" - בעיקר בבתי הספר היסודיים - שפועלת עד היום. כעת, מבקשים למעשה במשרד החינוך להדגיש שגם ב"מציאות" שבטלוויזיה יש מרכיב מסוכן.

 

"אני לא נותנת לבן שלי לראות את זה לבד"

"אני רואה את האח הגדול וראיתי את הישרדות כי זה מקובל, כולם רואים את זה ואחר כך מדברים על זה בכיתה", אמר ל-ynet דניאל מרמת גן. "אני רואה את זה כי זה מעניין, תוכנית ריאליטי זה אמיתי ויותר יפה ממשהו שמציגים אותו".

 

דניאל לא מתרגש מטיפוסי ה"ילד הרע" שעלולים להשפיע על ילדים. לדבריו, "מי שמשקר ומרמה בריאליטי נחשב מ'הרעים' ולא מודל לדוגמא. אני לא אשקר כי אתה מי שאתה, אתה אמיתי".

 

ומה אומרת אמו של דניאל? לדבריה, "הוא רואה את הדברים מנקודת מבט של ילד ולכן לא מבין איזה השפעות שליליות יכולות להיות לזה. חשוב לי לראות איתו את התוכניות האלה כדי להסביר לו שכשאנשים מתנהגים שם לא יפה אז לא בסדר.

 

"לדעתי משרד החינוך צריך להראות את התוכניות האלה כהפוך על הפוך, כלומר כשמתנהגים לא יפה על המסך - להפוך את זה לדוגמא עבור הילדים של איך לא מתנהגים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בובליל עורר סערה
צילום: גולי כהן
גמר "הישרדות". הכל מציאותי?
צילום: דנה קופל
שרת החינוך, יולי תמיר. דיון מיוחד
צילום: ירון ברנר
מומלצים