שתף קטע נבחר

ברית הבריונים ניצחה

הכישלון תמיד יתום, אך להצלחה אבות רבים. רבים הם האחראים להצלחה הכבירה בפינוי הבית בחברון ויש לשבח את כולם. הרב חיים נבון סבור שברית הבריונים של קנאי הימין וקנאי השמאל ניצחה שוב

כל הכבוד לאהוד ברק. זה היה תרגיל הטעיה מבריק. ישר מהסיירת. בבוקר ניהלת משא ומתן עם מועצת יש"ע, העמדת פנים כאילו בכוונתך למצוא פתרון בדרכי שלום, ובצהריים כבר פינית באלימות את שוכני הבית. התרגיל עבד. רק שבפעם הבאה, כששר הביטחון ירצה לנהל משא ומתן עם המתיישבים, אף אחד כבר לא יסכים לדבר אתו. אבל מה אכפת לך? אתה תשב אז לבטח בכיסאך החדש, כממלא מקום יו"ר ועדת התיירות של הכנסת, ותהיה רחוק מכל העניינים הביטחוניים האלה.

 

כל הכבוד לאהוד אולמרט. מייד לאחר הפינוי, שיבח ראש הממשלה את כוחות הביטחון על "הביצוע המהיר והיעיל". אולמרט הוסיף כי ממשלה בראשותו "לא תיתן יד לגורם כלשהו לפגוע בשלטון החוק". נאה דורש, נאה מקיים: אולמרט עצמו החל באחרונה להעמיק את היכרותו עם מערכת אכיפת החוק הישראלית, וכנראה יזכה בקרוב להכיר אותה ממש מבפנים.

 

כל הכבוד לנוער הגבעות. אין מה לומר - צדקתם.

האלימות שלכם הוכיחה את עצמה, ומנעה את הפינוי. כלומר, לא ממש מנעה, אבל עיכבה. אולי גם לא כל כך עיכבה, אבל שימחה מאוד את שונאי ההתיישבות ביש"ע, כך שלפחות מישהו שמח עכשיו. מסתבר שהגישה הכוחנית של "תג מחיר" אולי עובדת כשמדובר בשלושה רועי עיזים ערבים (שאחד מהם צולע), אך הרבה פחות אפקטיבית מול גדוד של יס"מניקים אלימים. הגבעונים חוזרים וטוענים שגישת הפיוס של מועצת יש"ע נכשלה. הפייסנות, הם אומרים, לא מנעה שום פינוי. עמדו עכשיו לפני המראה ובחנו את עצמכם: האם הגישה הכוחנית שלכם הצליחה יותר?

 

כל הכבוד לתומכי ההתנתקות. יאיר לפיד הצהיר אחרי ההתנתקות שהמטרה העיקרית של גירוש תושבי עזה הייתה הרצון ללמד את המתנחלים לקח. ובכן, הצלחתם. בזכות ההתנתקות, הנוער של יש"ע הולך ומתרחק מהמדינה. בגללה, אני וחבריי המחנכים נאלצים להיאבק מרה במגמה ההולכת וגוברת של שנאה וניכור למדינת ישראל ולמוסדותיה. מפליא איך האנשים שמצדדים בפשרה ובשלום עם הערבים, אינם מוכנים לשום פשרה עם היהודים. ברית הבריונים של קנאי הימין וקנאי השמאל ניצחה שוב.

 

כל הכבוד לתקשורת. כל הכבוד על סיקור ענייני והגון מאין כמותו.

כך, למשל, שמעתי במהדורת החדשות ביום רביעי תיאורים דרמטיים על אלימות המתנחלים. בסוף המהדורה נאמר, כבדרך אגב, שמהשטח פונה לבית החולים פצוע אחד, והוא - למרבה ההפתעה - דווקא נער יהודי שנפגע מהתקפות הפלסטינים. מסתבר שהיהודים גם מציקים לפלסטינים עדיני-נפש וחפים מפשע, וגם, בדרך פלא, מצליחים להיפצע (בינוני) תוך כדי כך. התקשורת גם מקפידה על איזון: היא מסקרת בדיוק באותה מידה את הפגנות הנערים בחברון ואת התפרעויות פעילי השמאל בכל שבוע בבילעין, התפרעויות שכבר גבו מחיר כבד של פצועים מחיילי צה"ל.

 

כל הכבוד לבית המשפט העליון. תפקידה של מערכת המשפט כפול: לעשות צדק ולהשכין שלום. הצדק קצת לקוי כאן: יהודים קנו בית בכסף מלא וגורשו ממנו, בלי שום סיבה הגיונית. אבל לפחות בנוגע לשלום, בית המשפט הצליח מאוד. בעקבות הפסיקה, שקט ושלווה באו לחברון, ונמר עם גדי ירבץ. יהי רצון שהאקטיביזם השיפוטי יוסיף להנחות את דרכנו, עד לחורבן הסופי של האמון האזרחי והשכל הישר.


פורסם לראשונה 06/12/2008 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים נבון
נוער הגבעות. הכוחנות מנעה פינוי?
צילום: AFP
ברק. התרגיל עבד
צילום: ירון ברנר
מומלצים