שתף קטע נבחר

עתירה: להוריד את שכר הלימוד לרפואה

סטודנטים עתרו לבג"ץ בדרישה להורות למדינה לכבד את הסיכום עמם ולהשוואת את שכר הלימוד של תלמידים מתקדמים לרפואה לזה של תלמידי תואר ראשון. במשרד החינוך לא הגיבו לדברים

מערכת ההשכלה הגבוה בישראל אינה יכולה להתנהל ללא איומים ותביעות. שורה של ארגוני סטודנטים עתרו היום (ד') לבג"ץ נגד המדינה בדרישה להוריד את שכר הלימוד של סטודנטים לרפואה הנמצאים בשנות ההתמחות בבתי החולים. העותרים טוענים, כי המדינה כבר הסכימה באופן רשמי להשוואת את שכר הלימוד לזה של תלמידי התואר הראשון ולהעמידו על 8,500 שקלים לשנה.

 

בתום שביתת הסטודנטים הגדולה לפני כשנה וחצי נחתם הסכם בין הממשלה לשובתים. במסגרת אותו הסכם הוחלט להשוואת את שכר הלימוד האוניברסיטאי של סטודנטים לרפואה בשנות ההתמחות לזה של תלמידים לתואר ראשון. למרות ההתחייבות, התברר כי הממשלה לא מעבירה לאוניברסיטאות את התקציבים הנדרשים כדי להוריד את שכר הלימוד של תלמידי הרפואה מכ-12.5 אלף שקלים לכ-8,500 שקלים.

 

בשנה שעברה נוצרה אותה מחלוקת וגם אז הגישו הסטודנטים עתירה לבג"ץ. השופטים קיבלו את עמדתם ואילצו את המדינה לקיים את ההסכם עליו חתמה. "לא יעלה על הדעת כי ראש ממשלת ישראל ושרת החינוך של ממשלת ישראל וממשלת ישראל יחתמו ברגע אחד על הסכם מחייב כלפי נציגויות הסטודנטים בישראל, וברגע השני, טרם יבשה הדיו מדף ההסכם - יתנערו מהתחייבויתם ויתכחשו לה - הדבר פשוט אינו מתקבל על הדעת", נכתב בעתירה.

 

משך לימודי הרפואה בישראל הוא שש שנים, כאשר החלק האחרון של הלימודים מוקדש ללימוד קליני שנעשה בבתי החולים. בשנים אלו מחוייבים הסטודנטים לרפואה לשהות במחלקות בבתי חולים בהיקף שעות של משרה מלאה, אולם יכולת ההשתכרות שלהם זהה אם לא פחותה מזו של סטודנט בלימודי תואר ראשון.

 

עדי להב, תלמידת שנה חמישית בפקולטה לרפואה: "לימודי רפואה הם מסע מאוד ארוך, שש שנים של בחינות, מטלות ושעות שינון אינסופיות. אני לא מתבכיינת על כך, זו היתה בחירה שלי ללמוד רפואה, אך חייבים להבין שמאז שנת 2000 מתכונת גביית שכר הלימוד מאיתנו היתה מעוותת".

 

להב הוסיפה, "דווקא באותן שנים בהן אנו מחויבים לשהות במחלקות, אך יכולת ההשתכרות שלנו זהה אם לא פחותה מזו של כל סטודנט אחר בלימודי תואר ראשון שיכול גם להבריז, אם ייאלץ, משיעורים פורמליים על מנת שיוכל לעבוד ולממן את המשך לימודיו, דווקא אז אנו נאלצים לשלם סכום הגבוה יותר מבכל תואר אחר בכל תחום שהוא". 

 

ממשרד החינוך ומשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה לטענות הסטודנטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים