שתף קטע נבחר

חשש בעבודה: הבלגן יחזור על עצמו מחר

בכירים במפלגה חוששים כי הבהילות בעריכת הבחירות לאחר תקלת המחשבים - והצבת משקיפים שהם חברי מפלגה - תוביל לפארסה נוספת ושורת ערעורים על התוצאות

מיד אחרי המבוכה הגדולה ודחיית הפריימריז, פיתחו במפלגת העבודה טכנופוביה והבהירו, כי הבחירות החוזרות יתקיימו בפתקים בלבד. למרות זאת, חוששים בכירים במפלגה כי הבלגן, יחזור על עצמו גם מחר (יום ה'). הבכירים תקפו את ההחלטת ועדת הבחירות לאייש את הקלפיות במפקחים שהם פעילי מפלגה.

 

בשל המחסור בתקציבים והזמן הקצר מאוד שנותר להיערכות לפריימריז התברר לוועדת הבחירות של העבודה כי לא ניתן לגייס מפקחים חיצוניים. זאת הסיבה, שהוחלט כי רק מזכיר ועדת הקלפי יהיה נציג של חברה חיצונית, ואילו סגניו יהיו פעילים של המפלגה שאותם ימנו מזכירי הסניפים ברחבי הארץ.

 

ההחלטה הזו מעוררת זעם בקרב חלק מהמתמודדים החוששים מאי סדרים בהליך הבחירות. סגן שר הביטחון, מתן וילנאי התריע כבר אמש מפני חששות לזיופים ואמר כי 48 שעות אינן מספיקות להיערכות נאותה לפריימריז.

 

"יש גבול לזלזול בבוחרים שעדיין נאמנים למפלגת העבודה", אמר וילנאי, "המהלך של קיום פריימריז תוך 48 שעות במתכונת אחרת הוא פוטנציאל לפארסה. למפלגה אין אפשרות להיערך לבחירות הוגנות ודמוקרטיות בזמן קצר כל כך. יש לדחות את הבחירות ולקיים אותם בצורה מסודרת במועד מאוחר יותר".

 

אם יתברר מחר בערב כי העבודה לא הצליחה לקיים בחירות הוגנות וראויות, צפויות שורה ארוכה של עתירות למוסדות המשפטיים של העבודה. המפסידים בבחירות ינסו לערער על התוצאות, תהליך שעשוי לפגוע עוד יותר בתדמיתה של המפלגה.

 

ממפלגת העבודה נמסר כי "ועדת הקלפי תהיה מורכבת - כפי שנעשה תמיד - על-ידי חברי מפלגה. הפיקוח בכל הקלפיות ייעשה על-ידי חברה חיצונית. בכל קלפי ינכחו נציג חיצוני וסדרן, וכל מתמודד רשאי שיהיה לו נציג או משקיף בקלפי. על הפיקוח בלבד מוציאה המפלגה מעל חצי מליון שקל".

 

במהלך הפריימריז של מפלגת העבודה, שהיו אמורים להתבצע בצורה ממוחשבת, קרסה מערכת המחשבים. אחרי שבמפלגה האריכו את יום הבחירות, הגיעו שם למסקנה כי לא ניתן לסיימן.

 

מזכ"ל המפלגה איתן כבל, הסביר את ההחלטה: "יש לקיים בחירות בשיטה ידנית על מנת לסיים את ההליך באופן מהיר, יעיל ואמין". הוא הוסיף, "שנים נאלצנו להתמודד עם אי תקינויות וזיופים. יותר מחודש וחצי בדקנו המערכת. החברה הציגה פיילוטים שהצליחו. אחרי שלוש שעות התברר שהמערכת כשלה". הוא אמר כי עדיף לגדוע הליך פגום מאשר לגרום עוול ופנה לחברי המפלגה: "אני קורא למתפקדים להגיע ביום חמישי ולהצביע באחוזים גבוהים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבלגן שנגמר בפארסה
צילום: עופר עמרם
מסכים לבנים
צילום: עופר עמרם
צילום: אלי אלגרט
וילנאי מזהיר
צילום: אלי אלגרט
מומלצים