שתף קטע נבחר

הפריימריז בעבודה: הרצוג ניצח, בן-סימון הפתיע

"הנבחרת הטובה ביותר", חגג ברק - אבל כמה מבכירי העבודה לא באו לגני התערוכה. פינס דורג שני, ברוורמן שלישי, יחימוביץ' רביעית. גם וילנאי, בן-אליעזר, פרץ ותמיר במקומות ריאליים. כולם רוצים לנצח, ומוכנים לאופוזיציה

במפלגת העבודה מרוצים: הרכבנו רשימה מוצלחת. ספירת הקולות הידנית בפריימריז של מפלגת העבודה הסתיימה הבוקר (יום ו'), ורוב בכירי המפלגה הצליחו לשמור על מקומם בצמרת. השר יצחק (בוז'י) הרצוג דורג ראשון, כשמעט אחריו ח"כ אופיר פינס. ח"כ אבישי ברוורמן דורג שלישי.

 

"נוכיח לציבור כי הרשימה הזו היא הטובה ביותר מכל הרשימות האחרות", אמר הבוקר יו"ר המפלגה, שר הביטחון אהוד ברק, שבא לכינוס בגני התערוכה בתל-אביב. "החבורה מצויינת. זו הרשימה הטובה ביותר לסגירת פערים בחברה".

 

התוצאות הסופיות ברשימה הארצית:

השר יצחק הרצוג - 24,788 קולות (מקום 2 ברשימה)

ח"כ אופיר פינס 24,336

ח"כ אבישי ברוורמן 22,801

ח"כ שלי יחימוביץ' 19,650

ח"כ מתן וילנאי 18,494

השר בנימין בן-אליעזר 17,912 (מקום 8)

ח"כ עמיר פרץ 16,881

השרה יולי תמיר 15,869

דניאל בן-סימון 15,338

עינת וילף 10,425 (מקום 14)


 

מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, המשוריין במקום השביעי, קרא את התוצאות מעל הבמה בחגיגיות - אך האווירה בגני התערוכה הייתה חיוורת, לאור העובדה שכמה מראשי המפלגה, בהם פרץ ובן-אליעזר, כלל לא באו.

 

 

בנאום שנשא, אמר ברק: "יש לנו נבחרת מנצחת. תסתכלו ימינה ושמאלה, למי שיש סבלנות, יחכה עוד שבוע עוד שבועיים ונראה את הנבחרות האחרות. אני אומר לכם - עם כל הטרמפיסטים שתראו בקדימה ובליכוד,

 למפלגת העבודה יש את הנבחרת הטובה ביותר.

 

"אנחנו מפלגה שממשיכה את דרכם של בן גוריון, אשכול, רבין, ואנחנו יודעים שהדבר הזה הוא מחייב", הוסיף ברק. "שואלים אותי, האם תסכימו להיות באופוזיציה. בוודאי שנסכים. אם זה מה שהבוחר רוצה - נסכים. נוביל האופוזיציה בהחלטיות ובנחישות".

 

הוא גם הדגיש את הקמפיין החדש של העבודה בראשותו: "סיפרו לי שלפי השלטים, אני לא סימפטי, ויכול להיות שגם העבודה לא נחמדה בעיני הציבור. בואו נחזור אל הטרנד, נשלב ידיים ונשכנע את הציבור שיש על מי לסמוך, שכשהעבודה בשלטון - יש על מי לסמוך. ביחד נעבוד וביחד ננצח".

 

הרצוג: לא ניתן למחוק אותנו

פינס ניגש לברך את הרצוג, והשניים התחבקו. "זה חברי ושותפי", אמר הזוכה במקום הראשון. "זו מפלגה עם סדר יום, עם עתיד, עם נבחרת מצטיינת, עם מנהיג רציני ביותר".

 

כשנשאל האם הניצחון מקנה לו עמדת זינוק לראשות מפלגת העבודה, השיב הרצוג: "אני לא אוהב את השאלה הזו, כי היא מסיטה את תשומת הלב. אנחנו מתמודדים לקראת ה-10 בפברואר, ואנחנו עוד נפתיע. יש ניסיון רציני למחוק את מפלגת העבודה מהתודעה הלאומית, ולא ניתן לזה לקרות".


וילף ופינס. "מפרגן לבוז'י" (צילום: ירון ברנר)

 

פינס אמר הבוקר: "ההבדל ביני ובין בוז'י מצומצם מאוד. אני מעריך את העובדה שהוא ניצח. אני מפרגן לו". הוא התייחס לפינוי בית המריבה בחברון ואמר: "ברק הוכיח אתמול מנהיגות. במבחן המנהיגות, לציפי לבני ולביבי יש עוד מה ללמוד, ומי שרצה תזכורת, קיבל אותה אתמול".  

 

המנצחים במחוזות השונים:

מושבים: השר שלום שמחון (מקום 12)

קיבוצים: ח"כ אורית נוקד (מקום 13)

ערבים: השר ראלב מג'אדלה (מקום 15)

דרוזים: ח"כ שכיב שנאן (מקום 16)

שכונות: ח"כ יורם מרציאנו (מקום 17)

עולים: ליאון ליטינצקי (מקום 18)

שרון שומרון: משה סמיה (מקום 19)

נגב-דרום: יוסי סולימאני (מקום 20)

תל אביב: אבי חזקיה (מקום 21)

 

לפי הסקרים האחרונים נראה כי המקומות הריאליים ברשימה הם מתוך העשיריייה הראשונה בלבד. מהתוצאות עולה, כי שלי יחימוביץ' נותרה מחוץ לשלישיה הראשונה, למרות התחזיות שניבאו לה מקום בצמרת הגבוהה. אפקט המשבר הכלכלי הוא שסייע כנראה לאבישי ברוורמן להתברג במקום השלישי. גם מתן וילנאי דורג במקום גבוה.

 

יחימוביץ': תקומה - רק מהאופוזיציה

"רציתי להיות ראשונה, כל מתמודד רוצה", אמרה יחימוביץ' ל-ynet. "התוצאה הזו היתה גם ההערכה שלי. לזה התכוונתי. הצלחנו להרכיב רשימה טובה ומאוזנת. כעת יש להתכונן נפשית לשבת באופוזיציה, ולא להכנע לאינסטינקט הידוע של העבודה לשבת בקואליציה יהיה אשר יהיה. רק כך תהיה תקומה לעבודה, ורק כך נוכל לשוב להיות מפלגת שלטון".


ברק מברך את בן-סימון. "עשיתי את זה לבד" (צילום: ירון ברנר)

 

בן-אליעזר, אחרי מרוץ הבזק שלו, זכה מן ההפקר, ויהיה כנראה בכנסת הבאה. הפתעת היום היא העיתונאי לשעבר בן-סימון, שנכנס לעשירייה הראשונה (מקום 11 ברשימה הסופית). "אני מרגיש ש-15 אלף קולות בפעם הראשונה זה בסדר" אמר. "עשיתי זאת לבד, הלכתי לבד, והופעתי במקומות נידחים, מבלי שהיה לי מנגנון".

 

אצל הנשים, תמיר התברגה למקום התשיעי המשוריין, ואילו עינת וילף במקום ה-14. קולט אביטל ונדיה חילו הידרדרו למקומות שאינם ריאליים.

 

בסך הכל, הצביעו 31,789 מתוך 59,039 בעלי זכות בחירה, שהם 53.81 אחוזים מהמתפקדים. זאת למרות הפארסה ביום שלישי - אז קרסה המערכת הממוחשבת והבחירות נדחו.

 מג'אדלה הודיע כי אחוז ההצבעה במגזר הערבי עמד על 78 אחוזים. גם תושבי המושבים הגיעו בהמוניהם, ואחוזי ההצבעה עמדו על 70.

 

כבל אמר הבוקר: "אין דבר העומד בפני הרצון. ב-24 שעות עשינו דבר מדהים, בניגוד לכל התחזיות. 54 אחוזי הצבעה, אפס תקלות. זו תעודת בגרות יוצאת דופן למפלגת העבודה. בחרנו רשימה מצויינת. מבחינתי זו התחלה חדשה, שאני מאמין שתכה את כל הסקרים. נגיע לעשרה בפברואר בכוחות מאוחדים וניתן תוצאה ענקית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק בכינוס בגני התערוכה
צילום: ירון ברנר
כבל. "נכה את הסקרים"
צילום: ירון ברנר
ברוורמן (מימין). האפקט הכלכלי
צילום: ירון ברנר
יחימוביץ' וברק. "לשבת באופוזיציה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים