שתף קטע נבחר

הרוצח אברושמי: אם קונטאר שוחרר, מה איתי?

רוצח אמיל גרינצווייג הגיש בקשה נוספת לוועדת השחרורים, ועורך דינו הסביר ש"האדמה לא פצתה פיה" כשאחרים שוחררו

רוצחו של אמיל גרינצוויג שוב דורש לצאת מהכלא. יונה אברושמי, שרצח את פעיל "שלום עכשיו" במהלך הפגנה בפברואר 1983, ונשפט למאסר עולם, הגיש היום (א') בקשה נוספת לשחרור מוקדם, לוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר. בין היתר טען כי אם סמיר קונטאר שוחרר, אפשר לשחרר גם אותו.

 

אברושמי כלוא מגיל 27, ועבר כבר 25 שנים מאחורי סורג ובריח. במהלך מאסרו, נקצב העונש ל-27 שנים וחצי של מאסר, שאמורות להיגמר במארס 2011. בדיון בבקשה קודמת שהגיש, דיבר בפני הוועדה - שקבעה כי דעותיו לא התמתנו, ובקשתו נדחתה.

 בעבר כבר התקבלו שתיים מבקשות השחרור של אברושמי - אולם נדחו לאחר ערעור המדינה. גם בני משפחתו של גרינצוויג הביעו בכל פעם התנגדות נחרצת לשחרור.

 

כעת, טוען אברושמי באמצעות עורך דינו אבי עמירם, כי נסיבות חדשות מצדיקות שחרור מוקדם. אלו כוללות בין היתר את העברתו של אברושמי מכלא חרמון לכלא מעשיהו, שם שובץ לפרויקט שיקום קבוצתי והוגדר כ"אסיר למופת" על-ידי שב"ס. עוד נטען כי לחובתו של אברושמי לא נרשמה ולו הפרת משמעת אחת בכל שנותיו בכלא. 

 

עורך הדין מותח ביקורת על דחיית הבקשה הקודמת, שהסתמכה לדבריו "על מונולוג בן חמש דקות, ממנו הוסקו מסקנות מרחיקות לכת. הוועדה התייחסה למונולוג הקצר כאל כלי לחיזוי מסוכנות מרשי,

 זאת בהתעלם מזכותו להביע את דעתו, זכות יסוד במשטר דמוקרטי". עוד טוען עו"ד עמירם, כי הפרקליטות חרתה על דגלה ניהול קרב מאסף נגד אברושמי, וכי ומניעיו של היועץ המשפטי לממשלה בהתנגדות לשחרור, זרים לחלוטין.

 

הוא מביא לדוגמה מקרים נוספים שהסתיימו בשחרור מוקדם "למרות תחזיות קשות" - המרגל מרקוס קלינגברג, דניאל מורלי שרצח נהג משאית פלסטיני, ואף מזכיר את שחרורו של הרוצח סמיר קונטאר במסגרת עסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה. "האדמה לא פצתה פיה ושערה משערות ראשו של הציבור לא נפלה ארצה. כך גם יקרה עם שחרורו של יונה אברושמי", נטען בבקשה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונה אברושמי. שוב עותר
צילום: ג'רמי פלדמן
עו"ד עמירם
צילום: ירון ברנר
אמיל גרינצוויג ז"ל
מומלצים