שתף קטע נבחר

מקורבי שלום: אם ביבי לא רוצה מחנות - שייפעל

דרמה התחוללה לפנות בוקר מאחורי הקלעים בליכוד. נתניהו שכנע את סילבן שלום, שנדחק לאחור ברשימה, לעלות לבמה - אבל לא הבטיח לו דבר. מקורבי שלום: "סילבן הוא היחיד שיכול להוביל את מחנה המאוכזבים והמורדים, ונתניהו יודע את זה"

מאז התפרסמו לפנות בוקר (יום ג') תוצאות הפריימריז בליכוד, סילבן שלום מסרב לדבר. הוא שומר על שתיקה, מתייעץ עם מקורביו, אבל נמנע מלומר את שעל לבו, אחרי שהגיע למקום השישי. לכל ציפה שלום, שנחשב למועמד מוביל - רק לא לתוצאה הזו. אבל מאחורי הקלעים, התחוללה אמש דרמה של ממש.

 

היחסים בין שלום לבנימין נתניהו היו קרובים לפיצוץ. לאחר פרסום התוצאות, שקל שלום להישאר בבית, ולא לבוא לגני התערוכה יחד עם שאר הנבחרים. דחיקתו למקום השישי הריחה כמו פגיעה מכוונת מצידו של נתניהו. הדבר היחיד שמנחם את שלום, זו העובדה שלא נזקק לתמיכתם של אנשי משה פייגלין. מקורביו אומרים כי הוא הוכיח שבליכוד האמיתי, הוא עדיין מספר אחת.


צמרת הליכוד על הבמה בגני התערוכה (צילום: עופר עמרם)

 

בכירים בליכוד המקורבים לשלום דורשים מנתניהו להכריז באופן פומבי כי שלום ימונה לתפקיד בכיר, אם הליכוד ירכיב הממשלה. "יצחק שמיר עשה את אותו הדבר עם דוד לוי בעבר, וציפי לבני אמרה את הדברים על שאול מופז. גם ביבי צריך לעשות זאת, כדי למנוע אפשרות למרד בסיעה.

 

"סילבן הוא היחיד שיכול להוביל את מחנה המאוכזבים והמורדים בסיעה, ונתניהו יודע את זה", הוסיפו. "יש יותר מדי מתוסכלים ומאוכזבים, ואין להם מנהיג. אם נתניהו לא רוצה מחנות, כדאי לו לפעול מהר". מקורבים לשלום דורשים מנתניהו לבוא חשבון עם מי שעשה יד אחת עם פייגלין. "הוא הבטיח שמי שיעשה ברית עם פייגלין ייענש. בוא נראה את המנהיגות שלו", אומרים תומכיו של שלום.

 

פגישה בחדר צדדי

יו"ר הליכוד הבין כי הערב עשוי להסתיים עם ליכוד שנראה מפולג. לא מספיק שנציגי הימין השתלטו על הרשימה לכנסת - תמונה בלי שלום מהערב החגיגי יכלה להפוך את הפריימריז לפיאסקו של ממש. נתניהו טלפן לשלום הביתה, וביקש ממנו להגיע. המשימה לא היתה קלה, וגם לא השיחה בין השניים - אולם בסופו של דבר שלום התרצה ונסע לגני התערוכה.

 

כשהגיע, ביקש ממנו נתניהו להיכנס לחדר צדדי בו התמקם. בחדר היו גם איש העסקים רוני מאנה, היועצים רוני רימון ושלום שלמה, איש העסקים הצרפתי מאיר חביב, ורעייתו של שלום, ג'ודי. השיחה היתה קשה. "עשית לי סיכול ממוקד ביומיים האחרונים", הטיח שלום ביו"ר הליכוד, "פירגנתי לך בכל מקום בתקופה האחרונה, ואתה פגעת בי בצורה מכוונת".

 

נתניהו ניסה להרגיע, הבטיח כי המיקום ברשימה לא רלבנטי לגבי המיקום סביב שולחן הממשלה. "בוא נכנס ביחד לאולם, ונעלה יחד לבמה", הציע נתניהו. יועציו של יו"ר הליכוד הכחישו מכל וכל כי נעשה ניסיון לפגוע בשלום בבחירות. "לא היה ולא נברא", נשבעו, "זה לא היה כפי שאתה מציג את זה". סילבן שלום התקשה להאמין. בסיורים בארץ, הוא ראה איך ימים ספורים לפני הפריימריז אנשי השטח מדברים על המתיחות שלו עם נתניהו.

 

בסופו של דבר, השניים נכנסו יחד לאולם, והסתודדו ארוכות גם מאחורי הבמה. הטקס התעכב, ושלום רצה הבהרות וביטחונות. נתניהו סירב להתחייב. "המיקום ברשימה לא יקבע את התפקיד בממשלה", חזר והבטיח.

 

המתיחות בין נתניהו לשלום החלה לפני כמה ימים, לאחר ששלום התראיין לעיתון הימין "בשבע". שם  נכתב כי שלום לא פועל נגד פייגלין, ונתניהו רתח. "כך החל נתניהו לפעול נגד סילבן", אומרים גורמים בליכוד.

 

אבל לא רק שלום ממורמר על הידרדרותו בפריימריז. גם חברת הכנסת לימור לבנת זועמת. היא שומרת על שתיקה, אולם היום, לנוכח דחיקתה הרחק אחורה ברשימה - שתיקתה זועקת. בימים הקרובים צפויים השניים לדבר ולומר את אשר על לבם, ובליכוד מעריכים כי אם נתניהו לא יבהיר את כוונותיו לגביהם בפומבי - הדברים שיאמרו יהיו קשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
נתניהו. שיחה קשה
צילום: עופר עמרם
שלום. לא מדבר
צילום: דודי ועקנין
לבנת. שתיקה רועמת
צילום: עופר עמרם
מומלצים