שתף קטע נבחר

אלימות הימין בחברון: "רמז למה שעלול להתרחש"

מאות בני אדם התגודדו באזור בית המריבה בעקבות השמועה על פינוי קרוב של המקום. ביישוב היהודי בחברון מאשימים, כי "כל מה שקורה עכשיו זה תוצאה של התנהגות חסרת צדק ואחריות מצד שר הביטחון". הפרות הסדר זלגו למוקדים שונים בגדה המערבית ו-11 פעילי ימין נעצרו בחשד לתקיפת שוטר

עימותים ומעצרים ברחבי הגדה המערבית. בתוך שעות ספורות התחממה אמש (יום ב') שוב האווירה בחברון, בעקבות השמועות על פינוי קרוב של בית המריבה. דובר היישוב היהודי, נועם ארנון, הפנה בשיחה עם ynet אצבע מאשימה כלפי שר הביטחון, אהוד ברק, שלדבריו ליבה את היצרים. "כל מה שקורה עכשיו זה תוצאה של התנהגות חסרת צדק ואחריות מצד שר הביטחון", אמר ארנון.

 

מאות בני אדם - לטענת המתנחלים כמעט אלף - הגיעו לבית המריבה כדי לנסות ולמנוע את פינוי המבנה מיושביו. עד מהרה התפתחה המחאה לכדי תקריות אלימות והפרות סדר, שכללו ידויי אבנים בין פעילי ימין לפלסטינים במקומות שונים בגדה. תושב קריית-ארבע התלונן במשטרה כי הותקף על-ידי ארבעה פלסטינים ונפצע בפניו. הוא פונה לבית החולים ומשטרת מרחב חברון פתחה בחקירה.

 

ארנון הדגיש את הסכנה הטמונה בפינוי עתידי של בית המריבה, ואמר שהתקריות ליד בית המריבה, "זה רק רמז קל למה שעלול להתרחש. אנחנו מפצירים לא להתפתות ליועצי אחיתופל שמחפשים דם וכותרות. יש פתרון משפטי מוסכם ומוסדר וזה תלוי רק בהחלטתו של שר הביטחון". ארנון התכוון לכך שסוגית הבעלות על בית המריבה נמצאת עדיין בבחינה של בית המשפט.


ההמונים מילאו את אזור בית המריבה (צילום: AFP)

 

פעיל הימין איתמר בן-גביר אמר כי "האחריות על האירועים בחברון ובכל רחבי יהודה ושומרון על כתפי צה"ל והמשטרה. לדבריו, "חוסר הוודאות גורם לכך שהזעם יתפרץ. אם אין כוונה לגרש, עליהם להודיע זאת בפומבי. אם יש כוונה כזו, אז שישאו בתוצאות הגירוש המתוכנן".

 

11 פעילי ימין נעצרו בחשד שתקפו שוטר

העימותים זלגו אתמול אף לאזורים אחרים בגדה המערבית. בשעות הערב עצרה המשטרה 11 מפגינים סמוך למחסום חווארה, שמדרום לשכם בעקבות התנגשות ביניהם לבין כוחות הביטחון, על רקע המתיחות סביב בית המריבה. העצורים, שניים מהם קטינים, חשודים שתקפו שוטר מג"ב והועברו להמשך חקירה במשטרת מרחב שומרון. מקורות פלסטינים דיווחו כי מתנחלים מיצהר תקפו בתי פלסטינים בכפר בורין הסמוך להתנחלות, יידו אבנים לעבר בתי הכפר וגרמו להם נזק.

 

היצרים בחברון התלהטו בעקבות שמועה, לפיה כוחות הביטחון עומדים לפנות בלילה את בית המריבה. משעות אחר הצהריים הפיצו ארגוני הימין בביפרים, ב-SMS ובאמצעות האינטרנט הודעות הקוראות לפעילי הימין לבוא מיד לחברון, כדי להיערך לפינוי אפשרי. מאות נענו לפניה והגיעו לאזור בית המריבה. רבים אחרים נשארו במקום לאחר שהשתתפו בטקס הכנסת ספר תורה לבית.

 

ב-ynet פורסם אמש לראשונה, כי הרב נחמן הולצברג, אביו של גבריאל הולצברג,

שנרצח בבית חב"ד במומבאי, שיגר מכתב לראש הממשלה, אהוד אולמרט, וביקש ממנו להימנע מפינוי בית המריבה בחברון, בימי האבל על נרצחי מתקפת הטרור.  

 

"מאחר שמגיעות ידיעות מכלי התקשורת על אפשרות של פינוי בית השלום בחברון בימים אלו, אנו מבקשים בכל לשון של בקשה לא לבצע כל פעולה שתביא לקיטוב ופירוד בעם, מה שיפגע באבל של כל עם ישראל על האסון הגדול", כתב הולצברג לאולמרט. "אנו מקווים שתתחשבו ברגשות המשפחה והציבור ומודים לכם על המאמצים שנקטה ממשלת ישראל בנוגע לזיהוי ולקבורה", הוסיף הולצברג. במשרד ראש הממשלה אישרו כי קיבלו את המכתב.


פורסם לראשונה 01/12/2008 22:57

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשמעו לקריאה והגיעו לבית המריבה
צילום: AFP
צילום: דלית שחם
נחמן הולצברג
צילום: דלית שחם
מומלצים