שתף קטע נבחר

החלק הנפיץ עוד לפנינו

הפינוי החלק יחסית של בית המריבה התבסס על הטמעת הלקחים ממבצעי הפינוי הקודמים. התסכול של "נערי הגבעות" שפונו יתפזר כעת ברחבי יהודה ושומרון ועלול להביאם להתגנב ליישובים פלסטינים כדי לבצע את זממם

עדיין מוקדם לברך על המוגמר. בית המריבה בחברון אמנם פונה מיושביו אבל המערכה רחוקה מסיום. החלק המסוכן והנפיץ עודו לפנינו. מאות אנשי הפלג הקיצוני שבקרב המתנחלים התפזרו בגבעות יהודה ושומרון ומשם הם מסתננים ליישובי הפלסטינים ולצירי התנועה כדי לגבות מה שהם מכנים בלשון נקיה: "תג מחיר". פרושו של המונח בלשון פחות סטרילית - פרעות בפלסטינים ואולי אף התנכלות לכוחות הביטחון הישראלים, במוקדים רבים ככל האפשר, מתוך כוונה ברורה לגרום להתלקחות רבתי ביהודה ושומרון.

 

פינוי בית המריבה - עדכונים אחרונים:

 

התלקחות זו אמורה לייצר את הטראומה בדעת הקהל הישראלית שתמנע פינויים נוספים בעתיד. על כוחות הביטחון מוטלת בשעות ובימים הקרובים משימה לא פשוטה: לבלום את ה"אינתיפאדה היהודית" באיבה, לפני שהשטח הפלסטתיני יתעורר, לפני שיישפך דם ויהיו הרוגים בשני הצדדים ולפני שישראל תבודד בדעת הקהל העולמית בגלל אוזלת היד שגילתה בטיפול בפורעים. משימה זו הרבה יותר מסובכת מעצם פינוי הבית בחברון.  


יוצרים טראומה. עימותים בין כוחות הביטחון והמתנחלים (צילום: AFP)

 

הפינוי החלק יחסית של הבית עבר כך מפני שבצה"ל ובמשטרה למדו היטב, והטמיעו, את לקחי מבצעי הפינוי הקודמים. לכן הקצו כמות עצומה של כוחות למבצע, מה שיצר מראש מצב שבו פורעי החוק נמצאו בנחיתות. כמות הכוחות גם מנעה משוטרים וחיילים מלהיקלע למצבי מצוקה שבהם היו עלולים להשתמש באלימות לא סבירה; השימוש ביס"מ המשטרתי ובאנשי משמר הגבול לטיפול במתבצרים והרחקת צה"ל מהעימות הפיזי עימם - גם היא היתה מהלך נבון. היא מנעה מצבים מביכים מבחינה פוליטית ואנושית; והעיקר – ההפתעה;

 

הנהגת יש"ע וכמה פוליטיקאים מאשימים אמנם את שר הביטחון בתרמית שאיפשרה לו לתקוף בהפתעה. לטענתם, ההידברות שניהל עימם ברק בבוקר נועדה רק כדי להרדים את ערנותם ואת ערנות המתבצרים ב'בית החום'. המתנחלים טוענים כי ברק, שנראה כאילו מנסה למשוך עוד זמן - קבע כבר למעשה את תחילת מבצע הפינוי לשעות הצהריים.

 

הצעירים המאיסו עצמם על הנהגת המתנחלים

טענה זו אין לה על מה להסתמך, משום שברק אמר מראש כי הצעות ראשי המתנחלים שהיו ידועות לו - אינן מקובלות עליו. אבל אפילו מי שזועקים 'תרמית' יאלצו להודות כי המידור הקפדני וגורם ההפתעה הביאו לכך שהעימותים בין המתבצרים לבין כוחות הביטחון היו פחות אלימים ופחות מדממים מכפי שהיה צפוי. צריך גם לציין כי אחת הסיבות למספר המועט יחסית של מתבצרים בבית הייתה העובדה שהצעירים שהגיעו למקום לאחרונה, וביצעו "מיני-פוגרמים" בפלסטינים בימים שקדמו לפינוי, המאיסו את עצמם גם על הנהגת יש"ע וגם על הרוב הדומם בקרב המתנחלים - ואפילו על הפוליטיקאים מהימין. הם בודדו עצמם ואפילו תומכיהם התרחקו מהם. 


שורפים עץ, מחבלים בבית. מתנחלים תוקפים בית פלסטיני (צילום: AFP)

 

אבל כל אלה אינם מבטיחים הצלחה לכוחות הביטחון גם בהמשך. צריך להניח שהזעם והתסכול שחולל הפינוי בקרב המתנחלים, בקרב פעילי ימין קיצוני ובקרב "נערי הגבעות" יוציא מאות מהם לשטח. חלקם כבר הבטיחו לנסות לשוב לבניין שעמד במוקד ההתנגשות. צה"ל והמשטרה אמנם תגברו את הכוחות בכל רחבי יהודה ושומרון.

הם גם מקיימים מעקב מודיעיני צמוד על הנעשה באזור והכינו יחידות עתודה ואפילו מסוקים שיובילו אותם במהירות לנקודות חיכוך. אבל השטח הסבוך וההררי, הוואדיות והמטעים מאפשרים לקבוצות קטנות של פורעים להסתנן בהסתר ליישובי הפלסטינים ולקרבת צירי התנועה כדי לבצע את זממם. המרדפים אחריהם יהיו קשים ומסובכים ועלולים להביא להתנגשויות לא מתוכננות גם עם חמושים פלסטינים שעלולים לנסות לנצל את ההזדמנות. בנוסף יש לזכור כי הכוחות שירותקו לבלימת המתפרעים היהודים לא יהיו פנויים לביצוע פעולות סיכול נגד פיגועים שמתכננים גורמי הטרור הפלסטינים.

  

אלה ימים לא פשוטים של מבחן לממשלת ישראל, לכוחות הביטחון, וגם להנהגות הממוסדות של המתיישבים ביהודה ושומרון. אם לא יצליחו, תוך שיתוף פעולה ביניהם, להכיל את ההתפרעויות ולבלום אותן - לא רק הדמוקרטיה הישראלית תינזק; מדינת ישראל כולה עלולה להיקלע לתוהו ובוהו ואולי אף, חלילה, למלחמת אחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבחן לממשלה. לבני וברק
צילום: AP
למדו את הלקח. חיילים בחברון
צילום: דודי ועקנין
חסימות בכביש 1
צילום: גיל יוחנן
מומלצים