שתף קטע נבחר

תקלת התקשורת בי-ם: הכל החל בתן שנפל לבור

התקלה ששיבשה את התקשורת בירושלים וסביבותיה, והפריעה גם לפריימריס של הליכוד, לא נגרמה רק בגלל אותו טרקטור שפגע בכבל בבית שמש. הכל התחיל בגלל תן זהוב, שנפל לבור תקשורת וכירסם את הכבלים - מה שבדיעבד הציל אותו ממוות

התקלה שגרמה היום (ב') לשיבושים קשים בתקשורת בירושלים וסביבותיה לא נגרמה רק בגלל הטרקטור שפגע בכבל באזור בית שמש. ל-ynet נודע כי תן זהוב, שנפל לבור תקשורת וכירסם את הכבלים, הוא שאחראי לתקלה המקורית, שרק הוחמרה אחר כך כתוצאה מפגיעת הטרקטור.
 
התקלה היום, ששיבשה גם את המהלך התקין של ההצבעה בפריימריס לליכוד בירושלים, הייתה למעשה כפולה. השיבושים החלו בגלל אותו תן אומלל, שנקלע למצוקה כשנפל לבור באזור צומת שילת שליד מודיעין. גורמים בחברת "בזק" אמרו כי תקלה זו הייתה מינורית, אך השיבושים בתקשורת החמירו כאשר זמן לא רב אחר כך פגע הטרקטור בכבל באזור בית שמש.

 

 

מיד לאחר שגילו את התקלה באזור מודיעין, הגיעו טכנאים של "בזק" לטפל בה, בבור תקשורת סמוך לכביש 443. הם הופתעו לגלות בתוך הבור את התן המבוהל, ומיהרו לפנות למוקד "צער בעלי חיים" בירושלים.
 
למקום הוזעק צביקה תמוז ממוקד "חי", המאתר ומחלץ בעלי-חיים במצוקה. לאחר שהמשרד להגנת הסביבה אישר את מימון החילוץ, תמוז מיהר למשימה. התיעוד המיוחד של החילוץ התאפשר כי במקרה, התלווה היום לתמוז צוות צילום של תלמידי תיכון "הרצוג" שבבית חשמונאי, שצילמו אותו לסרט תיעודי.
 
"הטכנאים ניסו בתחילה לחלץ בכוחות עצמם את התן, אך ללא הצלחה", סיפר תמוז ל-ynet. "לא ברור כמה זמן הוא היה בתוך הבור, אך מצבו הגופני לא היה רע, והוא ניצל רק בזכות העובדה שכירסם את הכבלים - אחרת פשוט הם לא היו מגיעים אליו, ואפשר שהוא היה נשאר בבור ימים ארוכים ללא מזון ומים".
 
משימת החילוץ דרשה מיומנות, מחשש לנשיכה והידבקות בכלבת. תנים נחשבים לנושאי הנגיף המחולל את המחלה, ותמוז נזקק לאמצעי זהירות לפני שהוציא את התן מהבור, בעומק כשני מטרים.
 
"הטכנאים הצליחו למשוך את הכבלים הפגועים ותיקנו אותם, אך כדי להחזיר אותם לבור היה צריך להוציא את התן", אמר. "לא ידעתי מהי חומרת הפציעה של התן, ולכן החלטתי ללכוד אותו באמצעות מקל לכידה ולגרור אותו החוצה".


מחוץ לבור - צביקה והתן (צילום: זיו גל, ביה"ס "הרצוג")

  

תמוז הסביר כי הרדמת התן הייתה המוצא האחרון מבחינתו, רק במידה ואמצעי הלכידה האחרים היו נכשלים. "חשוב היה לי לראות האם הוא סובל מפציעה, והאם הוא חזק דיו לשרוד בטבע ולחפש מזון בכוחות עצמו לפני שאני משחרר אותו. כשראיתי לאחר החילוץ שהוא מתנגד לי בחוזקה, ועומד בכוחות עצמו על רגליו, שיחררתי אותו. הוא ברח כמו טיל ונעלם בין השיחים".
 
"היה לו מזל גדול שהוא כירסם את הכבלים, אם כי אני סבור שתושבי ירושלים ומצביעי הליכוד פחות שמחו על התקלה", סיכם תמוז את האירוע.

 

מחברת "בזק" נמסר:  "החיה נפלה לבור התקשורת לאחר שגנבי נחושת גנבו את המכסה. עובדי החברה הגיעו לתקן את התקלה בשעות הבוקר, וגילו כי החיה כירסמה את הכבלים, דבר שגרם לפגיעה מסויימת שתוקנה במהירות. שמחנו לסייע בחילוץ החיה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התן בבור התקשורת
צילום: צביקה תמוז, מוקד "חי"
מומלצים