שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מרביץ תורה

  מאוד לא קל להיות ספורטאי מקצועי בעל שם עולמי. אבל יותר מכך, לא קל להיות ספורטאי מקצועי שומר מצוות. כנגד כל הסיכויים, דימיטרי "מגן דוד" שליטא עשה את זה, ובגדול. סיפורו האישי המרתק תועד במשך ארבע שנים בסרט "אגרוף של דוס"

  לא מעט סרטים נעשו בשנים האחרונות אודות ספורטאים ואודות שגרת חיים ספורטיבית. בדרך כלל מדובר בשם נרדף למשמעת עצמית וכושר שיא ויחד עם זאת רגעי שבירה ולא מעט משברים. הכל כנראה נכון. ספורט מקצועי הוא בראש ובראשונה עבודה לכל דבר והוא מסוג המקצועות שדורשים השקעה עצומה והתמודדות אינסופית עם לחצים אדירים, לעתים אפילו על סף הטירוף.


  שליטא (משמאל) בקרב. מכבש לחצים רב-כיווני

   

  ואם לא די בכך, רק נסו לשער בדמיונכם כיצד, בתוך מכבש הלחצים המקצועי, אמור לנהוג צעיר יהודי, שומר מצוות, שמצד אחת ניצבת מולו סוללת המאמנים המקצועיים והמשקיעים העסקיים רבי הניסיון ומצד שני נוספים בחייו גם בני משפחתו הדתיים, "המאמן הנפשי" - ישראל, החבר הקרוב מחב"ד ומעל כולם, הרב הפרטי שלו - הרב הרליג מתנועת חב"ד בברוקלין.

   

  במשך מעט יותר משעה, מוסבר ב"אגרוף של דוס" (yes דוקו, חמישי ב-22:00) באופן רגיש ומעניין, הקונפליקט המטורף בין הצרכים והאילוצים המקצועיים בחייו של מתאגרף צעיר ומבטיח בתחילת דרכו, לבין הדת, שכמובן לא תמיד עולה בקנה אחד עם שגרת האימונים והקרבות.

   

  מאמין בהצלחה

  דימיטרי (דוד) שליטא, הזוכה בחייו המקצועיים לכינוי האייקוני "מגן דוד", נכנס לעולם האיגרוף כשהיה רק בן 13. לצד מאמן קשיש ומשפחה אוקראינית קשת יום, הוא התבגר אל תוך ענף הספורט התובעני ואל תוך החיים כשומר מצוות. באופן עקבי ומרגש, כבר מתחילת דרכו המקצועית מראה שליטא איך לא ויתר על אמונתו והצליח "לכופף" את חוקי הענף הנוקשים, כך שהוא לא יתאמן ולא ייקח חלק בקרבות המתרחשים בשבת, כשכל הסובבים אותו - כולל יריביו לזירה ומאמניו הנוצרים - תומכים בדרכו ומבלי שהעניין יזיק לקריירה שלו.


  שליטא (מימין) וחברו הקרוב ישראל. כוחות על פיזיים ונפשיים

   

  יסלחו לי חובבי הספורט באשר הם, אך דווקא משמח לראות שברוב הסרט בחר הבמאי ג'ייסון האט שלא להתמקד בקרבות המקצועיים, אלא לתת טעימות קטנות מהן, כאשר רובן מתובלות היטב בצילומים של מעריציו של דימיטרי בקהל, האוחזים בשלטים שעליהם מתנוסס כינויו המקצועי או סיסמאות המשוות אותו לשמשון הגיבור. אחד המעריצים ה"שרופים" של שליטא הוא, אגב, הראפר החסידי מתיסיהו, שבעצמו עבר תהליכים דומים ומתמודד עם קונפליקטים משמעותיים, שמאוד מזכירים את אלה של המתאגרף הצעיר.

   

  הסרט, שהפקתו הושלמה בארצות הברית בשנה שעברה, מתמקד בדרכו של דימיטרי בדרך לתואר "אלוף אמריקה באיגרוף", הנחשב לשלב הכרחי בדרך לאליפות העולם. מבלי לחשוף יותר מדי מההתפתחויות המקצועיות והאישיות שלו, נאמר רק שהוא בנוי היטב ואפילו יוצר מתח בדרך לשיא בקריירה, שבאופן כמעט לא הגיוני מהווה גם שיא בהתחזקותו הדתית של דימיטרי.

   

  לא כולם מבינים

  קצת מצער, אך עם זאת טבעי ומעניין הוא לצפות בהרצאה ששליטא מעניק לקהל יהודי גאורגיה בניו-יורק,

  שלפרקים תקפו אותו על הבחירות שעשה בחייו. דימיטרי הצעיר, באופיו השליו והמקצועי, משיב לכל השאלות ואפילו מסביר שהוא לא מחפש אישה מתאגרפת ולא, הוא כנראה לעולם לא יתאגרף עם זקן עבות. זה לא נוח.

   

  "אגרוף של דוס" מספק יותר מהצצה אל עולמו של דימיטרי. זהו מבט מעמיק אל עולם של לבטים, התמודדויות ופשרות, שלא בטוח עד כמה רבים מאיתנו היו יכולים לעמוד בו.

   

  "אגרוף של דוס", yes דוקו, חמישי ב-22:00, ושישי ב-11:08

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים