שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בדרך לחאג' במכה: מכות במחסומי חמאס
  המחלוקת בין חמאס לפתח סביב שאלת השליטה ברצועת עזה נמשכת. שוטרים מחמאס מנעו מעבר של עולי רגל בדרכם למכה - משום שתיאמו את יציאתם עם הפתח ולא עם חמאס

  משטרת חמאס הציבה הלילה (יום א') מחסומים בדרך למעבר הגבול ברפיח כדי למנוע מעבר של מתפללים פלסטינים, העושים את דרכם למכה שבסעודיה לרגל מצוות החאג' -  מאחר שתיאמו את יציאתם למצרים עם גורמים בתנועת פתח.

   

  עדי ראייה דיווחו כי השוטרים אף היכו את מי שניסה לעקוף את המחסום. החמושים מחמאס זועמים על כך שעולי הרגל תיאמו את ביקורם עם הרשות הפלסטינית ותנועת חמאס. מצרים מתחה ביקורת על התנהלות חמאס וטענה כי מדובר בהתנהגות שאינה הולמת תנועה מוסלמית.

   

  הרשות הפלסטינית וחמאס הכינו בימים האחרונים רשימות נפרדות של עולי רגל המעוניינים להגיע לסעודיה לצורך הנפקת אשרות הכניסה בשבועות שלפני החאג' בדצמבר. ממשלת חמאס וממשלת הפתח מצויות במחלוקת סביב השאלה למי הסמכות לאשר את יציאה המתפללים למכה. אולם לפי שעה, דחתה סעודיה את הרשימה שהציג החמאס.

   

  לכל אזור ברשות הפלסטינית יש מכסה שונה של מתפללים שמורשים לצאת למכה. מכסת המתפללים שמורשים לצאת מרצועת עזה עומדת על כ-3,000 בני אדם.

   

  בסוף השבוע הודיעה הרשות הפלסטינית כי המתפללים נדרשים לדווח למעבר הגבול ברפיח אם הם מעוניינים לצאת למצרים. בעקבות ההודעה הציבה משטרת החמאס 16 מחסומים בכבישים המובילים למעבר הגבול. עדי ראייה אמרו כי המשטרה שלחה חזרה מכוניות שנראה כי הובילו מתפללים.

   

  "הם אמרו שאנחנו עולי רגל בוגדים", אמר אחד התושבים לרשת הטלוויזיה בעזה. חלק מעולי הרגל הצליחו לעקוף את המחסומים, אולם אז המתינו להם השוטרים שהיכו את מי שסרב לעזוב. "הם היכו אותנו עם אלות ועם קת הרובה. היה להם גז מדמיע, זה נראה כמו סרט פעולה".

   

  משטרת חמאס בעזה סירבה לאפשר לעיתונאים להגיע לאזור הסמוך למעבר הגבול. דובר חמאס, טאהר נונו אמר כי איש לא הוכה וכי הכתבים הורשו להגיע לאזור, אולם גורם אחר אמר כי רק מי שתיאם את צעדיו עם חמאס מורשה לעזוב את הרצועה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עימותים בעזה (ארכיון)
  צילום: AFP
  מחלוקת (ארכיון)
  צילום: רויטרס
  מומלצים