שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נשיא פקיסטן: הטרוריסטים יציתו מלחמה אזורית

אסיף עלי זרדרי הגיב להאשמות הודו כי המחבלים שביצעו את הפיגועים במומבאי פעלו בארצו, והזהיר כי פרובוקציות מסוג זה עשויות לגרור את שתי המדינות למלחמה נוספת

נשיא פקיסטן, אסיף עלי זרדרי, קרא להודו לא להעניש את ארצו בשל מתקפת הטרור שארעה בשבוע שעבר בעיר מומבאי, וגבתה את חייהם של כ-200 בני אדם. בראיון שהעניק ומתפרסם היום בעיתון "פיננשל טיימס" (יום ב') הזהיר זרדרי כי לחמושים הפועלים באזור יש את היכולת להצית מלחמה אזורית.

 

מומבאי תחת מתקפה - סיקור נרחב ב-ynet:

 

זרדרי הוא בעלה של ראש ממשלת פקיסטן לשעבר בנזיר בוטו, שנרצחה בעצמה בשנה שעברה על ידי מתנקש קיצוני איסלאמי. לדבריו, פרובוקציות דוגמת שורת הפיגועים שבוצעו בהודו על ידי גורמים שאינם קשורים למדינה מסויימת מעלים את הסיכון למלחמה בין שתי השכנות המחזיקות ביכולת גרעינית.

 

הודו

הפנתה אצבע מאשימה כלפי איסלמבאד, לאחר שהתברר כי המחבלים שביצעו את הפיגועים פעלו ככל הנראה בתחום פקיסטן, מדינה מוסלמית בעלת רוב הינדי שנפרדה מהודו ב-1947. "יש לנו ראיות לכך שהטרוריסטים הגיעו מפקיסטן", אמר המזכיר המיוחד לביטחון פנים של הודו, מ.ל. קומוואט. עם זאת, פקיסטן דחתה את הטענות, ואיימה כי הטענות הללו יסתיימו בעימות בין שתי המדינות.

 

בראיון לעיתון, הציג זרדרי טון מאופק יותר, כשהבהיר כי אין לארצו כל קשר למחבלים. "אפילו אם החמושים קשורים לארגון "לשקר אי-טייבה", במי אתם חושבים שאנחנו נלחמים?", שאל זרדרי. "אנו נמצאים בתקופה מורכבת, שבה חמושים איסלאמים גוררים אותנו למלחמה", הוסיף הנשיא, שהשווה את המצב להשפעת מתקפת ה-11 בספטמבר להחלטת ארצות הברית לצאת למלחמה בעיראק.

 

"אירועים כמו הפיגועים במומבאי מוכיחים לנו כי ישנם מאמצים בלתי נפסקים של חמושים להוציא מתקפות אל הפועל. על כולנו לעמוד יחד ולהילחם בכך", אמר.

 

בתוך כך, ראש ממשלת פקיסטן יוסף רזא גילאני זימן מנהיגים פוליטים מקומיים לפיתוח "מדיניות קונצנזוס לאומית" להתנהלות מול הודו. "ראש הממשלה זימן ועידת ביטחון לאומית שתדון מחר במצב בהקשר היחסים עם הודו", מסר דוברו של ראש הממשלה.

 

הודו ופקיסטן ניהלו

שלוש מלחמות מאז זכו לעצמאותן מבריטניה והיו על סף מלחמה רביעית אחרי הפיגוע שאירע בדצמבר 2001 בפרלמנט ההודי, שגם אז קשרה הודו לפקיסטן. הן החלו בתהליך שלום ב-2004, שמתנהל מאז ועד היום.

 

כעת, לדברי גורם ביטחוני בכיר בפקיסטן, המתיחות מסלימה במהירות: "הם יוכלו לחשוב בבהירות, והמצב יתבהר עבורנו ב-24-48 שעות הבאות".


פורסם לראשונה 01/12/2008 05:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זרדרי. טון מאופק
צילום: AP
צילום: AFP
אחד המחבלים. הגיע מפקיסטן
צילום: AFP
ר"מ פקיסטן. זימן דיון במדיניות כלפי הודו
צילום: AFP
מומלצים